düzgün multimetre okumak

rabota

Üye
merhaba, elimde TT T-ECHNI-C MY-62 multimetre var örneğin 330 ohm'luk bir direnç ölçeceğim, kademe 2K'da iken .328, 20k'da iken 0.32 okuyorum 330u bulmam için hangi kademeye göre hangi mantıkta bir işlem yapmam lazım, amper ölçmekte falan çok sıkıntı yaşıyorum kademe mantığını kavrayamadım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
2k kademesinde ölçmen senin için yeterli olcaktır. 330 ohm direncin değeri tam olarak 330 olmaz,okuduğun gibi 328 olur,332 olur falan filan,zaten toleransı da vardır dirençlerin oradan bakabilirsiniz hangi tolerans aralığında olduğuna. (genelde direncin üzerindek son renk,altın gümüş beyaz vs. bazen renk olmaz onun da ayrı bi tolerans değeri vardır onu şimdi hatırlayamadım)

2k'da çıkan değer .328 olduğuna göre 328 değerini çıkarmam için 1000 ile çarpmam gerekir, peki diyelim ki 20M kademesinde .544 değeri aldım, o zaman ne ile çarpacağım, doğru değer ne olacak, kafa karıştıran kısmı bu, ben toleransa takılmadım zaten

Boş ver çarpmayı bölmeyi MY68 al ...

merhaba, elimde TT T-ECHNI-C MY-62 multimetre var örneğin 330 ohm'luk bir direnç ölçeceğim, kademe 2K'da iken .328, 20k'da iken 0.32 okuyorum 330u bulmam için hangi kademeye göre hangi mantıkta bir işlem yapmam lazım, amper ölçmekte falan çok sıkıntı yaşıyorum kademe mantığını kavrayamadım

Ölçeceğin direnç değerine en yakın kademe doğru değeri gösterir... Skala genişledikçe alt değerlerde tolerans artar...

Hiçbirşeyle çarpmana gerek yok. Okuduğun değerin sonunda birimi yazar.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,462
Son üye
Harbi49

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri