Elektrik Ruhsat Projesi Başvuru Aşamaları Hk.

Mikail.eem

Üye
Selamlar, Elektrik projesini çizdiğimiz yapının gerekli kurumlara( emo , belediye, yapı denetim, elektrik dağıtım şirketi)onay süreci hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem? Örneğin başvuru sırası , başvuru yapılış şekli gibi. Örneğin Meram elektrik dağıtım a.ş
Şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selam,

Öncelikle, ruhsat projesi diye bir proje aşaması yok.
Hazırlanan proje: Elektrik İç Tesis Projesi
Binanın elektrik tesisatının uygulama esaslarını belirlendiği tasarım projesi.
Yani "Ruhsat eki" oluyor diğer uygulama projeleri gibi. (Jeofizik-Harita-Mimari-Statik-Mekanik gibi)

Süreç:
1-EMO'ya Mesleki Denetim yapılır.
2-Yapı Denetim Kuruluşu Projenin Yönetmeliklere Uygunluğu inceler.
Uygunsa Uygundur Görüşü verir.
3-Dağıtım Şirketine onayına Yapı Ruhsat almak için gerek yok. (Ama bazı belediyeler istiyor)

Soru işareti kalırsa yazabilirsiniz.

Sayın mertsm28 öncelikle bilgilendirmeniz ve vakit ayırdığınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla iç tesis projesini tamamladıktan sonra dağıtım şirketine başvuru yapıyoruz. Onay aldıktan sonra da Emo'ya sunuyoruz projeyi daha sonra da yapı denetime giren bir alanda ise oraya başvuru yapıyoruz.

Ben teşekkür ederim ama doğrusu şu şekilde
-İç Tesis Projesinin tamamladıktan sonra önce EMO'ya sunuluyor.
(Bu mesleki denetim başvurusu oluyor: Projenin ilgili yönetmeliklere uygunluğu inceleniyor.
Bkz.: EMO Mesleki Denetim Yönetmeliği)
-Sonrasında Yapı Denetim Kuruluşuna.
-Eğer belediye istiyorsa Elektrik Dağıtım şirketine.
-Sonra zaten Belediye inceliyor projeleri.

Binanın elektrik tesisatı bittikten sonra Elektrik İşleri Yüklenici Firma tarafından Son Durum Projesi hazırlanır.
Bu proje Elektrik Dağıtım Şirketine başvurulur. Sonrasında elektrik abonelik süreci başlar.

Yorumum: Bir mühendisin hazırladığı bir projeyi başka bir mühendis tarafından (hatta çoğu durumda projeyi hazırlayan mühendisten daha tecrübesiz) onay alınması kadar mantıksız ve etik dışı bir şey yok. Umarım bir gün bu süreç sona erer.

Bu faydalı bilgiler için çok sağolun efendim bilgileriniz ile ışık tutuyorsunuz :) Yorumunuza gelecek olursak da bende katılıyorum size maalesef öyle bir durum söz konusu hazırlanan projeleri çoğu zaman sürveyanlar onaylıyor. Umarım dediğiniz gibi olur iyi günler diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Geri