CNC torna yapmak

Yapacağım tornayı tüm ihtiyaçlarımı karşılayabilecek hale getirdikten sonra elimdekini satarım herhalde. 2 tane için hem yerim yok, hem de yerim dar :)

Manuel kullanmak dedin de, hiç fena olmaz aslında. Çünkü öyle kullanmayı da çok seviyorum.

Taylandlı birisi kutu demir profilden yatık tip torna yapıyor. Ben masa yaparken bile çarpılmadan çok çektiğim için tereddütle bakıyorum ama bu amca kendinden gayet emin velev ki kaynakta benden iyi olduğu kesin :)

http://www.cnczone.com/forums/vertical-mill-lathe-project-log/281738-cnc-cad.html

Frame-on-bench-1.jpg

İki parça 20mm sac ile yapılabilir bu sistem o kadar profil ile uğraşmaya gerek yok

Bunun gibi

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    230.1 KB · Görüntüleme: 49
Yatık yaparsan manuel kullanamazsın ters ve yüksek kalır.
Çokda şart değil.
Yatık olunca önden parça takıp sökmesi pencereden izlemesi ve talaş gibi bir kaç şeyden başka görünür avantajı yok .

Elindeki gibi bir şey yapacaksın o zaman.
İlerde özenirsen altına yatık bir sehpa yapar tatmin olursun.

Manuel kullanım için ben şöyle yapıyorum.
Kuyruklu motor pek bulunmadığı gibi bulunsa da aşırı pahalı oluyor.
Tornada var nasıl olsa , milinden bağlıyorum kablolarıda toplayıp gövdeye bantlıyorum.
Sonra arka taraftan rulmanlara talaş gitmemesi için kağıt gibi bir şeyler tıkıştırıp mili ortasından 4-5 mm çapta 10-15 mm kadar delip diş çekiyorum.
Sonrada oraya motor gövdesinden az büyücek çapta delrinden çevirici yapıyorum.
Tornada sıfırlama çok önemlidir.
Üst üste iki halka gibi yapıyorum.
Mesela silindirin üstüne kalemi değdirdim orada skalayı sıfırlıyorum.
Klasik tornalardaki gibi , sonra ona bakarak paso veriyorum.

İş uzunsa aynısından çok varsa ve en önemlisi elle yapılamayacak şekil ise kesin mach3..

---
Profilleri yabana atma , öyle yapılır ve çalışır.
Neresi kalibre olacak neresi yamuk olsa da olur .. biliyorsan hiç sorun olmaz.
Mesela diğer başlıkta alt tabla yapacağım diye tırmaladı durdu.
Düzgün olmasına sözümüz yok da gereksiz emek harcadı.
Ama tabii kaynak hususunda acemilik giderdi ve ne yapınca ne oluyor görmüş oldu.
Ne kadar yazsak da eksiklikler olacak elbette.

Bu konular forumda ya yok ya da az yazıldı o yüzden şimdilik uzun uzun yazıyorum :rolleyes:..:)

İmkan olana kaynak ve kutu profiller hem ucuz hem çook sağlam işler çıkarır..

Profillede yapılır ama çok uğraşılır. Ev ortamında yapılacak diye öyle dedim.

Profilleri tasarlarsın boyları belli olur kestirir gelirsin .
İşi biliyorsan kaynağı temizliği bir kaç saat sürer .
Üstüne rayları matkap kılavuz cıvata somun bağlarsın baktın tamam söker boyarsın monte eder tesisatı döşersin ,... ve çalıştırırsın.

Markalamayı biliyorsan azıcık geometri biliyorsan öyle .. lazerde kestirdim ..nerede kestirdin ..gibi tırmalamazsın.

Levha bükmede olsa pek düzgün olmaz.
Ama dikkat edilirse düzgün saç seçilebilir.
Olmadı sadece rayların olduğu kısım şöyle bir düzlenir nasıl olsa frezeside var ..

Ama tabii her kesten bunu beklemiyoruz.
Ancak imkanı olanlara öneriyoruz.
Her zaman yazdığım gibi cnc freze yapacak olan önce torna yapmalı ki kasaba minnet etmeden kebap yesin :rolleyes:..

Peki dik tornayı kutu profilden yapsak? En azından alt kısmını.

Daha doğrusu dikdörtgen profil. 2 tane uzun yan yana. Aralarına talaşın tablaya düşmesi için boşluklu dolgu.

Kızakların sağlama basması gerekiyor.
Burulma ya da diğer mukavemetler açısından sorun olmaz ama tırlama yapar.
Rezonans kötü bir şey.
Her şey katlanarak çoğalır.
Yoldan geçen bir kamyonun sesi denk gitti mi pencere camlarını zangır zangır titretir mesela.
Bu yüzden boşluk pek uygun değil bu yüzden beton falan filan.. hatta profile bile dökülebilir ama gereksiz ağırlık ve kullanışsız malzeme...
Profilden şase yapabilirsin ama üzerinde 20 mm gibi bir tabla ve o tablaya diklemesine platina - saç - lama .. artık nasıl tabir edilirse ,
mesela 20 lik mesela 25 ik ray kullanılacaksa ray tabanı kadar kalınlıkta mesela 100*20 150*20 gibi lama ( çok düzgün lamalar var.
Yada saçtan kestirilip 2 dar yüzey düzlenip kullanılabilir.
Araya da bir kaç köprü .
Kaynak olabilir ama model tamam ise mesela az değişiklik gerekse demonte zor olur.
Kaynak yerine sağlam civatalar o yüzden 15 yerine 20 kalınlık..

Bütün bunlar illa şart değil ama ufak tefek tecrübeler ve yıllar içinde denenmiş modellerin özeti.

Aslı şöyle , yapılmak istenen iş nedir hedef nedir ulaşmanın en kestirme ve ekonomik ve ergonomik yolu nedir ??? bütün bunların sonucunda özel bir makine .. ama üniversal torna öyle değil çaya çorbaya limon hesabı.
O yüzden bir sürü şeye dikkat eklemek ve eklemek zorundayız ve bu şartlar bizi klasik torna ile yüzleştiriyor.

CNC tornanın elindeki tornadan tek farkı vida çarklarını el ya da dişli kutusu yerine motorların çeviriyor olması ve o motorlara pc nin kumanda ediyor olması.

Bu yüzden ilk başlarda elindekini ufaktan dönüştür demiştim.
Ama yeniden yapması da zor değil tabii.
Mesela kızaklar klasik tornada sürtünmeli iken yeni imkanlarla ray araba kolaylık.
Ama modifiye etmek isteyenler klasik kızakların altına lineer iğne kızaklar monte edebilirler , zor da değil pahalıda değil.

Klasiği cnc ye daha doğrusu bilyeli somun+vidaya dönüştürmede en zor kısım mevcut sportun kızak formunu bozmadan oraya sığdırılmasıdır.
Yer - büyüklük uygunsa kolay , değilse ciddi tadilat hatta bozmamak için o kısım kenara konup yeniden tasarlamak uygundur.

Cümleler ve fikirler düşük oluyor kusura bakmayın.
Konu geniş yazarak anlatmak zor ve tercihlerde çok illa şöyle yapın diyerek sınırlamak olmaz.
Ve hepsinden önemlisi tartışacak konuya vakıf çok kişi yok gibi.
Halbuki kavga edecek birileri ollsa konu çok daha renkli hale gelir .. neyse bakalım belki ilerde..inşa Allah..

---

Daha doğrusu dikdörtgen profil. 2 tane uzun yan yana. Aralarına talaşın tablaya düşmesi için boşluklu dolgu.

Bu tip yapı daha çok freze için uygun.
Ben hep öyle yaparım kutu şase ve üzerine raylar..

Aklına esen cnc yapıyor.
Madem yatık istemiyorsun al sana dik torna.
Neyse TR de daha havalı adı var " dik işlem merkezi " heyoo..
Yuvarlak elmas soruyordun :)

Tezgahın adı havalı ama başındakinin adı dandik dışarıda operatör diyorlar bizde düğmeci..

Son düzenleme:
Fener milinin iç çapı ne kadar büyük olursa o kadar iyi ama mecburen 40'ı geçmeyecektir. Peki et kalınlığı kaç olursa kurtarır? 5mm ince mi kalır? 5mm yeterse dış çap 50mm olur. Şöyle 2-3 tane rulman gerekir. Angular contact rulman da olabilir, emin değilim.

ux_a14061000ux0821_ux_c.jpg

Et kalınlığının 10 olmasında yarar var.
Bakarsın tadilat gerekir.
Evet 160 lık aynanın içerisine 40 dan fazla girmeyecek.
5 mm de olur 8 de 10 da ..
32xxx serisi iç çapı en büyük dış çapı en küçük olan seridir.
32011 55*90*23 ile uygun gözüküyor.
Yok dersen ki mevcut gibi milin içerisine 20 girsin yeter .. o zaman ona göre ölçülendir.
Ama 40 lık bir şey içeri girmediğinde boyda yetmezse işlenemez.
Genelde amatör işlerde 40 dan fazlada pek ihtiyaç olmaz.

Bu seri rulmanlar 6-8 bin devirlerde çalışabilirler ki torna için baya yüksek.
2 adet kullanmak yeterlidir.
Dış taraflarında keçe şart.
Aralık ne kadar çok o kadar iyi mesela 200-250 mm dıştan dışa ideal görünüyor.
Mil arkadan uzunca kalsa iyi olur sonradan başka kasnak filan ilavesi gerekebilir.
Önde fatura olur rulmanı o oturtur.
Arkada dişli ve emniyet kilitli somun ile sıkılıp kilitlenir.
En sade ve gayet güvenilir yöntemdir bir çok uygulamada kullanılır.
Blok yüksekçe olacağından milin altında bir yerlerden sızdırmaz bölümlenirse az bir yağ ile iş görülür.

Bendeki çinişi oyuncakta 32006 yı 30 yıldan fazla sürede sadece 1 kez değiştirdim.
İlk zamanlar çok çalışırdı şimdilerde ara sıra.
Değişme sebebi de yağmur altında uzunca süre kalmasıydı..

Konik rulmanlar hem çok yük kaldırır hem de boşluğu kolayca alınır ve çok ucuzdur.
32011 25 TL civarında olması lazım mesela..

Ancak büyük oyuncaklarda milin uzun olduğu durumlarda iş karmaşıklaşır , ısınmanın sorunları önemli olur.
Az da olsa boşluk oluşur ve bize tırlama zırlama olarak döner.
O yüzden pahalı ve özel rulmanlar kullanmak şart olur özellikle ayna tarafında.
Bizim oyuncakların boyutlarında önemli değil.
İlla kullanmak isteyene de sözümüz yok elbette.

Edit :
Bendeki aynanın içi 45 mm aklımda 40 kalmış.

Üff şu güzelliğe bakarmısınız

28qq83m.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri