Aydınlatma Projesi Çizimi

Piyasada teklifler bayındırlık birim fiyat uygulamasına göre hazırlanır. Priz ve aydınlatma sortilerinde kablo metrajı hesaplanmaz. Sorti olarak girilir linye kablosuda sorti içindedir. Kolon kabloları metraja girer,data kabloları metraja girer,yangın ihbar sistemi kablosu metraja girer,seslendirme kablosu metraja girer. Metrajda proje üzerinden ölçüm hata yapmana sebebiyet verir çünkü kablolar sadece yatay (x) düzlemde değil dikey (y) düzlemindede gitmekte.Binayı üç boyutlu düşünmen kafanda canlandırman gerekir,bir kaç uygulama yapıp görmeden kafanda canlandırman zordur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben bunları teklif hazırlamak için öğrenmek istemiyorum.bi şantiyede çalışyorum malzeme siparişi vermek için öğrenmek istiyorum.mesela hangi kablodan kaç metre gidecek.illaki tam olarak tutturmak imkansız ama yüzde 10,15 yaklaşık sonuç bulmak bence ii.çünkü malzeme alırken miktarına göre iskonto yapyolar.diğer blok olan malzemeleri saymayı öğrendim sayenizde.fakat bu kabloların metrajını çıkarmak çok zor.komplex bi yapı olduğu için data ups yangın zayıf teker teker ölçmek çok zor .öğrenmek istediğim mesela sadece yangının metrajını çıkaracam onun bütün kablolarını işaretlesem bi komutla toplam uzunluğunu bulabilirmiyim.bunun üzerine ben buton sayısına göre dikey (y düzlemi ) kabloları eklerim.yaklaşık metrajı bulmuş olurum.ama işte n yazıkki öle toplam uzunluğu veren bi komut varmı bilmiorum.onu araştıryorum.tekrar teşekkür ederim.
saygılarımla

Varmıdır bilmiyorum ama elinde mimari proje varsa ve binayı iyi biliyorsan diameter'dan ölçebilirsin ama seninde dediğin gibi tam bi sonuç çıkmaz. Bu yöntemle tecrübe kazanırsan %2 fire ile hesaplayabilirsin.

Bu konuda bazi yontemler var ama cizim asamasinda yapilmasi gerekir eger elinde hazir bi cizim varsa bildigim en iyi yontem polyline komutu ile linyeleri isaretleyerek yapabilirsin buradada dusey eksenlere tava guzergahlarina dikkat etmen gerekir ayrica projeler daha gorsel olmasi acisindan kablolar tam guzergahlarinin yerine simetrik ve dikey cizilir yada mimari notlar vs sebeplerden yerleri ile ufak tefek degisiklikler yapilabilir mesela paralel sortiler duz cizilir ama capra olarak uygulanir kolay gelsin

iskendercilce arkadaşım öncelikle yardımın için teşekkür ederim ben çizim yapmıyorum fakat çalıştığım şantiyenin çizilmiş projesi var bu projeye göre kablo metrajı yapmak istiyorum kablo siparişi vermek için.fakat dediğin yöntemle yapamadım biraz daha açarsan sevinirim.yani önce komutumu yazcaz sonramı işaretlicez yada önce işaretleyipmi yapacaz

Sanirim su anda gozuken en iyi yontem bu polyline komutu aslinda ismindende anlasaliacagi uzere bir cizim aracidir ama bu aracin butunluk ozelligini kullanarak olcum yapmak mumkun

Oncelikle properties penceresin acmanda yarar var . bir nesneyi secip cift tikladiginda genelde sol kosede acilir . Polyline komut satirna pline olarak yazilir ve isaret imlecinin sekli degisir daha sonra linye guzergahini tek tiklarla takip ederek son noktada tiklayip esc bastiginda komuttan cikmis olur daha sonra bu cizdigin pline cizgisini sectiginda properties de length sekmesinda pline uzunlugunu gosterir umarim isine yarar iyi gunler

merhaba arkadaşlar ben 2 yıllık elektrik okuyorum. ilk yılımı bitirdim ve staj yapacağım elektrik tesisatını nasıl staj defterine ekliyeceğimi bilemiyorum.geçi daha tesisat çizimi görmedim bana yardımcı olun lütfen

Projenin çıktısını alıp katlayıp dosyana ekleyebilirsin.

BOL BOL yeni papılmış Alış veriş merkezi hastane pastane tazrı mekanları gezip elektrik tesiatını incelemeye çalışın praktiker real vb mğazalarda kablo tavaları ve iklimlendirme elemanları tavana bakınca görünür armatür seçimi bazı mekanlarda mimarın yaptığı iştir
malzeme satan yerleri gezip malzemeler hakkında bilgi edinilebilir. Malzeme katalokları incelemekte faydalı olacaktır

saygılarımla

mahalin tipine göre standart armatürlerden konulur, genelde asma tavanlarda downlight kolonlara aplik ,depo personel kısımlarına
U tipi armatürler konulur, apartman projelerinde armatür seçimleri klasiktir zaten

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri