cnc router

Aliminyüm gövde ile çelik işlemek pek mantıklı gelmedi bana

Sayın asenyurt bence sorunun yanıtını vermiş iyi spindle ile illaki kesme yaparsınız ama vereceğiniz paso kesme süresi motorların ısınması vs vs aldığına alacağına pişman olursun

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

selamun aleyküm arkadaşlar geçen bi router için fiyat aldım çelik işlemek için sizce iş ..

Aleykum selam,
[MENTION=103043]gpeker2003[/MENTION] ile görüş.
Avatar ı kalıp işinde kullanılan kendi yapımı makine.

bu malzemelerle değil çeliği pamuğu ipi bile kesemezsin..

Beni şaşırttın.

Kod:
3 adet scr2005 .. mil
3adet sfur 2005 somun
.
.
3 adet 86hs45 step motor
3adet m542 sürücü

Bu malzemelerle değil çelik ( demir alaşımları ) senin uçağını bile keserim.
4.5Nm motorlar ve 2005 vida-somun ile freze ne ki torna çalıştırıyorum.
Bazı oluyor salaklık edip takım bindirdiğimde uç bir kenara katerin ( cutter = torna kesici uçlarının bağlandığı çelik takım tutucu ) bile anasını ağlatıyor.

Çelik işlemek sanıldığı kadar zor değildir.
Ahşaba benzemez ama işlemek imkansız değildir.
Öyle ki uygun hız ve pasolarla ve tabii kesicilerle HSS denilen hava çeliği takımları - yarı sertleştirilmiş ( ön ısıl işlem ) kalıp çeliklerini ve mesela bilyeli somunların vidalarını bile işlersiniz.
Öyle devasa portallardan bahsetmiyorsak , olur sorun değil.
Hatta çoğu zaman ancak kalemin izin verdiği kadar zorlayabiliriz tezgahın haberi bile olmaz.
Ama 2.2kW spindle ile 100 mm freze başlığını 5 mm daldırıp rapid hızla gitmek istersen öncelikle spindle yi alırsın eline , mesela yani..

Son düzenleme:
Prof olarak cok iyi ve hassas 5 eksenli bi makina yapmak istiyorum gerektiginde herseyi yapabilecegim bisi olmali mekanik olarak konsturuksuyonu tablali olarak ve besik yapmak istiyorum 5.5 kvlik hertzin 18 bin devirlik spindle var onu kullanmayi dusunuyorum belki biraz amatorce nekadar guclu olursa okadar iyi olur mantigi uzerinden yolaliyorum gerektiginde para kazanabilecegim gerektiginde ufak prototipler yapabilecegim bi makina makina yapmak niyetindeyim baya forumlari karistirdim fakat hala bilmedigim cok sey var yardimci olursaniz sevinirim ozelliklede kazim abi yardimci olursan sevinirim senin fikirlerin benim icin onemli

70e 70 olucak tablalarimiz aleminyum tabla kullanicam

Metal işleyen tezgahlarda öyle çok yüksek devirler olmaz.
3000-6000-10000 filan.
Prof .. çok farklı anlamlara gelen bir kavram.
Prof bir tezgahta takım değiştirmeli spindle kullanılır mesela..
milyondolarlık oyuncaklarda eksen kısımları ancak onda bir kadar paya sahiptir gerisi o sistemin hassasiyeti için gerekenlere gider.
Öyle sandığın gibi 3-5 motor bir kaç sürücü ile olacak işler değil.
Doğru ölçü için sistemi belirli sıcaklığa getiren ve orada sabit tutan sistem bile senin listenin 3-5 katı tutar.
En hesaplı spindle 20kilodolardır.
Sadece takım tutucusunun bir " shrink "i bile pens takımından daha pahalıdır.

Onun için ancak yapabileceklerini hayal et ki sonunda hüsran yaşamayasın.
ve ne hayal edilebileceğini okuyarak araştırarak öğren öncelikle..
..sonra başlarsın..

Her şeyi yapan " makine " için babanın elini öpmeni öneriyorum. :rolleyes:

Son düzenleme:
Girme bu ise batarsin diyorsun dogrumuyum abi bi 8 bin civari ayirdim ben buna arabami aliyim yoksa makinami derken biyerden baslamak lazim dedim arabadan vazgectim napmak lazim kazim abi :)

Yazdım ya önce öğren sonra araştır sonra hayal et sonra projelendir sonra bir ayağına bir de yorganına bak..

Eyvallah abi sağolasin aydinlatici fikirlerin için

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri