Elektrikçi dükkanı açmak mantıklı mı

egzy7

Üye
Arkadaşlar merhaba ben liseyi elektronik (görüntü ve ses sistemleri) üniversiteyi de elektrik teknolojisi (2 yıllık on lisans) olarak okudum lise zamanlarımda elektronik tamircisi yanında çıraklık yaptım üniversiteden sonrada 3 yıldır fabrikada calisiyorum 2 yıl kadar bulunduğum şehirden başka bir şehirde dünya markası olan bir firmada çalıştım askerlik nedeni ile ayrıldım askerden gelincede kendi memleketimde 7-8 aydır yine büyük bir firmada vardiyaci olarak elektrik Bakım teknikeri olarak çalışıyorum ama aklımda hep dükkan açma isteği var piyasada çıraklığım disinda pek çalışmadım eşe dosta oto ses sistemleri veya ufak tefek elektrik işleri tesisat yenileme işleri yaptım elektrik konusunda otomasyon eğitimleri aldım sürücü montajı kumanda panoları falan kurabiliyorum iş yapmaktan yana gücenmeden çalışırım bundan yanada sıkıntı yok ama dükkan açma konusunda tereddüt ediyorum çünkü mesleğe dışarda başladım piyasada tanınmıyorum çıraklık yaptığım dükkana gidip kabul ederlerse elektronik işi üzerinden yaptığım işin işçiliğini alırım ayriyetten dükkan camına telefon numaramı yazalım elektrik işleri olunca o işlere de bakarım o işin parasını ben alırım ay sonu gelince dükkan kirasına elektrik su giderlerine de ortak olurum şeklinde bir teklifte bulunsam mı ustama (ustamla hala görüşürüz selam sabahımızı sohbetimiz iyidir) yoksa dükkan açıp illaki iş çıkar yolumu bulurum bir şekilde diyip dükkan mı açsam üniversite zamanımda Telekom işi yaptım pandemi zamanına denk geldi üniversiteler uzaktan eğitime geçtiği dönemde 7-8 ay kadar o işte tecrübe edindim oralardan da iş çıkabileceğini düşünüyorum değerli ustalarım da bir fikir verirse sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kolay değil . Kirası, sermayesi, dolandırıcısı, fiyat kıranı, piyasacısı , ukalası ile ayrı ayrı uğraşmak lazım. Hepsini boşver devletle muhattap olmak zaten ayrı bir zorluk . Bir de müşteri zengini sever . 0 dan baslayacaginiz için en az 1 yıl kazanç beklemeyin derim . Hakkınızda hayırlısı

Kolay değil . Kirası, sermayesi, dolandırıcısı, fiyat kıranı, piyasacısı , ukalası ile ayrı ayrı uğraşmak lazım. Hepsini boşver devletle muhattap olmak zaten ayrı bir zorluk . Bir de müşteri zengini sever . 0 dan baslayacaginix için en az 1 yıl kazanç beklemeyin derim . Hakkınızda hayırlısı
Görüşünüz için teşekkür ederim peki eski çalıştığım ustamın yanında piyasada tanınmak adına kabul ederse bir süre çalışmak direkt dükkan açmaktan mantıklısıdır yoksa kimseye minnet eylemeden bu riske girmek mi daha mantıklı mı olur

Görüşünüz için teşekkür ederim peki eski çalıştığım ustamın yanında piyasada tanınmak adına kabul ederse bir süre çalışmak direkt dükkan açmaktan mantıklısıdır yoksa kimseye minnet eylemeden bu riske girmek mi daha mantıklı mı olur
risk almazsan, kazanır mısın? kaybeder misin? bilemezsin. ama risk almak için bütün olasılıkları elemeni tavsiye ederim. hiç vahşi kedilerin belgesellerini izledin mi? kaç hamlenin kaçında başarılı oluyor ve karnını doyuruyor? bir de aptal puma sendromunu bir incele. sabır burada en iyi olgudur. yani güzel insan, önce ustanın yanında piyasayı bir gör/öğren, sonra saldır. (bu arada elinde bir kapital varsa bunu, gelir getirecek başka kanallarda büyüt, borsada filan değil)

