Fotolitografi nedir ve nasıl çalışır?

Fotolitografi makinesi mikroçip işlemci üreten bir makinedir.Bu Hollanda'daki ASML firması tarafından yapılıyor.Orada Türk mühendisler de var.Bu dünyada tek üretim yapan firma.Bazı yıllar 4 ve bazı yıllar 6 adet üretmiş.Binden fazla mühendisi var.Bu ilginç işlemci üretimi hakkında bilgi merak konusu oldu.Bu yeni konu hakkında açıklama bilgi gerekiyor.
SORU:Fotolitografi makinesi nasıl çalışıyor ve üretim yapıyor?Teşekkür Ederim!...ORHAN
210824_asml_001.png

Fotolitografi makinesi mikroçip işlemci üreten bir makinedir.Bu Hollanda'daki ASML firması tarafından yapılıyor.Orada Türk mühendisler de var.Bu dünyada tek üretim yapan firma.Bazı yıllar 4 ve bazı yıllar 6 adet üretmiş.Binden fazla mühendisi var.Bu ilginç işlemci üretimi hakkında bilgi merak konusu oldu.Bu yeni konu hakkında açıklama bilgi gerekiyor.
SORU:Fotolitografi makinesi nasıl çalışıyor ve üretim yapıyor?Teşekkür Ederim!...ORHANEkli dosyayı görüntüle 101193
Bütün bu yazdiklarini elekten geçirince Hollanda tek çip üreten ülke anlamı çıkıyor ustam. Ne ara peynir ve inek sektöründen zıplayıp elektronikte dünya devi olmuşlar.

Bütün bu yazdiklarini elekten geçirince Hollanda tek çip üreten ülke anlamı çıkıyor ustam. Ne ara peynir ve inek sektöründen zıplayıp elektronikte dünya devi olmuşlar.
Sadece Türk mühendisi sayısı 600...İlk kuruluşu PHILIPS ortaklığında olmuş...Evet tek ülke Hollanda...Diğerleri onu kullanıyor!

Bu tip makineleri üreten tek Firma ASML değil...Bu işlerde nanometre denilen bir ölçü birimi ve ona göre döküm makineleri var.Bu makineleri yapan bir kaç tanede firma. ASML şu anda en küçük ölçekte döküm yapan makineleri üretiyor sadece.

Tabi bu arkadaşlar makineyi yapıyorlar ama onlarda mercek konusunda Almanlara bağımlılar. İlginç bir dünya.

Bu tip makineleri üreten tek Firma ASML değil...Bu işlerde nanometre denilen bir ölçü birimi ve ona göre döküm makineleri var.Bu makineleri yapan bir kaç tanede firma. ASML şu anda en küçük ölçekte döküm yapan makineleri üretiyor sadece.

Tabi bu arkadaşlar makineyi yapıyorlar ama onlarda mercek konusunda Almanlara bağımlılar. İlginç bir dünya.
Litografi bu fotolitografi makineye maske şablon yapıyor,bunu üretenler epey var,fakat sonuçta bu ASML firmasına muhtaç çünkü litografi küçük bir ünite.Bir fotolitografi makinesi

Litografi bu fotolitografi makinesine maske şablon yapıyor bu da küçük bir ünite ve baska yapan kücük bir maske yapiyor.Sonucta hepsi ASML firmasına muhtaç çünkü tek yapıyor...

Tabi bu arkadaşlar makineyi yapıyorlar ama onlarda

images (3).jpeg

Sadece mask ünitesini yapan çok firma var.

Bu fotolitografi makineden biz de alsak bize verir mi?Hollanda'daki 600 Türk mühendisinin 500 tanesini ülkemize getirsek yapabilir mi?Not: Sonradan okudum atom düzeyinde lazer teknolojisi ile özel kimyasal kapli silikon yarı iletkenine işliyormuş.Geniş bilgi!

.. bende duymuştum bu firmayı. Çip yapan acayip bir makina..
😁
Evet atom boyutunda lazer teknolojisi kullanıyor.

👏
Güzel bilgi!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,334
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri