dc motor ve generator çalışma hakkında yardım

sralatas

Üye
arkadaşlar herkese hayırlı işler,
yüksek lisans çalışmam için buradaki tecrübeli arkadaşlara ihtiyacım var.sorumu tane tane aşağıda yazıyorum.
bir dc generator motorun çıkışından bir pili şarj edecek gerilim ve akımı nasıl elde edebiliriz?seçim kriterleri ne olmalıdır?araştırma yaparken istediğim düzeyde akım gerilim veren bir motor bulamadım?buna nasıl bir çözüm yolu bulmalıyım?örneğin dc motorla şaft-dişli düzeneği kurarak çalışan bir generator motorun çıkışında 5v'luk bir pili şarj etmek istesem nasıl bir seçim yapmalıyım?internette genelde lamba-led yakma üzerine çalışmalar var.ihtiyacımı karşılayacak bir bilgi bulamadım.Bu konu hakında yardımcı olabilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.Herkese teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Oncelikle ing lazim, yanilmiyorsam instructables.com da step motor kullanarak ruzgar turbini yapildi ve 2 pil sarj edildi. Ne kadar zamanda bilmiyirum cok zaman gecti. Gerilim ve akim ayari icin lm317 veya daha guncel lm25xx olan elektronik moduller kullanabilirsin.

Oncelikle ing lazim, yanilmiyorsam instructables.com da step motor kullanarak ruzgar turbini yapildi ve 2 pil sarj edildi. Ne kadar zamanda bilmiyirum cok zaman gecti. Gerilim ve akim ayari icin lm317 veya daha guncel lm25xx olan elektronik moduller kullanabilirsin.
hocam cevap icin tesekkurler ingilizce var cok sukur.benim asil ogrenmek istedigim secim kriterlerini ogrenmek. hazira konmak degil kendim caba gosterip basarabilmek istiyorum.o yuzden cikista uretilen gerilimi ve akimi nasil onceden hesapla kismen de olsa hesaplayacagimi merak ediyorum

O zaman Mehmet Abimizin Ustamizin gelin ruzgar turbini yapalim konusunu bul ve oku.

Fırçasız dc motor kullanabilirsin. Kollektörlü dc motordan verim alamazsın. kollektörlü motorlarda kollektörü bilezik ile değiştirmen gerekir.

Fırçasız dc motor kullanabilirsin. Kollektörlü dc motordan verim alamazsın. kollektörlü motorlarda kollektörü bilezik ile değiştirmen gerekir.
hocam ona baktım zaten en çok kayıpları azaltmak için fakat dediğim gibi büyük bir güç elde edemiyorum ki eğer yeterince güç elde edemezsem sistem çalışmayacak benzer bir çalışma yapılmış linki

elde edeceğiniz akım ve voltaj hesaplarını öğrndiğinizde lütfen burdan paylaşın.
sanırım manyatik alan teorisini iyi bilmeniz gerekiyor bu hesapları yapmak için.
faraday , amper, lenz yasaları ile alakalı hesaplamalar vardır diye tahmin ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,395
Kullanıcılar
450,280
Son üye
sıdıç45

Yeni konular

Geri