CNC yapımı hakkında (Vida kanalı Açma)

.. bi freze sart ...

Rayı nereye monte edeceksem , işkence türü bir şeyle sabitliyorum.
Mesela 20 lik delikleri 6-6.2 mm , ona göre matkapla ray deliklerinden azıcık deler gibi yapıyorum yani tam ortadan deleceğim yere az bir şey havşa yapıyorum sonra diş çekeceksem 5 mm matkapla deliyorum ve diş çekiyorum.
İşin daha detayı bir uçtaki deliğin dişini çekip oradan cıvata ile sabitledikten sonra diğerlerine devam ediyorum.

Sence bir mahsuru var mı ? :rolleyes:

@certyy , burada @asenyurt arkadaşımızın yaptığı cnc ler var.
Üşenme onları oku.
Mdf den başladı , her türlü hatayı yaptı ve son olarak doğruyu buldu.
Ama imkanlar elverdiği ölçüde en ucuz malzemelerle bile iş yapılabileceğini gösterdi.
İncelemeye değer !

güzel mesajın için saol abi daha öğrenecek çok şey var aslında otomasyon işi mekanik işi debi derya

mekanik birşey yapılacaksa ilk önce mutlaka bilgisayarda projelendirin çizimler tasarlayıp elektronik ortamda tasarımınızın olabilitesine bakın daha sonrası kolay olur

Ya 0.05 hassasiyet olsun ben havada 3 takla atarım :D ben o kadar zannetmemiştim buna yoğunlaşayım o zmn teşekkürler ilginiz için (zaten uçak parçası üretsem ufacıcık el yapımı cnc ile ne işim var :) )

Ya 0.05 hassasiyet olsun ben havada 3 takla atarım :D ben o kadar zannetmemiştim buna yoğunlaşayım o zmn teşekkürler ilginiz için (zaten uçak parçası üretsem ufacıcık el yapımı cnc ile ne işim var :) )

Zaten ucak parcasi uretecek misin diye degil o yazilar. Endise ettigin hassasiyetin,endise edilecek kadar onemli olmadigina dikkat cekmekti.

Uçak demişken , demek çoook hassas oluyor parçaları.
İyide cnc yok iken de uçak yapıyorlardı.
Yalan mıydı yoksa ?
Yapmıyorlar da alıyorlar mıydı ?
hımmm şüpheleniyordum zaten..
İyide kimden alıyorlardı ? 51. bölgeden mi ?.

:) yani ucak yapamazsin degil. Ona bakarsan cnc yokken de araba motoru yapiyorlardi. Ama 100 km de 30 litre yakip 30 km yi gecmiyorlardi. Eskiden de ucaklar vardi ama, gunumuz ucaklari ile yan yana koysan birisi gozune komik gelir :). Ben de gecenlerde kendime bi cnc yaptim. Atolyemde malzeme vardi. Demir profilden kasasini yaptim. Iskenceyle sabitleyip bastim kaynagi :)

Ucak parcalari ( ucak endustrisi ) gunumuzde cok yuksek standartlara sahip. Cok hassas iscilikle yapilmis yedek parcalar bile standartlari karsilayamayabiliyor. Kaliteli donanim ve kaliteli iscilikle cnc yapsan bile makine tasariminin esnemesini, titresimini bosluklarini ve ozellikle 10.000 hareket sonra ayni noktaya geri gelebilmesinden emin olmadan 0.01 mm ve daha hassas metal parcalar isleyemezsin. Isledigini sanirsin :)

Ama zaten amacina gore cok gereksiz. Linear kizaklar, biraz profil biraz sabir :)

hassasiyetim şekil, önümden çekil
20141011_131309.jpg
20141012_175126.jpg
20141014_224917.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular