Bir çaylağın CNC yapma merakı...

ebadı belirliyorsunuz da bir tasarım yapmak çok mu zor ??
önce bir tasarım yapın
sigma profiller ve lazer kesim 10mm demir levha yan ayaklar çok da güzel cnc olur
Çok zor değil sadece neyin nasıl ıolması gerektiğini bilen tecrübesi olan kişilerden öğrenip uygulama taraftarıyım. Tüm işlem basamaklarını zaten yayınlayacağım. Autocad çizimleri maliyet işlem basamakları resimler video filan...

Ben değil de belki deneyimli arkadaşlar önerebilir. Bu soruların yanıtı deneyimli olanlar için bile kolay değil.

Doğrusu hesap sonucu çıkacak kesiti kullanmak. Hesap olmadığına göre bütçenizin elverdiği oranda güvenli tarafta kalıp güçlü olanı seçmek gerekir. Gereksiz güçlü ve yüksek maliyete karşı zayıf seçim halinde atıl hale gelebilecek malzeme.

Ben değil de belki deneyimli arkadaşlar önerebilir. Bu soruların yanıtı deneyimli olanlar için bile kolay değil.

Doğrusu hesap sonucu çıkacak kesiti kullanmak. Hesap olmadığına göre bütçenizin elverdiği oranda güvenli tarafta kalıp güçlü olanı seçmek gerekir. Gereksiz güçlü ve yüksek maliyete karşı zayıf seçim halinde atıl hale gelebilecek malzeme.
İşte bu yüzden kararsız kalıyorum . En kalın profilden alayım desem belki o ebatta olmaması gereken bir profil seçimi olabilir. Bu yüzden araştırmaya devam ...

Tasarımınıza çok benzeyen ve benzer malzeme işleyen CNC'ler incelenerek örnek alınabilir.

Burada da bir sıkıntı var, sonuçlarını da bilmek gerekiyor. İnternette çok sayıda örnek sadece CNC'nin yapılmasını anlatıyor. Çoğu zaman yapılanın ne kadar sağlıklı olduğunu, sonuçlarını bilemiyoruz.

Tasarımınıza çok benzeyen ve benzer malzeme işleyen CNC'ler incelenerek örnek alınabilir.

Burada da bir sıkıntı var, sonuçlarını da bilmek gerekiyor. İnternette çok sayıda örnek sadece CNC'nin yapılmasını anlatıyor. Çoğu zaman yapılanın ne kadar sağlıklı olduğunu, sonuçlarını bilemiyoruz.
evet yapan yaptım diyor genellikle ama ne gibi problem çıktığını yada ne gibi eksikliklerin olduğunu açıklamıyor bu konuda çok az kişi gerçekten de doğruyu söylüyor

Eksiklerimi söyleyeyim Dikkate Alırsın.

Körüğü tasarıma dahil et. KESİN!

Alt tablada aluminyum kanal yerine, düz aluminyum panel içine gömülmüş 2 linear ray kanal vs kullansaydım. Doğal mengeneli tabla olacaktı. Parça bağlama işini şimdiden düşün işleyeceğin malzemeye göre..

Proximityler için mutlaka içten havşa aç. Ben sürekli bindirip duruyorum. Gömülseydi içeri levhaya yakın nir yerde mekanik switchlerlede stoplayacaktım. Hiç çarpma olmayacaktı.

Delikleri büyük aç. Yoksa makina gönyeye gelmiyor. Hatta bazı yerleri kanal slot şeklinde aç. Mesela köprünün alt levhası zor denk geldi. Kanallı olmalıydı vida yerleri. Arabaların delikleride öyle. Levhaları sıkış tıkış taktım.

Tablayı bağladığım yerler hatalı. Vida başları dışarıda. Tozları attırmada engel oluyor. Havşa başlı vida oluyormuş aslında. Ama vidayı alırken dikkat etmedim. Başı kanala girmiyormuş. Daha küçük almakla uğraşmak yerine M5 alyan baş atttım. Olmadı. Sen havşa vida kulkan. Dikkatlice havşa aç.

Alttaki motorun önündeki bk12'yi 30 mm aluminyumdan sonra tablaya bağladım. Buda esneme demek. Halbuki yandaki sigmalara bağlantısı olmalı. Esnemiyor ama ani hareketlerde olan titreşim biraz fazla.

Z ekseni toplanabilir olmadı. Zar zor soktum ve ayar yapmadım. Vidaları arkada kaldı. Spindle'ın hemen arkasına bir aluminyum daha yapıp önden vidalamalı. Ve vida deliğinde ayar mesafesi olmalı.

Başta masa tasarımınıda dahil et. Hemen yapmasan bile hatayı görürsün önceden. Ayrıca bu da masraf listesine eklenmeli

Sıfırlama probu kablosunu şaseye bağlamak için z-ekeninde bir yere arkadan deliği unutma. Kablosu'da 2 tel fazla olsun bunun için o motorun ya da proximiytinin..

