Güç Kaynağı Önerilerinizi Bekliyorum

Arkadaşlar merhaba, resimdeki step motordan 5 tane kullanarak makine yapmaya çalışacağım.

USB Kontrol Kartı aldım 5 eksen 50KHz
TB6600 12-48Volt Tek Eksen 0.2-5A sürücü kartı aldım 5 tane

Sizlerden ricam resimdeki step motor için tam güçte kullanabileceğim güç kaynağı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 2014-09-10 14.31.22.jpg
    2014-09-10 14.31.22.jpg
    514.2 KB · Görüntüleme: 70
  • 2014-09-10 14.31.32.jpg
    2014-09-10 14.31.32.jpg
    407.8 KB · Görüntüleme: 58
Benzeri motor için, 36v 15amp güç kaynağı kullandım; tek fark 3 adet motor için (3.3 amp 12 volt motorun değerleri).

Tb600 için: motor sayısı * amp + 2 amper olarak tavsiye etmiş pdf sinde. Benimkinde, 3.3 * 3 +2 = 11,9 amp çıkmıştı sonuç.

Ama bu konuda acemiyim, mutlaka daha net bilgi verebilecek birisi olacaktır. İstişare etmiş olalım :) tavsiye etmş olmayayım.

48v spms olanından, en yüksek 7.5 amp bulabildim :( Karaköy selanik pasajında birisi yüksek amper yapabileceğini ama, füyatın da yüksek olacağını söyledi; çok kurcalayamadım :)

24er volt 15amperlik iki tane kullan istersen kardesim yada gonderdigim 24v 15amo isini gorur bence motorlarin kac volt ile calisiyor ki resimde net göremiyorum 35 gibi gözüküyor

5 tane kullanacağınızı sonradan gördüm. mesajı düzenliyorum. 36V 15A işinizi görür. Maliyet açısından genelde toplam gücün %70-80 gibi bir değeri alınır. yani 36V 12A de işinizi görür.

Son düzenleme:
5 tane kullanacağınızı sonradan gördüm. mesajı düzenliyorum. 36V 15A işinizi görür. Maliyet açısından genelde toplam gücün %70-80 gibi bir değeri alınır. yani 36V 12A de işinizi görür.

3,3A akım çeken 5 motora nasıl olyorda 12A-15A 'lik kaynak yeter diyorsunuz açıklarmısınız? 5 motor aynı anda çalışmaz diye mi düşünüyorsunuz?

3,3A akım çeken 5 motora nasıl olyorda 12A-15A 'lik kaynak yeter diyorsunuz açıklarmısınız? 5 motor aynı anda çalışmaz diye mi düşünüyorsunuz?

tabi hemen açıklıyayım.

öncelikle cncde 5 motora birden aynı anda max güç tükettiren bir vatandaş varsa tanışmak isterim. 5 eksene birden max güç çektirmek için hepsinin nasıl haraket ettirilmesini gerektiğini kafanızda biraz canlandırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

düz bir matematik hesabı ile zaten 5 motora gerekli güç belli. Fakat maliyet ve kullanım şekli göz önüne alındığında gerekli toplam akım aşağı çekilmektedir. Nitekim bu konuda makale yazan birçok cnc konularına referans olan firmalar bile toplam güçün %80i yeterli diyorlar.

illa ki bir elektrik panosu yapmışsınızdır. İçerisine koyduğunuz 50-60 adet röle sensör ıvır zıvırın aynı anda akım çekmesi sadece problem aynında gerçekleşmektedir. Bu nedenle akım hesabı genelde max üzerinden alınmaz. Bu demek değilki doğrusu bu. ( bu arada hem problemden bahsedip hemde düşük güçlü bir güç kaynağı kullanıyorsunuz diye yüklenmeyin. gerekli sigorta vs . gibi güvenlik elemanlarıyla güç kaynağını koruyabilirsiniz )

He derseniz ki benim param çok güçlü bir güç kaynağının fiyatını benim rahatsız etmez, o da sizin kararınız saygı duyarım.

bi soruda ben size yönelteyim.

diyelim evinize bir jeneratör sistemi kuracaksınız. evinizde çamaşır makinası bulaşık vs. bi ton ıvır zıvır var. Kuracağınız sistemi evinizdeki toplam bütün gücü hesaplayıp mı kurarsınız yoksa efektif gücü hesaplayıp mı kurarsınız. ( Yani bütün lambalar yanacak bütün prizlerden en az 10A çekilecek bütün makinalar çalışacak vs gibi )

CNC'nin çalışma prensibini bilmediğim için sordum. Yoksa 5 değil daha fazla sayıda motorun aynı anda çalıştığı bir çok proses gördüm. Bir evdeki kurulu güçle talep gücünü örnek vermeniz yanlış olmuş. Olay tamamen çalışma prosesine bağlı bir durumdur.

CNC hakkında hiç bilgim yok ama Ufak çaplı bir araştırma yaptım 5 eksenin de aynı anda çalıştığı sistemler varmış. Sizin de bilginiz olsun.
http://www.merteks.net/urunler.php?id=3

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri