Bina Tesisatı Hakkında Bir Soru

Besleme kablsunda ek yeri varsa ve uygun yapılmamış ise,oradan ayrılmış olabilir.

:) Bén Lisé oqréncisiyim Bunuda BiLmiosan :D 1.KabLonun Boyu Kısa oLabilir Arkadasın Dédiqi qibi
2. 2,0 Lık KabLo KuLLan Déniyérék YapmaLısın Kardés.
3. öLçü aLéti Dénén Bi aLét war öLçüp BuLabiLirdin.Daha ApartmanLarda Kafan Karısıyorsa. :) Daha Cok CaLısmaLısın ;)

lise öğrencisiyim yazmana gerek yok. belli oluyor. bu sitedekiler teknik elemandır anlar o kadar

merhaba arkadaşlar bende bir toplu konut firmasında çalışıyorum bana bir proje verdiler ve o projeden ne kadar malzeme alınacağını ne kadar kablo çekileceğini vesaire söylememi istiyolar projeden malzeme listesi çıkartmamın teknikleri nelerdir bilen varsa lütfen cevaplasın şimdiden teşekkürler birde burada yeni bir konu nasıl açılıyor

elindeki proje elektrik tesisat projesi ise sana gereken bütün ip uçları zaten yazıyordur. örneğin çizilen hatların üzerinde kaçlık kablo olduğu ve o boru içinde kaç adet kablo olduğu çentik atılarak gösterilir. projenin ölçeğine bakarak cetvelle hatların boyunu hesaplayabilirsin. tabi biraz meşakatli ve dikkat isteyen bir iş.

heyy armodi bu işler plançete üzerinde 2 dairenin zil tesisatını kurmaya benzemez , :cool:

3 fazlı tesisatlarda notr kopmasın komple daire uçar ;)

teknik liste isteyen arkadaş, elektrik bina keşif die arat orada malzeme listesi bulunan boş bir keşif dosyası mutlaka vardır oradaki isimlerden kopya çek, hem sen malzeme listesi çıkartamıyorsan tesisatı nasıl yapacaksın?

not: bulamazsan bende var boş keşif dosyaları hakedişler bi dünya kafa şişiren şey

ARMODİ'ye , arkadaşım Almanlar'ın güzel bir ata sözü vardır der ki :Aptalca soru yoktur,aptalca cevap vardır.Bırakın insanlar takıldıkları soruyu sorsunlar bilenlerde cevap versin bilmeyenler öğrensin.Senin cevap şeklin bana biraz kaba ve nezaketsiz geldi,sitemizin güzel havasını bozacak uslublardan kaçınalım derim iyi çalışmalar....

5 katlı bir binanın elektrik iç tesisatını çizmede bana yardımcı olabilecek varmı acaba?elektrik elektronik müh. okuyorum.çok profesyonel bir şey olmasına gerek yok.

bence tesisatını baştan sona kontrol et sonra iş döner senin başına patlar nasılmı bir yangın çıkarsa sen sorumlu tutulursun bu elektrikçi geldi derler işin içinden çıkarlar mahkemelerde dert anlatırsın sen bence bina yönetimiyle konuş ve fiyat ver kabul etmesselerde onlardan imza almaya bak bence sorumluluk üstünden kalksın..

bende yaklaşık 10 yıl önce evini yeni alan bir müşterimin kontrollerini ve priz-armatürlerini
takmak için gitmiştim,bayağı çalıştım ve akşam vakti hava kararmak üzere iken aplik dübeli için
matkapın tetiğine basmamla dairedeki ışıklar sapıttı,buzdolabı tv sustu,akkor flamanlı
lambalar yarı derecede yanmaya başladı.....
evi bir yanık kokusu aldı....

tabii önce sigortaları kontrol ettim ama ilginç bir biçimde dairede zaten elektrik vardı,
prizleri kontrol ettiğimde nötrdede faz olduğunu anladım,ilginç bir biçimde seri labmayı taktığımda
lamaa yarı şiddetde de olsa yanıyordu,
kontrolleri yaparak binanın kofrasına kadar indim durum aynıydı,nötrde faz vardı....
bütün bina aynı durumdaydı,akşam vakti herkes dışarı çıktı tabii,Allahtan anlayışlı insanlardı...

sorun hem anlaşılamıyor hemde anlaşılsa bile içinden çıkılmaz bir halde iken,sorunun bina dışında
olduğuna karar verdim ama emin diildim....
derken yan binadan TEK'da teknisyen olarak çalışan yaşlı bir abi geldi ve kontrol kalemi ile dolaşıp
baktı baktı baktı,o bile anlam veremedi....
o ara tanıdığı bir başkasını çağırdı,oı da bayağı bir baktı,
birlikte sorunun bina dışında ve muhtemelen direkte olduğuna karar verdik.....
sabah TEK'dan teknisyenler geldiler direğe çıktılar,kabloyu ayırdılar (bina-direk)
ve kabloyu ölçü aleti ile ölçtüğümüzde nört kablosunun tamamiyle hayret verici bir biçimde fazlarla
kısa devre halinde olduğunu anladık....fazlarda bişi yoktu.....
kablonun yaşı 20 yıldan fazla (bina ile yaşıt).....
ve o halde olmasına rağmen mahallenin trafosunda her hangi bir kısa devre sebepli arızadan dolayı
sigorta atması olmamıştı.....

kablo alıp geldik ve bina tarafını bağladık,ertesi gün teknisyenler tekrar gelip
enerjiyi kestiler ve kabloyu direğe bağlayıp enerjiyi tekrar verdiler.......

benim için inanılmaz bir gündü,tamamen piyango bir arıza yaşadım.....
çok şükür müşterimde anlayışlı biriymiş,binadaki bütün hasarı karşıladı,sonuçta
hakkaten talihsiz bir durumdu......

buna göre büyük şehirlerde eski binalarda iş yaparken çok çok dikkatli hareket edilmesi gerekir,
basit bir kısa devre,basit bir anlık aşırı yük çok önemli sorunlara yol açabilir....
çok çok sürpriz bir durum karşınıza çıkabilir.....

artık evlerde pahalı elektronik cihazlar var....
dizüstü,lcd-plazma,ses sistemleri,sabit bilgisayarlar vs.....her zaman için basit bir kablo bantlaması için
bile sigortaları kapatıyorum,hatta hatta bilgisayar ve tv lerin kapatılıp fişlerinin çekilmesini istiyorum
ya da kendim fişleri çekiyorum.....
bunların hepsi çok hassas cihazlar,aşırı bir ters yük hepsini bıçak gibi doğrayabilir.....

sonuç olarak işin başına geçtiğinizde acele etmemek,ihtiyaç olan her takımı yanında bulundurmak,
defalarca da olsa panonun başına gidip üşenmeden enerjiyi kesmek çok çok önemli,hele ki
günümüzde......

özellikle miyadı dolmak üzere olan şehir merkezindeki eski binalarda.....

prizi bağlarken penseyle oluşturacağınız basit bir kısa devre başınızı yeterince belaya sokabilir.....

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri