Avuç taşlama (spiral taşlama) kapasitör yardım

kimkidük

Üye
Arkadaşlar merhaba. Atölyedeki avuç taşlamalardan birisi bugün çalışmadı. Hatta arada sarsınca oynatınca falan çalıştı. Anahtardan şüphelenip söktüm. Kapasitör anahtarın üzerine iki pine bağlı. Kapasitörü ordan söküp pinleri kısa devre yaptım. Anahtar sağlam ve sorunsuz çalışıyor. Yani sorun kapasitörde. Ben bu resimdeki kapasitörü piyasada bulabilir miyim? Aynısını bulamasam da hangi değerlerde olanını tercih etmem gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
IMG_3912.jpeg

Sorun kapasitör değil kapasitör cihazda oluşan parazitleri filtrelemek için. Bu kapasitör olmadan da cihaz çalışır.

Sizin sorununuz büyük ihtimal kablonuzda kopuk var yada kömür baskılarında sıkıntı var.
Hocam anahtarı cihazdan ayırdım. Sadece anahtarı, multimetre buzzer konumu ile test ettim. Bastığımda anahtardan akım geçmiyor. Tam anlamak için anahtarı; 12v akü ve 12v ampüle bağladım. Anahtar yine çalışmıyor. Sonra kapasitörü anahtardan ayırdım. Ve kapasitörün bağlı olduğu yeri kısa devre ile bağladım. Bu işlemden sonra, anahtar sorunsuz aç kapa olarak çalışmaya başladı. Ampülü sorunsuz açıp kapatıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,494
Kullanıcılar
450,479
Son üye
Aydın420

Yeni konular

Geri