Igbt, Mosfet, Transistörün Gerçek Gücü

Güç elektroniği ile ilgilenenlerin Igbt,Mosfet ve güç transistörleri kullanmaları gereklidir.Yapılacak bir devre için kullanılacak malzeme seçimi için Datasheetlerine(bilgi yaprakları) bakarak seçim yapılır.Örnek olarak IRFP 460 güç mosfetinin bilgi sayfasında 500 Volt.,30 Amper yazmakta.Bu mosfeti bir devreye bağlayıp üzerinden 3 Amper akıttığımızda mosfet aşırı ısınmakta bir müddet sonra yanmaktadır.Aynı şekilde 2N3055 transistörü için 17 Amper akımk yazmakta,transistörden 5 Amper akıtıldığında yine aşırı ısınma ve kısa sürede transistörün yanması meydana gelmektedir.Mesajın yazılma nedeni anlatılanların birçok kişinin başına geldiği ve geleceği kesin olduğundan,tecrübe sahibi olanların bildiklerini paylaşmaları içindir.Yeni bir devre yapacaklara yol gösterip yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

IRFP 460 için 30 Amper akım yazılmış,doğrusu 20 Amper dir.Düzeltir,affınızı dilerim.

Güç elektroniği ile ilgilenenlerin Igbt,Mosfet ve güç transistörleri kullanmaları gereklidir.Yapılacak bir devre için kullanılacak malzeme seçimi için Datasheetlerine(bilgi yaprakları) bakarak seçim yapılır.Örnek olarak IRFP 460 güç mosfetinin bilgi sayfasında 500 Volt.,30 Amper yazmakta.Bu mosfeti bir devreye bağlayıp üzerinden 3 Amper akıttığımızda mosfet aşırı ısınmakta bir müddet sonra yanmaktadır.Aynı şekilde 2N3055 transistörü için 17 Amper akımk yazmakta,transistörden 5 Amper akıtıldığında yine aşırı ısınma ve kısa sürede transistörün yanması meydana gelmektedir.Mesajın yazılma nedeni anlatılanların birçok kişinin başına geldiği ve geleceği kesin olduğundan,tecrübe sahibi olanların bildiklerini paylaşmaları içindir.Yeni bir devre yapacaklara yol gösterip yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Herhangi bir anahtarlama elemanını doğru sürmediğiniz zaman normal çalışma kapasitesinin çok altında bile aşırı ısınır ve kaçınılmaz son olarak ta yanar. Bu arada 2N3055 17A değil maksimum 10A dır. bu akımıda doğru alabilmek için Baz' ın dan transistörlerin doğası gereğince yeterince akım akıtmanız gerekir.

Burada yapmayı planladığınız devreyi bizlerle paylaşırsanız ben de elimden geldiğince size yardımcı olabilirim. (ama balık tutup size vermem sadece balık nasıl tutulur anlatabilirim)

Güç elemanlarının ısı grafiğine göre üzerinden geçirilebilecek akım miktarlarına bakmamak da türlü sorunlara sebep açabilir.

Uğraştığım devre indüksiyonla ısıtma.170 Volt DC. gerilim,1,5 amper akım frekans 200 khz..Rezonans araştırması sırasında mosfetler daha ısınamadan yanıyor.Malzeme satıcıları bana mosfet canavarı ismini verdiler.4 amper otomat kullanıyorum,mosfetler yandıktan sonra otomat açıyor.Halimiz budur.Selamlar.

Uğraştığım devre indüksiyonla ısıtma.170 Volt DC. gerilim,1,5 amper akım frekans 200 khz..Rezonans araştırması sırasında mosfetler daha ısınamadan yanıyor.Malzeme satıcıları bana mosfet canavarı ismini verdiler.4 amper otomat kullanıyorum,mosfetler yandıktan sonra otomat açıyor.Halimiz budur.Selamlar.

O zaman devrenizin şemasını bizimle paylaşırsanız mosfetlerin olası yanma nedenini daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Bilgisayar kullanma konusunda pek bilgim olmadığı için denediğim şemayı gönderemiyorum.Devre half-bridge,yarım köprü,trafo çıkışlı.İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Konu açıldıktan sonraki çalışmalarımda öğrendim ki,mosfetin bilgi sayfasında yazan güç değeri aşıldığı anda mosfet yanıyor.300 W. gücünde verilmiş değeri 5 W. aşıldığında mosfeti kaybediyoruz.Devreye uygulanan gerilim ile çekilen akım dengeli tutulmazsa malzeme satıcısına tekrar gitmek gerekebilir.Arkadaşlara dikkat diyorum.Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Son mesajdan sonra yapılan deneylerde 30 adetten fazla mosfet kaybettikten sonra bazı dersler çıkardım ve paylaşmaya karar verdim. Örnek olarak 500 Volt,20 Amper,300 W. katalog değeri olan bir Mosfet veya IGBT.yi güvenli çalıştırmak için uygulanabilecek akım ve gerilimler aşağı yukarı şöyledir.12 volt gerilimde 25 amper, 24 voltta 12,5 amper.,48 voltta 6,25 amper.,96 voltta 3,125 amper.,200 voltta 1,6 amper,30 voltta amper.Belirtilen voltajlarda,belirtilen akımlar üzerinede akım çekildiğinde büyük ihtimalle Mosfet veya IGBT.yanacaktır.Ben çok yaktım siz yakmayın.Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Son mesajdan sonra yapılan deneylerde 30 adetten fazla mosfet kaybettikten sonra bazı dersler çıkardım ve paylaşmaya karar verdim. Örnek olarak 500 Volt,20 Amper,300 W. katalog değeri olan bir Mosfet veya IGBT.yi güvenli çalıştırmak için uygulanabilecek akım ve gerilimler aşağı yukarı şöyledir.12 volt gerilimde 25 amper,224 voltta 12,5 amper.,48 voltta 6,25 amper.,96 voltta 3,125 amper.,200 voltta 1,6 amper,30 voltta amper.Belirtilen voltajlarda,belirtilen akımlar üzerinede akım çekildiğinde büyük ihtimalle Mosfet veya IGBT.yanacaktır.Ben çok yaktım siz yakmayın.Kolay gelsin.

Takdire sayan bi uğraş..Durmak yok yola devam

bütün yarı iletkenlerde watt olarak verilen güç kayıp güçtür,transistör üzerinden geçen akım ile transistör üzerinde kalan voltajın çarpımı ile bulunur bu değeri geçtiğiniz anda yanar,transistör akımları 25 c dereceye göre hesaplanmıştır artan ısı oranında transistörün kullanma akımı düşer, aslında çok kolay biraz matemtik ve hesap güvenli bir devre kurmamıza yardımcı oluyor

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,304
Son üye
veli328032

Yeni konular

Geri