Ges kompansazyon

thebeyin

Üye
Merhaba 1250 kva trafoya ges kurduk 600 kw kompansazyonumda gepa 18 kademeli role var yükümden fazlasını trafoya basıyorum akım ters giddiği için kw düşüyor kompansazyon rolesinde bi değişiklik yapmama gerek varmı reaktifi neye göre çekiyo bi yanılma olabilirmi şuan fabrikanın yükü 700 kw felan ama role 50 kw okuyo ama kompansazyonum çoğu çekik yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba 1250 kva trafoya ges kurduk 800 kva kompansazyonumda gepa 18 kademeli role var yükümden fazlasını trafoya basıyorum akım ters giddiği için kw düşüyor kompansazyon rolesinde bi değişiklik yapmama gerek varmı reaktifi neye göre çekiyo bi yanılma olabilirmi şuan fabrikanın yükü 700 kw felan ama role 50 kw okuyo ama kompansazyonum çoğu çekik yardımcı olursanız sevinirim
Hocam ges tesislerinde genel olarak sıkıntıyı veriş tarafında yaşıyorsunuz. Kesin çözümü og den ve şönt reaktörlü kompanzasyon , fakat normal kompanzasyonunuz düzgünse sıkıntı olmuyor . Ben 5 trafolu ( 5'i de ayrı ag kompanzasyonlu) ges tesisiyle baya uğraştım veriş tarafından bi kaç defa ceza yedim , çünkü gesten önce 5 trafonun 2 tanesinin kompanzasyonu düzgün çalışmıyormuş ,ama aktif çekilen güç çok fazla olduğu için oranlar kurtarıyordu. ges ile birlikte aktif gücüm azalınca sıkıntı yaşamaya başladım. demek istediğim şebekeden ne kadar güç çekersen kompanzasyonun o güce göre devreye giriyor sorun yok , fakat şebekeye verdiğin zaman kompanzasyonun yetersizse şebekeye kapasitif basıyorsun, fazla ise indüktif basıyorsun. fakat içeride yükün yoksa sadece şebekeye veriyorsun yani veriş tarafından da 2.8.0 , 6.8.0 ve 7.8.0 değerlerini aynı şekilde takip etmen gerekli. kolay gelsin

abi ne kadar güç çekersem mi yoksa reaktif çekersem mi gözlemlediğime göre role 50 kw okurken ges sisteme 500 kw basmakta kompansazyonda çoğu devrede 50 kw a göre küçük bi kondansatörün çekmesi lazım yani demek istediğim role kw göre değil reaktif ölçümüne göre mi çalışıyor

abi ne kadar güç çekersem mi yoksa reaktif çekersem mi gözlemlediğime göre role 50 kw okurken ges sisteme 500 kw basmakta kompansazyonda çoğu devrede 50 kw a göre küçük bi kondansatörün çekmesi lazım yani demek istediğim role kw göre değil reaktif ölçümüne göre mi çalışıyor
Hocam sizin mevcut kompanzasyonunuzun çalışma mantığı değişmedi hala aynı olmalı , senin devrede ki yük durumuna göre şebekeden indüktif enerji çekmemek için kondansatör devreye alıyor faz açısını 0 yapıyor. Burada senin bakman gereken röle üzerindeki güç faktörü değeri 1 olmalıdır. Senin dediğine göre yük az ve gereğinden fazla kademe devredeyse güç faktörün (eksi) -0.99,-0.98 duruma göre belki -0.87 gibi değerler göstermelidir. hee yok abi güç faktörüm 1 ama çok kademe devrede diyosan , bana göre çekilen kademelerde sıkıntılar olabilir kondansatör akım çekmiyor olabilir , kontaktörün kontakları geçirmiyor olabilir vs.. Yani ölçüp bakmak lazım şimdi böyle yazarak belki de daha çok kafanı karıştırıyorum ben senin

Röle ayarlarında kap ve end tepkimeleri ayrı ayrıdır. Röle cosQ yi 1,00 yapmaya çalışır. Yükün GES çalışıp şebekeye basmaya başladığında röle kafası karışıyordur. Çözüm olarak ölçüm yapıldıktan sonra şönt reaktör ve og den kompanzasyon olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri