Cuppon Kaynak Makinası

Selamın Aleyküm Değerli ustalar cuppon kaynak makinesi var elimde cihaz üzerinde resimde de görüldüğü gibi ıgbt diyot entegre transistör yazıları bilerek silinmiş ve tamir konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var devre şeması veya ıgbt model numarası hakkında bilginiz var mı
262024.jpg
262025.jpg
262026.jpg

kaynak makinelerinin şemaların paylaştım, linkini bulunca eklerim. ama makine bana yabancı geldi biz genelde

IKW75N60T K75T60 IKW75N60TA K75T60A 75T60 75N60 TO-247 75A 600V güç IGBT transistör​

takıp kullanıyoruz. bu arada olur diye hepsini takıp makineye elektrik verme, karşılıklı 2 tane tak araya seri lamba girerek enerji ver lamba yanmazsa çalışıyor demektir.
edit: link ekleme
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaynak-makineleri-şemaları.142844/

kaynak makinelerinin şemaların paylaştım, linkini bulunca eklerim. ama makine bana yabancı geldi biz genelde

IKW75N60T K75T60 IKW75N60TA K75T60A 75T60 75N60 TO-247 75A 600V güç IGBT transistör​

takıp kullanıyoruz. bu arada olur diye hepsini takıp makineye elektrik verme, karşılıklı 2 tane tak araya seri lamba girerek enerji ver lamba yanmazsa çalışıyor demektir.
edit: link ekleme
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaynak-makineleri-şemaları.142844/
Verdiğin bilgiler ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim ustam bende biraz araştırdım ARC 200 daha çok benziyor ama yabancı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre ARC 200 kaynak makinesinde kullanılan 22N50A 20N50 K4108 K35.. Numarası hatırlamıyorum ıgbt kullanıyor diyottan bulayım desem numarayı kazımış fırsat buldukça araştıracağım tekrar teşekkür ederim ustam

bak ben tamirciyim öyle şema filan okuyamam, ama bulduklarımı paylaştım linkten indir ve aç kontrol et. yani bildiğim bir şema devre ise ben aradığımı yarım saatte bulurum elektronikçi anında görür yani ben biraz kalınım

Selamın Aleyküm Değerli ustalar cuppon kaynak makinesi var elimde cihaz üzerinde resimde de görüldüğü gibi ıgbt diyot entegre transistör yazıları bilerek silinmiş ve tamir konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var devre şeması veya ıgbt model numarası hakkında bilginiz var mı
Ekli dosyayı görüntüle 86057Ekli dosyayı görüntüle 86058Ekli dosyayı görüntüle 86059
Tamamen ibretlik bir durum . Döküman paylaşımı konusunda çok ketum firmalar var ki bu onların doğal hakkı . İster verir , ister vermez . Ama kalkıp sattığın makinanın üstündeki elektronik bileşenlerin etiketlerini silmek sadece bizim milletin aklına gelebilecek bir terbiyesizlik herhalde .

Tamamen ibretlik bir durum . Döküman paylaşımı konusunda çok ketum firmalar var ki bu onların doğal hakkı . İster verir , ister vermez . Ama kalkıp sattığın makinanın üstündeki elektronik bileşenlerin etiketlerini silmek sadece bizim milletin aklına gelebilecek bir terbiyesizlik herhalde .
yok be ustam gavuroğlu da yapıyor, ve daha nelerini gördüm marin tipi redresör timer takmışlar çalışmıyor fabrikadan kilitli. servisi bile çözemiyor. kullandıkları bileşenleri kendilerine özel üretiyorlar satın alıp tamir edemiyorsun.

Ekli dosyayı görüntüle 86057Ekli dosyayı görüntüle 86058Ekli dosyayı görüntüle 86059
bende başka bir modeli var ama buna çok yakın üzerinde IXTQ460p2 IGBT VAR

Seri lamba kaynak makinesinde, çekilecek akıma dayanmaz.
Akkor Flaman anında erir.
seri lamba bağlama olayını biraz ders olarak çalışabilirsiniz. o kadar bilginiz varsa seri lamba yerine ne bağlanır siz söyleyin. ve konuya 2 yıl sonra cevap vermek, konu hortlatmaktır. lütfen muhsin bey...

Akkor lamba devreye seri girildiği için flamanının erime şansı yok. Kaynak makinası tam anlamıyla kısa devre olsa bile lamba tam güçte yanar.

Ki bu noktada kaynak makinasının bir direnci var ise tam güçte yanmaz.

Ancak kaynak makinası test edilecek ise daha güçlü bir lamba kullanmak gerekli. Bu işlerle sürekli uğraşılacak ise lamba gücü belirlenebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,261
Kullanıcılar
450,083
Son üye
bilgees

Yeni konular

Geri