Ekonomik mini lazer cnc

yapacağınız laser sistemde videodaki gibi laser pcb üretemezsiniz. laser ekipmanınız çok düşük gelecektir
Nasıl yapabilirim

önce bir lazer sistemleri araştırın. büyük ihtimal galvo lazer markalama olarak geçiyor o videodaki sistem
ayrıca bunun yazılımı da var. öyle basit bir şey olsaydı keşke
çok çeşitli lazerler var.
co2 lazer tüpler.
elektronik lazer diyodlar
fiber lazerler ...

önce bir lazer sistemleri araştırın. büyük ihtimal galvo lazer markalama olarak geçiyor o videodaki sistem
ayrıca bunun yazılımı da var. öyle basit bir şey olsaydı keşke
çok çeşitli lazerler var.
co2 lazer tüpler.
elektronik lazer diyodlar
fiber lazerler ...
Ahh hocam dimi yani. Nanelisi var limonlusu var hepside çok$. Neyse kırmayalım hevesleri. Büyük yolculuklar güççüh adımlarla başlar, yada öyle bişeydi.

200 - 300 mW lazer daha önce kullandım. Pcb işlemek için yeterli güçte değil.

Ama şu yapılabilir. Pcb üzerine ince bir katman olarak siyah renkli asit etkimeyen bir boya ile boyanabilir. ( waterproof ) daha sonra 200 - 300 mW lazerle yapılmış bir cnc de baskı devre bu boya yakılarak pcb yüzeyine işlenebilir.

Yakılarak kaldırılan boya hatları asite atıldığında eriyecek boyalı kalan yerlere asit etki etmeyecektir.

Asit indirgeme işlemi bittikten sonra boya tiner gibi bir malzeme ile çözülerek pcb temizlenip işlem tamamlanmış olacaktır.

Bir aralar bende yapmaya heveslenmiştim ama sürekli bu işi yapmadığım için girişmedim.

Aynı zamanda işin mekanik kurulumu dışında yazılımdal kısmıda azımsanmayacak kadar bilgi istiyor. kalibrasyon ve program uyumluluğu benim bilmediğim aşamalar.

Kolay gelsin.

ben 40w lık lazer ile denedim.
önce mat siyah ile boyadım bakırı
daha sonra 40w lık lazerledim.
sanırım 3 katı bir lazer gücüyle anca bu işlem yapılabilinir.
çünkü çok kaliteli bir ürün elde edememiştim.

Pcb üstüne plastik bi katman geçirsem lazer onu eritse oda pcb ye yapışsa olmaz mı

Asitin yakmaması için iyice yapışması gerekiyor sanırım pcb ye?

bu gibi işlemler için pvc kaplama makineleri var. laminatör
laser printer ve laminatör ile çok güzel sonuç alırsın

Önce kapla sonra lazere sonrada asite bayağı uzadı sanki?

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri