Belediyedeki Mühendisler Ne İş Yapıyor?

teşekkürler adem bey .Ben direk işe başladım ilk günden proje kontrol etmemi istediler proje kontrol edilirken başlıca şeyler çıkarttım. hem yeni başlayanlara benim gibi yardımcı olsun.

-projenin mimarisi ile uyuşması
-topraklama max. 20x20 olmalı 400 m2 fazla ise bölünmeli
-bulaşık çamaşır makinesi fırın kombi gibi aletler tek linyede olmalı
-konut 10 daireden fazla ise 2 adet 300mA kakr kullanılmalı
-tv kablosu rg6 tel kablosu cat 6 ve merkezi uydu sistemi kullanılmalı
-imalathanelerde halojen kablo kullanılmalı
-1000m2 üstündeki yerlerde yangın veya su deposu ayrıca pompalar projede gösterilmeli
-asansörlerde 2 besleme olmalı aydınlatma ve motor için.

bunlardan başka gerilim düşümü hesabı kablo çapı uygunluğunu internetten baktım. fakat bunlardan başka önemli olarak dikkat etmem gerek şeyler nelerdir?
ve yazdıklarımda herhangibir yanlışlık varmı ?
bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Bazı pratik bilgileri edinmek güzel ancak mühendisliğide standardize etmemek gerekir.
Kontrol mühendisi olarak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar;
1-Genel, teknik ve varsa özel şartnamelere tam hakim olmalısınız.
2-İşe ait birim fiyat tariflerine tam hakim olmalısınız.
3-Yönetmelikleri iyi bilmelisiniz ki karşılaşılacak bir sorunda yükleniciye alternatif çözüm üretebilesiniz(Bu zamanla ediniliyor,birden olmaz).
4-İş götürü bedel değil birim fiyatlı ise teklif fiyatlarını iyi inceleyin yüklenici karını arttırmak için fiyatı iyi olan kalemi her zaman fazla yapmaya çalışır bu konuda uyanık olun.
5-Yüklenici kullanacağı malzemeler için sizden onay almalı, bunun için malzeme onay formu düzenleyin. Kullanacağı ürünün belgeleri,katalog sayfası,numune v.s.
6- Projeyi iyi okumalısınız, uygulamada gerekmedikçe proje dışı işler yapmaktan kaçının.
7- Hakediş yapmasını öğrenmelisiniz.

Söylenecek çok şey var ama yukarıda bahsettiklerim en önemlileridir.

Son düzenleme:
benim yaptığım yada yapacağım konular içinde bunlar yok başka imarda çalışan mühendislerde bunlardan bahsetmedi sizin bahsettiğiniz başka bir bölüm zannedersem yine de teşekkür ederim.

benim yaptığım yada yapacağım konular içinde bunlar yok başka imarda çalışan mühendislerde bunlardan bahsetmedi sizin bahsettiğiniz başka bir bölüm zannedersem yine de teşekkür ederim.

İmardaki durumu bilmiyorum ben Fenişleri kontrol mühendisliği ile ilgili yazdım.

-projenin mimarisi ile uyuşması
elektrik projesi mimari projenin ekidir. Elektrik projesi onaylarken mimari projenin önceden onaylı olmasına dikkat etmen gerekir. özellikle gerektiği durumlarda enerji odası ve kablo bacası mimari projede yer almalı. sadece mimari ile uyuşmasına bakmamalısın. yeri geldiğinde sıhhi tesisat projesine de göz atabiliyorsun.

ilave olarak proje müellifi elektrik mühendisinden taahhütname istiyorsun.

ve imar durum belgesine göz atarak parselin civarından yüksek gerilim nakil hattı geçip geçmediğine göz atıyorsun.
-topraklama max. 20x20 olmalı 400 m2 fazla ise bölünmeli
sıhhi tesisat projesinde suya karşı yalıtım varsa mevcut topraklama etkisiz olacaktır. ek önlemler gereklidir. Topraklama yönetmeliğine göz atabilirsin.

-bulaşık çamaşır makinesi fırın kombi gibi aletler tek linyede olmalı
sofbenin de ayrı linyesi olur.
-konut 10 daireden fazla ise 2 adet 300mA kakr kullanılmalı
böyle bir yönetmelik maddesi yok.
sadece kaçak akım ve yangın koruma röleleri hakkında yeterli hashasiyet olmadığı için arıza olması durumunda yönetmelik maddesi revize edilmiyor. bazen köprüleme yapılıyor. bazen linyeler 2 ye bölünüyor.
-imalathanelerde halojen kablo kullanılmalı
BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA
YÖNETMELĠK
Kablolar
MADDE 83- (1) Bir yangın sırasında çalışır durumda kalması gereken;
a) Yangın kontrol panellerinden, sesli ve ışıklı uyarı cihazlarına, sesli tahliye sistemi amplifikatör ve hoparlörlerine
ve acil durum kontrol cihazlarına giden sinyal ve besleme kablolarının,
b) İtfaiye ve yangın mücadele ekiplerine haber vermek için kullanılan kabloların bina içerisinde kalan kısımlarının,
c) Ana yangın kontrol paneli ile tali yangın kontrol panelleri ve tekrarlayıcı panellerin birbirleri arasındaki
haberleşme ve besleme kablolarının,
ç) Bütün yangın kontrol panellerine ve tekrarlayıcı panellere enerji sağlayan besleme kablolarının,
yangına karşı en az 60 dakika dayanabilecek özellikte olması şarttır.
(2) Yangına karşı dayanıklı olması gereken kabloların, ilgili standartlara uygun olarak deneye tabi tutulmuş ve
sertifikalı olması gerekir.
(3) Bir yangının algılanmasından sonra uzun süre çalışır durumda kalması gerekli olmayan yangın uyarı butonlarında,
algılayıcılarda ve yangın kontrol panelleri arasındaki kablolarda ve enerjisi kesildiğinde tehlikeli bir durum oluşmayan
elektromanyetik kapı tutuculara ve benzeri cihazlara giden kablolarda yangına dayanıklılık özelliği aranmayabilir.
(4) Yangın alarm sistemi kablolarının, sistemin sağlıklı ve güvenilir çalışmasını sağlayacak şekilde yangın algılama,
kontrol ve uyarı ekipmanı üreticilerinin spesifikasyonlarına uygun tipte olması ve elektriksel gürültü ve benzeri etkilerden
korunacak şekilde, diğer sistemlerden ve enerji taşıyan kablolardan ayrılarak tesis edilmesi gerekir.
(5) (Ek: 10/8/2009-2009/15316 K.) Sağlık hizmeti amaçlı binalarda, 100’den fazla kişinin bulunduğu konaklama
amaçlı binalarda ve kullanıcı sayısı 1000’i geçen toplanma amaçlı binalarda her türlü besleme ve dağıtım kabloları ve kablo
muhafazalarında kullanılan malzemelerin halojenden arındırılmış ve yangına maruz kaldığında herhangi bir zehirli gaz
üretmeyen özellikte olması gerekir.

-1000m2 üstündeki yerlerde yangın veya su deposu ayrıca pompalar projede gösterilmeli
mekanik proje ile beraber kontrol etmenin anlam ve önemlerinden birisi de budur. Makinalar elektriksiz çalışmaz. :)

bunlardan başka önemli olarak dikkat etmem gerek şeyler nelerdir?
elbette vardır. mevzuatın geri kalan kısımları :) boş zamanlarda mevzuata göz atabilirsin.

mesela 10 kat ve üstü kullanım amacı konut olan binalarda paratoner şartı aranır.
mesela enerji odasına acil durum aydınlatması konulur
mesela bina ile alçak gerilim tellerinin maksimum rüzgar kuvveti karşısında 1 metre emniyet mesafesi olmalı
mesela sığınak olan binalarda sığınak havalandırma sistemi jeneratör ile çalışmalı.
gibi gibi :)

elektrik projesi mimari projenin ekidir. Elektrik projesi onaylarken mimari projenin önceden onaylı olmasına dikkat etmen gerekir. özellikle gerektiği durumlarda enerji odası ve kablo bacası mimari projede yer almalı. sadece mimari ile uyuşmasına bakmamalısın. yeri geldiğinde sıhhi tesisat projesine de göz atabiliyorsun.

ilave olarak proje müellifi elektrik mühendisinden taahhütname istiyorsun.

ve imar durum belgesine göz atarak parselin civarından yüksek gerilim nakil hattı geçip geçmediğine göz atıyorsun.
sıhhi tesisat projesinde suya karşı yalıtım varsa mevcut topraklama etkisiz olacaktır. ek önlemler gereklidir. Topraklama yönetmeliğine göz atabilirsin.

sofbenin de ayrı linyesi olur.
æææ
böyle bir yönetmelik maddesi yok.
sadece kaçak akım ve yangın koruma röleleri hakkında yeterli hashasiyet olmadığı için arıza olması durumunda yönetmelik maddesi revize edilmiyor. bazen köprüleme yapılıyor. bazen linyeler 2 ye bölünüyor.

BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA
YÖNETMELĠK
Kablolar
MADDE 83- (1) Bir yangın sırasında çalışır durumda kalması gereken;
a) Yangın kontrol panellerinden, sesli ve ışıklı uyarı cihazlarına, sesli tahliye sistemi amplifikatör ve hoparlörlerine
ve acil durum kontrol cihazlarına giden sinyal ve besleme kablolarının,
b) İtfaiye ve yangın mücadele ekiplerine haber vermek için kullanılan kabloların bina içerisinde kalan kısımlarının,
c) Ana yangın kontrol paneli ile tali yangın kontrol panelleri ve tekrarlayıcı panellerin birbirleri arasındaki
haberleşme ve besleme kablolarının,
ç) Bütün yangın kontrol panellerine ve tekrarlayıcı panellere enerji sağlayan besleme kablolarının,
yangına karşı en az 60 dakika dayanabilecek özellikte olması şarttır.
(2) Yangına karşı dayanıklı olması gereken kabloların, ilgili standartlara uygun olarak deneye tabi tutulmuş ve
sertifikalı olması gerekir.
(3) Bir yangının algılanmasından sonra uzun süre çalışır durumda kalması gerekli olmayan yangın uyarı butonlarında,
algılayıcılarda ve yangın kontrol panelleri arasındaki kablolarda ve enerjisi kesildiğinde tehlikeli bir durum oluşmayan
elektromanyetik kapı tutuculara ve benzeri cihazlara giden kablolarda yangına dayanıklılık özelliği aranmayabilir.
(4) Yangın alarm sistemi kablolarının, sistemin sağlıklı ve güvenilir çalışmasını sağlayacak şekilde yangın algılama,
kontrol ve uyarı ekipmanı üreticilerinin spesifikasyonlarına uygun tipte olması ve elektriksel gürültü ve benzeri etkilerden
korunacak şekilde, diğer sistemlerden ve enerji taşıyan kablolardan ayrılarak tesis edilmesi gerekir.
(5) (Ek: 10/8/2009-2009/15316 K.) Sağlık hizmeti amaçlı binalarda, 100’den fazla kişinin bulunduğu konaklama
amaçlı binalarda ve kullanıcı sayısı 1000’i geçen toplanma amaçlı binalarda her türlü besleme ve dağıtım kabloları ve kablo
muhafazalarında kullanılan malzemelerin halojenden arındırılmış ve yangına maruz kaldığında herhangi bir zehirli gaz
üretmeyen özellikte olması gerekir.

mekanik proje ile beraber kontrol etmenin anlam ve önemlerinden birisi de budur. Makinalar elektriksiz çalışmaz. :)

elbette vardır. mevzuatın geri kalan kısımları :) boş zamanlarda mevzuata göz atabilirsin.

mesela 10 kat ve üstü kullanım amacı konut olan binalarda paratoner şartı aranır.
mesela enerji odasına acil durum aydınlatması konulur
mesela bina ile alçak gerilim tellerinin maksimum rüzgar kuvveti karşısında 1 metre emniyet mesafesi olmalı
mesela sığınak olan binalarda sığınak havalandırma sistemi jeneratör ile çalışmalı.
gibi gibi :)

çok teşekkür ederim adem bey Allah razı olsun :) en sonda ki gibi gibi leri çoğaltabilirseniz bende gelen projeleri can alıcı unsurlarını kontrol edebilirim geri kalan ayrıntılı şeyler zamanla yönetmelikleri okuyarak olacak. dediğim gibi ben direk projeye bakıp onaylamaya başladığım için önemli noktaları bir an önce öğrenmem uygulamam gerekiyor ki sonra başıma dert olacak birşeyi imzalamayayım. tekrar teşekkür ederim ilginiz için

çok teşekkür ederim adem bey Allah razı olsun :) en sonda ki gibi gibi leri çoğaltabilirseniz bende gelen projeleri can alıcı unsurlarını kontrol edebilirim geri kalan ayrıntılı şeyler zamanla yönetmelikleri okuyarak olacak. dediğim gibi ben direk projeye bakıp onaylamaya başladığım için önemli noktaları bir an önce öğrenmem uygulamam gerekiyor ki sonra başıma dert olacak birşeyi imzalamayayım. tekrar teşekkür ederim ilginiz için

Projeler,EMO ve Yapı Denetim firmaları tarafından onaylanmakta biliyorum.Sizin onayladığınız projeler ne projeleridir ?

Projeler,EMO ve Yapı Denetim firmaları tarafından onaylanmakta biliyorum.Sizin onayladığınız projeler ne projeleridir ?
Akyar abi selamlar. yapı denetim de belediyeler de yönetmeliğe göre onaylama yapıyor. yapı denetim hakkında kanun projelerin yapı denetim kuruluşlarından sonra idare tarafından da de onaylamasını istemektedir.

aklına takılan birşey olduğunda yönetmelik maddelerini araştırarak,
boş zamanlarında resmi gazete okuyarak bu işin üstesinden gelebilirsin.
:)

Forum istatistikleri

Konular
128,448
Kullanıcılar
450,388
Son üye
ozkanhatira

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri