Kablo Seçimi

t_okan

Üye
Merhabalar,
Sıva üstü priz ile evin çeşitli yerlerine mevcut prizlerden hat çekmek istiyorum. Buzdolabı-fırın-3000w ufo gibi aletler için 1,5*3 alüminyum kablo kullansam sakıncalı olur mu acaba? Burada kablo almak için gittiğim dükkanda 10 metre 0,75*2 alüminyum kablo alacaktım. düşük güç tüketen ampul ve led aydınlatması için alacağımı söyleyince tehlikeli olur falan dedi.10 metre bir hat çekeceğim mesela bu şekilde. bu alüminyum kabloları kullanmam gerçekten riskli midiri? kabloları duvara sabitleyip kullanacağım. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3x1,5 kablo olmaz alüminyum da o kesitlerde üretiliyomu bilmiyorum

prizler için kullanmanız gereken kesit en az 3x2,5nyy veya ttr dir daha küçük olmaz

Merhabalar,
Sıva üstü priz ile evin çeşitli yerlerine mevcut prizlerden hat çekmek istiyorum. Buzdolabı-fırın-3000w ufo gibi aletler için 1,5*3 alüminyum kablo kullansam sakıncalı olur mu acaba? Burada kablo almak için gittiğim dükkanda 10 metre 0,75*2 alüminyum kablo alacaktım. düşük güç tüketen ampul ve led aydınlatması için alacağımı söyleyince tehlikeli olur falan dedi.10 metre bir hat çekeceğim mesela bu şekilde. bu alüminyum kabloları kullanmam gerçekten riskli midiri? kabloları duvara sabitleyip kullanacağım. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Evet sakıncalı olur. Alemünyum kablo ev içi kullanılmaz. Ayrıca priz linye ve sorti 2,5 mm2 olmalı. Bakır kablonun nesli mi tükendi de alüminyum alıyorsun? Hepsi ne tutar ki??? Farklı arayışlara girmişsiniz.

alümünyum telden telefon hattı olabilir belki slm

aynı çap ve uzunluktaki amperi alüminyum tel taşıyamaz eriyerek kopar yangın çıkma ihtimali doğar, fakat bakır rahatça iletir ;)

ilgi ve bilgilerinize teşekkür ederim. bilmediğim bir konuda yardım almak istedim. yanlış iş yapmamak için.

olayın bakır kablonun nesli, fiyatı ya da farklı arayışlarla çok alakası yok diyeceğim de maddi boyutunu da şu an bulunduğum duruma göre değerlendirmem gerekir. belki şu an benim için 30 tl bile çok önemlidir, bunu bilmeden bu tarz söylemlere girmek bence çok yanlış.

herkese tekrar teşekkürler

sn arkadaşım 30 tl çok önemlide fakat evde yangın çıkarsa sanırım eşya ve Allah korusun insan hayatı daha değerli bence

ergül bey zaten ben öğrenmek için burada bilenlere danıştım. sonuç olarak da doğru kabloyu aldım. ben 30 TL'yi örnek olarak verdim. yukardaki yanlış ifadelere izahatta bulunma çabasından dolayı. yoksa zaten benden çıkan fark 30dan çok daha fazla.

ergül bey zaten ben öğrenmek için burada bilenlere danıştım. sonuç olarak da doğru kabloyu aldım. ben 30 TL'yi örnek olarak verdim. yukardaki yanlış ifadelere izahatta bulunma çabasından dolayı. yoksa zaten benden çıkan fark 30dan çok daha fazla.
arkadaşların yukarıda yazdıklarını okudum hiç bir yanlış ifade bulamadım. bizler sorulara cevap yazarken yapılacak işin maddi boyutundan çok güvenlik ve doğruluk boyutuyla yazarız işin nasıl yapılması gerekiyorsa arkadaşlar o şekilde cevap yazıyorlar yoksa kimseye illaki şu sigortadan şu kablodan alacaksın diye bir yaklaşımda bulunmuyoruz. tabiiki herkes bütçesine göre malzeme seçecek bizler sadece sorulan sorulara doğru bir şekilde cevap yazmak zorundayız. yoksa alümünyum telde olur zaten bakır tel pahallı bir şry olmaz gibi söyleme lüksümüz yoktur slm

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,334
Son üye
caner3434
Geri