Güneş paneli yapımı ( Hobi olarak hücreler birleştirilip panel yapımı )

fresnel lens le deneseniz nasıl olur.Son zamanlarda güneşi odaklamak için kullanılıyor ancak belki işinize yarayabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Öncelikle selamu aleyküm diyeyim sonrada proje ne aşamada onu sorayım J

Eğer projenizi hala yapmadıysanız bu elektrik panellerinin yapım aşamasını ve dikkat etmeniz gerek şeyleri yazayım .

Bu panellerin fabrikasyon üretiminde ilk olarak stringer denilen makineye hücreler girer ve hücrenin ön yüzünde görünen 3 adet kanala ( yada çizgi ne derseniz artık ) ve arka yüzündeki 3 adet kanala flux sıkar ve hemen ince lehim kaplı telleri bu kanallara ve arkasındaki kanallara lehimler . Ardından yıkanmış temperli camın üzerine eva denilen malzeme cam ölçüsünde olmak şartıyla serilir . Lehimlenen hücre dizesi bu camın üzerindeki evanın üzerine gereken ölçülerde dizilir . Ardından seri bağlantı için ribon denilen lehim kaplı kalın tellerle lehimlenir . . İşlem bitince elektroluminecence denilen makineye girer . Bu makinenin içinde özel bir kamera vardır . Panele elektrik verilir ve ve kamera panelin fotosunu çeker . Çekilen foto ekrana yansıtılır ve mikro çatlak yada çatlak var mıdır yok mudur bakılır . yoksa eğer hücrelerin üzerine bir adet daha eva serilir ve onunda üzerine backsheet denilen plastik örtü serilir ve panel laminatör denilen makineye girer ve paneli vakumlayıp ısıtır . Bu işlemde eva denilen malzeme eriyip şeffaf bir hal alır . Sonraki işlem gözlem kontrol ondan da sonrası 1000wattlık flaş verilerek panelin verimliliği ölçülür . Sonra çerçeve ve tekrar elektroluminesans ve ardından paket .

Şimdi bu hücreleri lehimlerken nelere dikkat edilmeli onları yazayım . Senin gibi böyle panel yapacak arkadaşlara lazım olur belki .

1- Havya ucunuz sivri uçlu değil yayvan uçlu olmalı .

2- Lehimleme sıcaklığınız kesinlikle 290 dereceyi geçmemeli yoksa mikro çatlak olabilir .

3- Ön yüzünü lehimlerken çok az lehim kullanmaya çalışın .

4- Kesinlikle eldiven kullanın . Parmak izleriniz hücreye çıkmışsa sıvı reçine temizleyiciyi hücreye püskürtüp mikrofiber bezle yada pamukla bastırmadan silin .

5- Hücrenin ön yüzüne ve arak yüzüne lehim yaparken mutlaka flux sürün ve lehimli telin iki tarafınada flux sürün .

6- Hücreye fazla flux sürmemeye dikkat edin yoksa mikro çatlak oluşabilir . ( bu mikroçatlaklar gözle kesinlikle görülmez ve hücrenin verimliliğini düşürür . O an düşürmese bile panel kullanıma geçtiğinde sıcak soğuk genleşmesinde bu çatla büyür ve o hücre kullanılamaz hale gelebilir )

7- Fazla flux sürülürse lehim yapıldıktan sonra yine sıvı reçine temizleyici ile mutlaka temizleyin .

8- Hücreleri birleştirirken aralıkları mümkün olduğunca kısa olsun . Bunun standardı şudur : sağdan soldan yukarıdan aşağıdan bütün aralıklar 2-3 mm genişliktir . Ne kadar kısa o kadar az direnç kaybı demektir .

Şimdilik aklıma gelenler bunlar . Şunuda yazayım eva bulamadıysan benim bildiğim kadarıyla eva malzemesinin muadili yok . Eğer yaşadığın şehirde bunun üretimini yapan fabrika varsa oradan bir parça isteyebilirsin yoksa eğer hücreleri normal yada temperli cama dizip arkasınada beyaz bir plastikle kapatıp kenarlarınada sudan etkilenmeyen bir silikon sıkabilirsin . Çerçeve için çok alternatif var . Aluminyum profillerden uygun olanı seçip istediğin ölçülerde kestirip evde kenarlarına silikon sürerek montajını yapabilirsin . Yada plastikte kullanabilirsin .

Kolay gelsin ..

merhaba serkan_48 kardeşim önce tebrık ederım çok guzel bır konu benım goruşum siz zaten en guzel koruyucu sistemı seçmışsınız bende aynı sistemı yapsam isi cam uygulamasını kullanırdım yanlız benım ılave edeceğım iki cam arasında hava boşluğu bırakmazdım kendı fikrım ılerde türkiyenin en sicak bolgesınde kullanılacak bu sistem iki cam arası boşluk olursa lehim erıyecek sevıyede isi oluşur buda arızaya sebep olabılır iki cam arasına ben olsam silikon basarım sararma olur ama cam arasında hava almayınca bence sararmaz şeffaflığını muhafaza eder kimyager arkadaşlar bu konuya yorum yazarsa daha verımlı olur kanısındayım eline sağlık kolay gelsın

Üçgen trafik işareti geçmişti elime, üzerindeki güneş hücresinin korumasını yapan polikarbon tarzı şey çok düşük önemsenmeyecek boyutta voltaj düşürüyor .02v bizzat denedim, öyle cam çift cam alıp masraf artırmaya gerek yok diye düşünüyorum arkadaşlar. Üzerindeki şarzlı piller (2 pil seri) de resmen direnç olmuş 3 ohm değer okudum!

Sayın Serkan belki fikir verir diye yazıyorum . Ben 9 voltluk bir adet paneli sizin düşündüğünüz gibi çift Camın arasına yerleştirip 4 bir yanını silikon ile doldurmuştum. Senelerdir bahçemde yağmur Güneş kar Altında çalışır. Şimdiye kadar bir sorun çıkartmadı

Bende çift cam uygulamasını yapmayı düşünüyorum. Ancak 36 adet 155 mm x 155 mm boyutundaki panelleri önce guruplamam lazım. Alan olarak 1 m2 yer tutuyor. Cam kestirip uygun şekilde taşımam lazım. Panel boyutu 70 cm x 160 cm oluyor. Malum tek başıma bu boyutta camı deforme etmeden taşımak ve saklamak
evde hobi olarak uğraşmak zor oluyor. Şu sıralar işlerim çok yoğun ve evde malesef bu tür hobilerimi kısıtlayan iç işleri bakanı olunca proje hala askıda bekliyor. Belki projeyi bitiremeyebilirim. :( :(

Eğer düşünen olursa elimdeki yurt dışından getirtmiş olduğum bu hücreleri tab ve bus tellerini flux kalemi arkadaki terminal kutusu diyotlar v.s. yani bir panel yapmak için gerekli tüm malzemeleri anlaşırsak aldığım fiyata satışını yapabilirim. Evet biliyorum burası bir satış platformu değil bende bu işin ticaretini yapmıyorum. Hobi olsun diye almıştım ama elimde şu an evdeki kısıtlamalar yüzünden değerlendiremediğim bu ürünleri belki başka bir arkadaşımız alır yapar ve değerlendirebilir diye düşünüyorum. Benim hevesim boğazımda kaldı belki meraklı başka arkadaşımız bu malzemeleri değerlendirebilir düşüncesindeyim.

:( :(

Saygılarımla.

Bende çift cam uygulamasını yapmayı düşünüyorum. Ancak 36 adet 155 mm x 155 mm boyutundaki panelleri önce guruplamam lazım. Alan olarak 1 m2 yer tutuyor. Cam kestirip uygun şekilde taşımam lazım. Panel boyutu 70 cm x 160 cm oluyor. Malum tek başıma bu boyutta camı deforme etmeden taşımak ve saklamak
evde hobi olarak uğraşmak zor oluyor. Şu sıralar işlerim çok yoğun ve evde malesef bu tür hobilerimi kısıtlayan iç işleri bakanı olunca proje hala askıda bekliyor. Belki projeyi bitiremeyebilirim. :( :(

Eğer düşünen olursa elimdeki yurt dışından getirtmiş olduğum bu hücreleri tab ve bus tellerini flux kalemi arkadaki terminal kutusu diyotlar v.s. yani bir panel yapmak için gerekli tüm malzemeleri anlaşırsak aldığım fiyata satışını yapabilirim. Evet biliyorum burası bir satış platformu değil bende bu işin ticaretini yapmıyorum. Hobi olsun diye almıştım ama elimde şu an evdeki kısıtlamalar yüzünden değerlendiremediğim bu ürünleri belki başka bir arkadaşımız alır yapar ve değerlendirebilir diye düşünüyorum. Benim hevesim boğazımda kaldı belki meraklı başka arkadaşımız bu malzemeleri değerlendirebilir düşüncesindeyim.

:( :(

Saygılarımla.
abi kaça verirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,470
Kullanıcılar
450,412
Son üye
mim.hefe

Yeni konular

Geri