Kaçak akım Sigortası 12 volt

Tekrar merhabalar.

Yukarıda çizdiğim şemada ,

Sigorta 1 ve Sigorta 2 için önereceğim değer 15 amperlik oto sigortası kullanmanızı öneririm.

Sigorta 3 için ise tesisatınızın maksimum çekeceği akımı hesaplayıp buna göre bir kademe üstü sigorta seçmelisiniz. Bunun hesabı için aynı anda çalışacak maksimum kaç adet cihaz çalışacak ve kaç amper akım çekecek veya kaç watt güç çeken cihaz var cihazların watt değerini yazarsanız hesaplayabiliriz. bu bilgileri öğrenmeden burada kullanılacak olan sigortanın değerini tespit edemem.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
DC Yük Ve İnverterim Yok.

Solardan gelen enerjiyi dc dc çeviriciye giriyorum.
Dc Dc Ceviriciye giren Panellerden gelen 20 voltluk enerjiyi voltaj değerini,
dc dc ceviricinin içinde voltaj ayar mekanızmam var çıkış için.. , akü şar
jına uygun şekilde 14,2 volta Sabit kalıcak şekilde ayar yapıp sabitleyip, Akülere Şarj için Veriyorum...! DC DC Çeviriciyi Şarj regulatörü olarak kullanmaktayım !
Ayrı bir Şarj regülatörüm yok. Paneller ile akü arasında sadece DC dc Çeviricim var. Dc Dc ceviriciden çıkan 14,2 voltun hemen başlangıcında akü şarzına giden hatta ise mbr 3060 pt schotyhy diyot bağlamıştık senle beraber Deşarzı önlemek amacıyla.. başka hiçbirşey bağlı değil.

Akülerden aldığım enerjiyi ise evin içine giren Tesisat Kablosuna iliştirerek.. Her Odaya ayrı hat çektim.

Evin içine Aydınlatma amacı ile 12 Voltla Çalışan Led Kartlar Kullanıyorum. Bu enerjiyle Başka Hiçbir cihaz yada alet Kullanmıyorum ev içinde. Bu led Kartlardan Toplam 15 adet var Her odada 1 yada 2 olmak üzere karışık...
1 Led kartı 2-3 watt çekse, buda 50-60 watt yapar.
Yani 100 Amperlik akülerden çıkıp evin içindeki led kartlara giren enerjinin günde sadece 100 watt civarında bir kısmını anca kullanıyorum. ..

Bu Durumda şemada gösterdiğiniz sigortaları : ev içinde 220 Şebeke enerjisinde kullanılan sigortalardan kullanabilirmiyiz,,? 10 -15 amperlik civarında olanları , elimde mevcut. otomat sigorta . takmamızda bir mahsur olurmu?
Takarsakta bu Otomat sigortalar , 12 voltta işlev yaparlarmı ? görevini yerine getirirmi? kısa devre anında..! ???

60 watt değer alırsak 60/12=5 amper yapar. 12 voltta maksimum çekeceğiniz akım 5 amperdir.

Eğer tüm ledler aynı anda yanmayacak ise 5 amperlik bir sigorta iş görür. Yok hepsi aynı anda yanacaksa bir üstü 10 amperi yada varsa 7 - 7.5 amperlik sigorta öneririm.

v otomat yada 220 şebekesinde kullanılan sigortalar karekteristikleri gereği yüksek ac voltajda çalışacakları ve amper değerleri hassasiyetleri bu duruma göre ayarlanmıştır. 12 volt tesisatınıza kullanıldığında doğru akım değerlerinde atmayabilir yada hiç atmayabilir. Bu nedenle 12 volt için üretilmiş sigorta kullanmalısınız.

Şu ve benzeri bir sigorta kutusu temin edip tüm bağlantılarınızı bu tablo üzerinden yapmanızı öneririm.

Fuse-Box-font-b-Bus-b-font-Bar-Kit-Car-Boat-font-b.jpg
-12-b-font-Way-Blade-font-b-Fuse-b-font-font-b-Box.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,385
Kullanıcılar
450,271
Son üye
plcotomasyon-1

Yeni konular

Geri