Cnc router y ekseni çift motor konum farkı hk.

Janis.Sary

Üye
Merhaba

Estun sürücüleri ve 1.5 kw servo motorları olan routerımda herşey yolunda tıkır tıkır çalışırken bugün makineyi açtım, her zamanki gibi referansa gönderdim ancak referansa gelmesine rağmen kontrol tamamlanmadı bir türlü bekledim bekledim yok .

Sorun ne diye kontrol ettiğimde y ekseninde bağlı çift motordan birisi u diğeri y adıyla gösteriliyor panelde. Y ekseni u ekseninden -0.015 mm farklı konumda durduğu için olduğunu anladım. Emin olmak için sadece x eksenim referansa gönderdim sorunsuz bitti hemen z yi gönderdim yine sorunsuz y' yi tek başına gönderdim aynı sorun oldu. Referansa geliyor ama kontrol birmiyor, ekranda çalışıyor yazıyor.

Manuel de durduramıyorum ancak acil stop a basarak durdurabiliyorum işleyen süreci .

Bu sorunu çözmek için parametreler de değişiklik yaparak o -0.015 mm farkı yedirebilir miyim? Evetse hangi parametre bu iii yapar. Hazır yiyici değilim bugün sabaha kadar araştıracağım user manuelden ama bulamayabilirim anlamadığım için. Ekmeğimizi kazandığımız iş olduğu içinde makine yatması bu kötü zamanda bizi yıkar. Çok iyi bilen ustalar var burada belki şak diye söyleyebilir .

Ya da bu sorun kablo tesisatı veya encoder den olmalı diye düşünsem sabit bir fark var o nedenle bunlarda arıza olduğunu düşünmüyorum . Bu düşüncem de doğru mu yoksa onları nasıl kontrol ederim.

Kıymetli ustalar selam ve şimdiden müteşekkirim.

Bu arada kontrol paneli FAGOR şöyle user manuali de ekleyeyim dedim ama olmadı büyük geldi dosya . Google a fagor 8055i user manual yazarsanız çıkıyor

Home Sw. sensörlerinden veya, Limit Sw lerden. olabilir
Y ve U eksenleri için P14 ve P19 parametre değerlerini yazabilirmisiniz
Tezgahınızın fonksiyonu nedir? Ahşap, metal...? Ölçüleri? Eksenlerin hareketinde kullanılan mekanik?
Ne kadar detay anlatırsanız o kadar kolay çözülür

Home Sw. sensörlerinden veya, Limit Sw lerden. olabilir
Y ve U eksenleri için P14 ve P19 parametre değerlerini yazabilirmisiniz
Tezgahınızın fonksiyonu nedir? Ahşap, metal...? Ölçüleri? Eksenlerin hareketinde kullanılan mekanik?
Ne kadar detay anlatırsanız o kadar kolay çözülür
Merhaba sorun switch ve sensörlerde değil sorun dediğim gibi kontrol panelinde izleniyor y eksenindeki iki motor arasında izlenen 0.015 mm lik fark . Referansa gönderdiğimde x ekseni referans alıyor, z alıyor fakat y bu fark yüzünsen referans alamıyor . Yerine geliyor ama "çalışıyor" yazısı ekrandan gitmiyor ve ne reset ne başka bişeyle durdurulamıyor başka hiçbir işlem yapamıyorsunuz mevcut ekrandaki tuşlar çalışıyor, kontrol sistemi hata vermiyor yani ama referans tamamlanmadığı için başka işleme izin vermiyor .

Bugün bu son durumda iken yani y referansa geliyor ama referansı sıfırlamıyorken elimle köprüyü güçlü iterek o farkı 0.015 den 0.010 lara kadar düşürebildiğimi ve fark 0.010 altına düştüğüne referans almanın tamamlandığını tesadüfen bulup defalarca uyguladım.

Yani sorun net şekilde bu fark.
Makine 210x370 uzunluğunda ahşap cnc. Eksenlerde 1.5 kw estun servo motorlar var enkoderli redüktörlü, pinyon ve kramiyer 2 modül helis.

İlgili parametrelerin fotoğrafını attım iki eksende de aynı değerler var.

Ekli dosyalar

• IMG_20240404_092107.jpg
    IMG_20240404_092107.jpg
    402.4 KB · Görüntüleme: 6
Tamam, önce yapılması gerekenler:
1. Bu hata nasıl meydana çıktı? Mesala söz konusu eksenlerden birine çarpma, darbe vs türünde bir kaza yaşandı mı?. Olduysa mekanik düzeltme gerekir.
2. Pinyon ve kremayer dişli temizliği yapmkta fayda var. (Titiz bir şekilde, sadece hava tutarak değil)
3. Düzelmezse, gönderdiğiniz, parametrlerden, ekran fotosunun en alt satırındaki değeri 0,0150 yapın (tabi iki eksen için de yapın)
IMG_20240404_092107~2.jpg

1. Bu hata nasıl meydana çıktı? Mesala söz konusu eksenlerden birine çarpma, darbe vs türünde bir kaza yaşandı mı?. Olduysa mekanik düzeltme gerekir.
2. Pinyon ve kremayer dişli temizliği yapmkta fayda var. (Titiz bir şekilde, sadece hava tutarak değil)
3. Düzelmezse, gönderdiğiniz, parametrlerden, ekran fotosunun en alt satırındaki değeri 0,0150 yapın (tabi iki eksen için de yapın)
Ekli dosyayı görüntüle 106714
Ekli dosyayı görüntüle 106714
Merhaba mekanik bir sorun olmadı çarpma vs . Normal ayarında çalışan makine , akşam işlerimizi yaptık referansa gönderdim . Sabah makineyi açtım takım değiştirmeye gönderdiğimde hareket etmeden hata verdi y ekseni ile u ekseni arasındaki fark çok büyük diye . Resetledim ekranı bir baktım bu fark var . Akşam çalışırken normal işini yapmıştı mdf plakaya model işliyorduk 100 plaka civarında işledik 15.000 mm /dk hızla herşey normal kapattık . Sabah geldik bu sorun .

Makine hergün iş bitimi temizlenir hem hava tutulur hem de wd 40 sıkılıp boşta yürütülür. Sonra kapatılır . Kendinin yağlama sistemi var arabalara kızak yağı basar. Kramiyerler ve piyonlar ay sonu diş fırçasıyla temizlenir ki çok kirlenmez aşağı doğru bakıyor kramiyerler.ve üstünde de bariyer var.

Dediğiniz değeri değiştirip sonucu yazarım yarın inşaallah. Bana mekanik olarak çözmek gerekecek gibi geldi.

Makinenin hata veren y motorunun elektrik kablosunu çektim. Elimle kuleyi hafif ittirerek farkı sıfırladım . Sonra elektrik kablosunu bağladım motorun. Fark 0 herşey halloldu dedim . Makineyi yürütmeden kapattım şalterden. Sonra geri açtım. Hala sıfır olduğunu gördüm fark yoktu ,çözüldü sorun dedim ama referansa gönderdiğim anda tekrar oluştu fark. Pinyonlar redüktör kontrol edildi en ufak bir boşluk yok.Anlamadım.

Merhaba mekanik bir sorun olmadı çarpma vs . Normal ayarında çalışan makine , akşam işlerimizi yaptık referansa gönderdim . Sabah makineyi açtım takım değiştirmeye gönderdiğimde hareket etmeden hata verdi y ekseni ile u ekseni arasındaki fark çok büyük diye . Resetledim ekranı bir baktım bu fark var . Akşam çalışırken normal işini yapmıştı mdf plakaya model işliyorduk 100 plaka civarında işledik 15.000 mm /dk hızla herşey normal kapattık . Sabah geldik bu sorun .

Makine hergün iş bitimi temizlenir hem hava tutulur hem de wd 40 sıkılıp boşta yürütülür. Sonra kapatılır . Kendinin yağlama sistemi var arabalara kızak yağı basar. Kramiyerler ve piyonlar ay sonu diş fırçasıyla temizlenir ki çok kirlenmez aşağı doğru bakıyor kramiyerler.ve üstünde de bariyer var.

Dediğiniz değeri değiştirip sonucu yazarım yarın inşaallah. Bana mekanik olarak çözmek gerekecek gibi geldi.

Makinenin hata veren y motorunun elektrik kablosunu çektim. Elimle kuleyi hafif ittirerek farkı sıfırladım . Sonra elektrik kablosunu bağladım motorun. Fark 0 herşey halloldu dedim . Makineyi yürütmeden kapattım şalterden. Sonra geri açtım. Hala sıfır olduğunu gördüm fark yoktu ,çözüldü sorun dedim ama referansa gönderdiğim anda tekrar oluştu fark. Pinyonlar redüktör kontrol edildi en ufak bir boşluk yok.Anlamadım.
Router ne marka?
Mekanik bakımınız mükemmel görünüyor.Elinize sağlık .
Ayrıca U ekseninin de parametre fotoğrafını gönderirseniz faydalı olur.

Router ne marka?
Mekanik bakımınız mükemmel görünüyor.Elinize sağlık .
Ayrıca U ekseninin de parametre fotoğrafını gönderirseniz faydalı olur.
Öncelikle Allah razı olsun üzerinde durmadığım ender parametrelerdendi diyebilirim inposw 0.010 dan 0.015 e çıkarınca aralıkta kaldı fark makina yürüyor. İnposw2 yide 10 katı yapmam gerektiği yazıyordu kılavuzda o parametreleride yükselttim .

Sorunu çözemedik ama makina çalışıyor referansda alıyor takımda değiştiriyor artık itip çekmeye gerek kalmadı. U parametrelerini de bugün atacağım inşaallah buraya. Şuan geciken işleri kesiyor.

Makina Makser marka bu arada

Sorunu çözemedik ama makina çalışıyor referansda alıyor takımda değiştiriyor artık itip çekmeye gerek kalmadı. U parametrelerini de bugün atacağım inşaallah buraya. Şuan geciken işleri kesiyor.
Tamam, kolay gelsin. Sorun dediğiniz sanırım Y esenindeki -0.015 fark.

Eksenlerden problem çıkarabilecek olanını seçin, yani "olsa olsa Y eksenidir" dediğinizi ele alalım

Sadece Y ekesinin P7 parametresini çok az arttırarak deneyin yani: 21.3237 olan değeri her denemede, duruma göre, arttırıp azaltarak deneyin.

Sadece (Y veya U) bir eksende yapacaksınız.

Biraz hareketten sonra (mesela küçük mesafelerden Home noktasına gönderin), düzelme olunca, hemen değeri eski haline getirin.

Aslına bu çalışmayı yaparken Komparatör Saati kullansanız iyi olur.

komparatör_saati2.jpg

Hatta 2 adet kullanırsanız, Y ve U eksenleri için, daha rahat edersiniz

10mm ilerleme verin ikisi de aynı ve doğru değerde mi ilerliyor? Kontrol edin

Aslında bu çaliışma ile boşluk değeri de anlaşılır.

Ayrıca eksen motorlarından ısınan varmı? rutin olarak kontrol edein, el yakmaması lazım.

Hayırlı işler.

Son düzenleme:
Cift motorlu eksende suruculerin yerlerini degistirin. Bakarsiniz ise yarar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,256
Kullanıcılar
450,080
Son üye
Yusuf02p

Yeni konular

Geri