Cadde üzeri yüksek kiralar yerine, mahalle aralarında kör yerler yerine;
Web sitesi üzerinden Türkiye nin her yanına satış yapmanız daha uygun olur.
Piyasa da bir çok tanınan firma yüksek kiralar yüzünden, dükkanlarını kapatıp şehir dışına veya depo tutarak kırsal yerlere çekiliyor. Web den satış yapıyorlar.
Sizde piyasayı iyice gözlemleyin.
Uygun fiyatlarla temin edeceğiniz markalı alternatifli malzeme satın.
Markasız kalitesiz ürün satmayın.
Web sitesi olunca giden/gitmeyen ürünlerde stok da tutmanıza gerek kalmaz.
Web üzerinden alışveriş sitelerinde dükkan açın.
Piyasayı sıkı takip ederek
Fiyat politikanızı belirleyin.
Dükkan açarsanız belirli ölçüde dükkanı dolduracak malzeme almanız gerekecek. Yüklü miktarda sermaye bağlamanız gerekecek.
Web sitesinde böyle bir zorunluluğunuz olmayacak.
Sadece satacağız ürünlerin resmini sergileyeceksiniz
Az stok veya Siparişe göre mal temin eder Gönderirsiniz.
Ağır satılan gitmeyen ürünlere sermaye bağlamamış olursunuz .
Herkes ticaret yapamaz. Ticari düşünce, inanç ,cesaret, hırs ve sabrınızla iş yürür, zamanla büyür.
Yukarıda yazdığım özellikler yoksa fazla zarar etmeden kalanlar markalı mal olduğu için kısa zamanda paraya çevirir , hayata başka bir alanda devam edersiniz.

Son düzenleme:
Cadde üzeri yüksek kiralar yerine, mahalle aralarında kör yerler yerine;
Web sitesi üzerinden Türkiye nin her yanına satış yapmanız daha uygun olur.
Uygun fiyatlarla temin edeceğiniz markalı alternatifli malzeme satın.
Markasız kalitesiz ürün satmayın.
Web sitesi olunca giden/gitmeyen ürünlerde stok da tutmanıza gerek kalmaz.
Web üzerinden alışveriş sitelerinde dükkan açın.
Piyasayı sıkı takip ederek
Fiyat politikanızı belirleyin.
Dükkan açarsanız belirli ölçüde dükkanı dolduracak malzeme almanız gerekecek.
Web sitesinde böyle bir zorunluluğunuz olmayacak.
Sadece satacağız ürünlerin resmini sergileyeceksiniz
Az stok veya Siparişe göre mal temin eder Gönderirsiniz.
Ağır satılan gitmeyen ürünlere sermaye bağlamamış olursunuz .
Herkes ticaret yapamaz. Ticari düşünce, inanç ,cesaret, hırs ve sabrınızla iş yürür, zamanla büyür.
Yukarıda yazdığım özellikler yoksa fazla zarar etmeden kalanlar markalı mal olduğu için kısa zamanda paraya çevirir , hayata başka bir alanda devam
risk almazsan, kazanır mısın? kaybeder misin? bilemezsin. ama risk almak için bütün olasılıkları elemeni tavsiye ederim. hiç vahşi kedilerin belgesellerini izledin mi? kaç hamlenin kaçında başarılı oluyor ve karnını doyuruyor? bir de aptal puma sendromunu bir incele. sabır burada en iyi olgudur. yani güzel insan, önce ustanın yanında piyasayı bir gör/öğren, sonra saldır. (bu arada elinde bir kapital varsa bunu, gelir getirecek başka kanallarda büyüt, borsada filan değil)
görüsünüz için teşekkür ederim banada en mantıklısı ustamın yanında piyasayı öğrenmem olacak sanırım ama beni kabul eder mi o konuda bir fikrim yok ikimiz de aynı sektörde farkli dalları yapacağımız için ona pek problem yaratacağını sanmıyorum ama daha 24 yaşındayım geç olmadan piyasayı bir tanıyayım eğer esnaf olarak yapamayacaksam fabrikalara devam ederim (annem ve babam esnaf iyi kötü esnaflığın ne olduğunu biliyorum yapabileceğimi düşünüyorum sadece zaman gerekiyor adımı duyurana kadar)

Risk ala ala kulak mulak aşındı üfelenmedik bi göz kapağımızın içi kaldı abi . Hâlamı risk allasen 😂

Risk ala ala kulak mulak aşındı üfelenmedik bi göz kapağımızın içi kaldı abi . Hâlamı risk allasen 😂
ben de aldığım her riskte battım, merak etme ve aldığım dersler benim ticaret adamı olmadığımı öğretti ve işçi emeklisi oldum. şimdi 5k 10k yatırım fonlarıyla eğleniyorum. günlük 25₺ civarı para kazandırıyor. hala geçen seçimden önce aldığım kredileri ödüyorum. şimdi konu sahibine, bodoslamadan girip "aç gitsin" demek ne kadar doğru olur?
ama el emeğinden kazandığım parayı hiç bir yerde kazanmadım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,085
Son üye
coşkun memis

Yeni konular

Geri