Mekanik switchleri için ayrıca bağlayacak delikleri yap. (proximity haricinde direk e-stopla bağlarsın) Proximiyi atlarsa direk bunu tetikleyecek konuma koy. Ayar mesafesi olsun.

Proximity'lerin minikleri varmış Onları kullan.

Acil yük durması için sürücü özelliği olan otomatik sürücü kapatmayı ayarla. Bu sayede spinle zorlanıp OVerLoad'a geçip durduğunda CNC'in ilerlemeye devam etmeyecek. Ben böyle bozmuştum. Spindle takıldı. OC hatası verdi. Ama CNC bindirmeye devam etti. E-stop'a basana kadar iki kez vurdu aynı yere. Halbuki sürücü hata verdiğinde CNC'inin komple durması gerekirdi. Kimse buna dikkat etmiyor. Nasıl olsa sürücü otomatik duruyor diye düşünüyor.

Sulu kesim yapamıyorum.Yapılırda işte gerek yok şimdilik. Sulu için çevreye ince aluminyum dönsen direk havuzlı olur. 10 numara olur. Ama üzerine delip güzel bir mengene bağlamalı. Hatta bence yüzey kaplama profili yerine normal aluminyumdan kanallı işlet. Kenarlarına ayrı ince aluminyum takacak yuvalar aç.

İyi kötü bir kompresöre ihtiyacın oluyor. Saç kurutma makinesi ile üflemek filan olmuyor. Masraflara ekle.

Linear Ray kapaklarını raylarla birlikle al.(genelde vermeyi unuturlar) Hiç kesim yapmadan direk tak. Tozlar arabaların içine gitmesin.

Kaçak akım rolesi kullan.

Topraklama için toprak çubuğu al ve ıslak bir toprağa çak bağla.

Sürücü alırken dikkat et. Over Load da benimki patlıyorlar resmen. Tercihen Teco marka benimkinden daha iyi sanırım. En azında şikayet görmedim pek.

Mekanı ayarla. Her yer toz olacak. CNC makinası büyük değil ve düz malzeme kesmiyorsan CNC kafasına takılan fırçadan yapmakla uğraşma. Hem engel oluyor hem de verimli olmuyor.

Dust collector yapacaksan yapma, Hazırıı al. 600 TL filan. Kendin yapsan daha masraflı(elinde motor,hortum, bidon vs yoksa). Tek başıma elektrik süpürgesi olmaz. Bozulur.

Çok ses olacak. Dolayısıyla mekan lazım. Apartman dairesinde CNC işi zor. Bence olmazda. eski bodrum, altkat vs olabilir.

Malzemeler için çok gitgel yapacaksın.(iyi liste yapmazsan) Mümkünse kablo dahil toptan hepsini bir çırpıda al. Panoyu mekanikten sonra yaparım diye düşünme. Al malzemelerini..

Hatırlayabildiğim bunlar.

Son düzenleme:
AKZ250 Kontrol Kartı tamam.

20 kg-cm Motorlar Tamam değil. 1400x700 makine de 20kg-cm nin ne işi var hacı abi. En kötü 60 kg-cm olmalı.

Spindle tamam.

Microstep Sürücüleri(tb6600 dediğiniz gara gutu) almışken Leadshine alın bari doğru düzgün olsun. Aynı şekilde motorları da leadshine olsun. İleride masraf çıkarmasın diyorsan baştan eccük parayı çoh kohlatmak lazım :D

AKZ250 ye çamır atan her kimse önce bi o kadartı kullanmayı öğrensin derim :) Kart üzerindeki giriş çıkışların tamamı çalışır. Sadece 3 eksen olanı ile 4 eksen olanı arasında minnacık fark var.

ana gövde ne ? Hareketli gövde ne ?

Hani bilyalı vidalar ? Hani kızaklar ?

Proximityler için mutlaka içten havşa aç. Ben sürekli bindirip duruyorum. Gömülseydi içeri levhaya yakın nir yerde mekanik switchlerlede stoplayacaktım. Hiç çarpma olmayacaktı.

kauçuk takozla proximity sensörü beraber kullanmayı düşünüyorum. Farklı tipleri ve boyları var küçükler 3 TL civarı, benim kullanacağım içinde somun olan tipi. Proximity nin 4-8 mm gibi bir algılama mesafesi var. Bu mesafeye yakın ve sensöre çarpmadan önce takoza çarpacak şekilde konabilir. Acemilere gerekli gibi.

Yukarıda yazdıklarınız değerli. Projeniz aklımızda olmadığı için canlandırıp anlamamız biraz zor, artık anlayamadıklarımızı tek tek sorarız.

Forum istatistikleri

Konular
128,402
Kullanıcılar
450,300
Son üye
objektifyorumcuofficial

Yeni konular

Geri