Elektrik tesisatında faz-notr dağılımı

bindvori

Üye
merhaba, diyelimki banyo salon ve yatak odasına hat çekilecek. sigorta kutusundan holdeki buata kaç notr çekmek gerekir? ama mühendislik çizmine göre cevaplayalım yani piyasada ki çalıntı işe göre değil. Her bir faz için bir notr olması gerekmez mi ? adamlar sigortadan buata kadar bir notr çekmiş, ordan odalara dağıtmış, iyide geri dönen tüm akım 2.5 luk notr hattına yüklenmicekmi ? teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
her linye için ayrı nötr hattı çekilmeli evlerde linyeler 2,5mm2 NYA tipi kablo ile yapılır.

Kaç adet hat(linye) varsa o sayıda nötr hattı çekilir.
Sigortadan bir adet hat(linye) çıkar(faz-nötr-toprak) ve bu hat buata gelir.
Bu buattan iki oda beslenebilir.
Linye kesiti en az 2.5 luk olur.4 lükte olabilir.

Selam kardeş öncelikle bilinmesi gereken salon banyo ve yatak odasında kullanılacak olan almaçlara göre besleme yapılacak cinsleri ve adetleri bilmek gerekli yani kaç lamba ve kaç piriz konulacak öyle bir detay belirtmediğine göre kuralı söylesem gerisini sen hesapla; öncelikle piriz hatlarına ayrı faz+nötr+topraklama hattı çekilir lamba hatlarına ayrı faz ve nötr çekilir. yani anlıyacağın piriz ve lamba hatlarına aynı buatta aynı kabloları kullanmak sağlıklı olmadığı gibi mühendisliğe de aykırıdır.

mühendislik sorusundan ziyade ilk bilinmesi gereken proje çizim kuralları müşterek ve münferit hatların ayrılması gerekir sigorta kutusunda çıkan arkdaşların tabiri ile (faz+nört+toprak 2,5mm2) kabloya 7 tane priz bağlanabilir hali ile buatta ek yapılcak bunda sakınca yoktur projede de musadesi vardır
iç tesisat yönetmeliğinde derki;
çamaşır mak.bulaşık ve fırın için münferit yani ayrı hat çekilmek zorundadır sen zaten projende belirtmezsen o proje onaydan geçmez

aydınlatmada ise aydınlatma linye hattı 2,5mm2 sortiler ise 1,5mm2 almalıdır(2,5mm2 olsada olur ama maliyet artar) ayrıca ilerde belki kesinleşir aydınlatma hattlarıda da toprak çekilmedir( şu an için yönetmelikte yok)

cevaplarınız için teşekkür ederim, bu cevaplarınızı bir araya getirip rapor halinde şirketimin toplantısında sunacağım. iyi çalışmalar herkese

Aydınlatma için kullanılan(tavandaki) lambalar insanların ellerini temas ettikleri bir cihaz değildir ki topraklama hattı çekilsin. Korumayı niye yapıyoruz. direk temas yada endirek temasta kişi çarpılmasın diye.

Şimdi bir prize bir çoçuk direk temas edebilir(ki ben küçükken temas etmiştim. hatta çıplak kabloyu prize sokmuştum. şükür yaşıyoruz. zaten dokunur dokunmaz insan ölseydi pek azımız yaşıyor olurduk.) yada prize bağlı ve insanların kullandığı cihazda yalıtım hatası sonucu kişinin çarpılması olasıdır.

Bana birisi lambaya neden topraklama hattının çekilmesi gerektiğini açıklayabilir mi acaba.?

Aydınlatma için kullanılan(tavandaki) lambalar insanların ellerini temas ettikleri bir cihaz değildir ki topraklama hattı çekilsin. Korumayı niye yapıyoruz. direk temas yada endirek temasta kişi çarpılmasın diye.

Şimdi bir prize bir çoçuk direk temas edebilir(ki ben küçükken temas etmiştim. hatta çıplak kabloyu prize sokmuştum. şükür yaşıyoruz. zaten dokunur dokunmaz insan ölseydi pek azımız yaşıyor olurduk.) yada prize bağlı ve insanların kullandığı cihazda yalıtım hatası sonucu kişinin çarpılması olasıdır.

Bana birisi lambaya neden topraklama hattının çekilmesi gerektiğini açıklayabilir mi acaba.?

ÖRNEĞİN ASMA TAVAN OLAN YERLERDE ARMATÜRDE MEYDANA GELEBİLECEK BİR KAÇAK ASMA TAVAN KONSTRÜKSİYONUNA, ORADAN KABLO TAVALARINDA vs. İLERLEYİP TEMAS EDEBİLECEK YERLER İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUR.

ÖRNEĞİN ASMA TAVAN OLAN YERLERDE ARMATÜRDE MEYDANA GELEBİLECEK BİR KAÇAK ASMA TAVAN KONSTRÜKSİYONUNA, ORADAN KABLO TAVALARINDA vs. İLERLEYİP TEMAS EDEBİLECEK YERLER İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUR.

Bu durumda asma tavan konstrüksiyonunu topraklamak yeterli olmaz mı?

Teknik elemanlar olarak riski minimuma indirmekle sorumlu kişileriz. Fluoresan gövdesine olacak kaçakta gövdeye topraklama çekilmesi arıza akımının anında arttırılarak koruma cihazının hemen açtırmasını sağlar. Topraklanmadığı durumda kaçak yayılma dirençlerine maruz kalır yangına dahi sebebiyet verebilir. Armatür gövdesine yapılacak topraklama gövdeye olası kaçakta artık akım anahtarının anında açmasını sağlayacaktır. Ne gerek var dememek lazım olay gayet net ve açıktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,342
Kullanıcılar
450,181
Son üye
oflazca

Yeni konular

Geri