Elektrik Proje Taahhüt

kurt42

Üye
Elektrik proje taahhüt firması kurmayı düşünüyorum. Bu iş dalında deneyimli olanlar yada önerisi olanlar aktarabilir mi.

bende aynı düşüncedeyim yardımcı olabilecek yok mu

Elektrik proje taahhüt firması kurmayı düşünüyorum. Bu iş dalında deneyimli olanlar yada önerisi olanlar aktarabilir mi.

Sermayeniz ne kadar ?
Kendi dükkanınız var mı ?
Çevreniz var mı ?

Sermayeniz ne kadar ?
Kendi dükkanınız var mı ?
Çevreniz var mı ?

Kendi adıma cevap vereyim ,en az ne kadar sermaye ile başlanabilir ?
Kendi dükkanınız dediğiniz ,kendinize ait büro amaçlı kullanabileceğiniz ,gerektiğinde işlerinizi yönetebileceğiniz bir mekan ?Doğru anladıysam evet var
Çevre de var.

Soruyu soran adına konuşmuş olmayayım ama her türlü bilgi-tecrübe ve düşünce yararımıza olacaktır diye düşünüyorum.

Herkesin malumudur ki, taahhüt yada taşere işlerinin boyutları çok farklıdır. Örnek olarak 10 daire taahhüdü ile 100 daire taahhüdü aynı olamaz...
"Ben ufaktan başlayıp, işlerimi yavaş yavaş büyütürüm" diyenler için acizane fikrimdir :
40-50 bin TL nakit alınmış malzeme
20-30 bin TL araç, takım, el aletleri vs.
40-50 bin TL bankada nakit yedek akçe
Bana göre minimum başlangıçtır...

Bizim ustalarımız zamanında, pense-kontrol kalemi,çekiç-keskin varsa elektrikçiydin...
Şimdilerde herşey takım... Herşey masraf...
Şimdiki çıraklar; (bizlerin yaptığı gibi) bırakın koca tahta merdiveni, boruları vs. kilometrelerce omzunda taşımayı, küçük takım çantasını taşımaya erinirler... Bizler öğle yemeğimizi evimizden getirir, suyumuzu sokak çeşmesinden içerdik... :) Ne kaçpara haftalık alacağımızı nede sigorta düşünürdük :)
Müşteriler de, altınızdaki araçtan ekibinize, kıyafetlerinizden takımlarınıza, dükkanınıza ve oturduğunuz koltuğa kadar herşeyi incelerler... Sonra da işinizi...

Malzeme alırken farkedeceksiniz ki, ufacık bir kolinin 4-5 bin lira tutması işten bile değil...
İlk hakedişinizi, çalışmaya başladıktan 1 ay sonra 90 günlük çekle alacağınız varsayarsak, 4 aylık dayanma gücü bankadaki nakitinizle ilgilidir.

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bi soru daha soracağım kalifiye eleman çok gerekli mi bir usta başı ile bina tesisat işini yüretebilir miyim.

SN MARDAHAN KONYU ÖZETLEMİŞ

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bi soru daha soracağım kalifiye eleman çok gerekli mi bir usta başı ile bina tesisat işini yüretebilir miyim.

Tekrar yeri geldi, tekrar söyleyeyim...
İki defa çalışarak(kafamı kaşıyacak vaktim yokken) battım. Şimdi müteahhitlere iş yapmıyorum. Cebim para gördü... :D

Hem mesleğini iyi bilen, hem de koordinasyon ve organizasyon yetileri gelişmiş, çalışkan, yani "usta başı" olmuş biri; 1-2 çırakla tesisat işini yapabilir...
Ama "ustabaşı"lığı, elleri cebinde emirler yağdırmak olduğunu düşünen birinin, pek çok usta, kalfa ve çırağa ihtiyacı vardır... ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,438
Kullanıcılar
450,364
Son üye
msclsglts001

Yeni konular

Geri