Cuppon Kaynak Makinası

Akkor lamba devreye seri girildiği için flamanının erime şansı yok. Kaynak makinası tam anlamıyla kısa devre olsa bile lamba tam güçte yanar.

Ki bu noktada kaynak makinasının bir direnci var ise tam güçte yanmaz.

Ancak kaynak makinası test edilecek ise daha güçlü bir lamba kullanmak gerekli. Bu işlerle sürekli uğraşılacak ise lamba gücü belirlenebilir.
serkan ustam, yeri geldi makinenin gücüne göre 2x100 watt yeri geldi 3x100 watt ampul bağladık. ki yukarıda belirttim IGBT lerin hepsini değil çapraz gelecek şekilde 2 tanesi bile makinenin çalışıp çalışamayacağını söyler. bu durumda da 2x100 bağlamaya gerek yoktur.

Akkor lamba devreye seri girildiği için flamanının erime şansı yok. Kaynak makinası tam anlamıyla kısa devre olsa bile lamba tam güçte yanar.

Ki bu noktada kaynak makinasının bir direnci var ise tam güçte yanmaz.

Ancak kaynak makinası test edilecek ise daha güçlü bir lamba kullanmak gerekli. Bu işlerle sürekli uğraşılacak ise lamba gücü belirlenebilir.
Kısa devre anında lambanın yanıp/yanmayacağını düşünmeyin.
konu bu değil.

Kaynak makinesine seri bağlanan ampul üzerinden 50A-100A geçen akıma,
lambanın akkor flamanı dayanmaz.
Burada 1-2 A akımla seri lamba bağlantısını düşünmeyin. Geçecek akımı 50-100A olarak düşünün.

Akkor flaman üzerinden seri bağlantı da 100A akım geçecek ve kısa devre yok.
Farzedelim kaynak yapılıyor.
Flaman 100A akıma dayanıklı mı dır?

100 Ampere kadar akım taşıyabilen sigorta
2e1495920a18433383eae230d412710a-jpg.jpg
Akkor lamba flamanı
akkor-lamba.jpg

Son düzenleme:
Kısa devre anında lambanın yanıp/yanmayacağını düşünmeyin.
konu bu değil.

Burada 1-2 A akımla seri lamba bağlantısını düşünmeyin. Geçecek akımı 50-100A olarak düşünün.

Akkor flaman üzerinden seri bağlantı da 100A akım geçecek ve kısa devre yok.
Farzedelim kaynak yapılıyor.
Flaman 100A akıma dayanıklı mı dır?

100 Ampere kadar akım taşıyabilen sigorta
Ekli dosyayı görüntüle 106681Akkor lamba flamanı
Ekli dosyayı görüntüle 106682

İşte o an o akım geçmiyor Muhsin ustam. Kaynak makinası iç direnci düşer. Bu esnada lamba yanar. Çünkü seri bağlılar. Orada lamba bir nevi akım sınırlama direnci olarak çalışır.

Zaten amaç devreye seri lamba bağlayıp kaynak yapmak değil. Kaynak makinasını test için ölçüm almak için enerji vermek. Herhangi bir anormal durum var ise görmek. Kaynak makinası kaynak yapmadığı zaman bir smps gibi örnek veriyorum 100 watt 150 watt güç harcar. Bu esnada güç katı düzgün çalışıyormu diye bakılır.

Lamba seri bağlı şekilde iken zaten kaynak yapamazsınız. Amacımız seri lamba bağlı kaynak makinası ile kaynak yapmak değil. Kontroller sonrası anormal bir durum yoksa normal Şebeke bağlantısı yapıp asıl teste geçmek.

Son düzenleme:
Kaynak makinesi olanlar test edebilirler.
IGBT leri takarlar, makinenin çalışıp/çalışmadığını seri lamba üzerinden test ederlerse;
Soru çözüme kavuşur.

seri lambayı siz nereye bağlıyorsunuz çok merak ettim? hele hele 50 amper- 100 amper neresinde çok merak ettim. seri lamba makinelerin 220 volt AC girişine bağlanır diye biliyorum ben hadi o da çeksin kaç amper 7 - 8 amper hadi olsun 10 -15 amper çekmez ya. muhsin usta bildeğiniz konularda bilmiyorum demeyi öğrenin veya yorum yapmayın. ben bilmiyorum demekten asla utanmıyorum. ve o kümsediğiniz seri lambanın kullanım yerlerini bir bilseniz...

Benzer güçte herhangi bi kaynak makinasına göre güçlü igbt takabilirsiniz

1713796212924.png

Soru: Anahtar kapatıldığında devreden kaç amper geçer?

I=230/530 = 0,43 A

Buradaki direnci seri lamba anahtarı da test için bağlanılan cihaz olarak düşünelim. Eğer test için bağlanılan cihaz kısa devre ise (direnci 0 ohm) bu devreden maksimum 0,43 A akım geçebilir. Eğer cihaz sağlam ve iç direnci 50 ohm ise bu devreden geçebilecek akım:​

I=230/(530+50) = 0,39 A olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri