Kablo Sorunu

6734

Üye
Merhaba
Binamız çiller sistemine ait kompanzasyon panosu için besleme panosundan kompanzasyon panosuna 8 mt.3*50 kablo çekmem gerekiyor elimde kablo yok ve satınalma süreci biraz yavaş işliyor elimdeki 4*16 30 mt kabloyu 3 e bölüp herbirinin uçlarını pabuçla kendi aralarında birleştirerek her faz için birin kullansam sağlıklı olurmu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kontratli bir is yapiyorsaniz, kabul gormeyebilir ki 4*16 (30 mt.) kabloyu 8 mt.'lik yer icin de buyuk israf etmis olursunuz.

Insaat sektorunde kalin kesitli kablolari kullanmamak icin basvuruluyor, cift kablo baralara girerken bayraklarda... ama damar renklerine dikkat etmek ve cok siki bir pabuc yapmaniz sarti ile.

Ayrica sunuda unutmamak lazim ki akim yukunuz ne kadar ?

4 damar kablo 3 damara gore daha az yuke dayanir, uretici kataloglarindan yaklasik bir deger alirsak;
3*50 icin ~185 A
4*16 icin ~85 A telaffuz edilir, 2 kat yuke dayanacagini varsaysak 170'lerde kalirsiniz.

Birde su var siz her kablonun ucunu renklerine gore birlestirmekten bahsediyorsunuz degil mi ? Yoksa bir kablonun butun uclarini mi kendi aralarinda birlestirmekten bahsediyorsunuz ? Orasini tam anlayamadim... Eger oyle ise ben kesinlikle uygulamazdim..

Son düzenleme:
hiç bir sorun olmaz böyle yaparak akımı kollara ayırmış oluyorsun tek olsaydı daha iyi olurdu ama böylede düzgün bir bağlantı yaparsan hiç bir problem olmaz kolay gelsin

Sn. 6734 ,
Kompanzasyon panonuzdaki kondansatör gücünü belirtirseniz , kullanılacak kabloyu ona göre belirleyebiliriz. Selamlar . .

Merhabaişim nedeniyle foruma bakamadım kusura bakmayın Sayın PARDUS bir kablonun bütün uçlarını birleştirip tek kablo gibi kullanmaktan bahsediyorum.Sayın syıldıran kompanzasyonun çektiği akımda 200 amper

Merhabaişim nedeniyle foruma bakamadım kusura bakmayın Sayın PARDUS bir kablonun bütün uçlarını birleştirip tek kablo gibi kullanmaktan bahsediyorum.Sayın syıldıran kompanzasyonun çektiği akımda 200 amper
Sn. 6734 ,
Sn. Pardus un dediği gibi eğer resmi kabullü bir yapıyorsanız kabulde sıkıntı yaşarsınız ama oda bir proje tadilatı ile halledilir , teknik yönden herhangibir sıkıntı olmaz. 4x16 NYY kabloyu uçlarını birleştirerek tek faz iletkeni olarak kullanacak olursanız akım taşıma kapasitesi 4x78x0,9 = 280 A. olacağı için sizin maksimum kompanzasyon akımınız olan 200 A. den büyük olacaktır ki uygundur. Selamlar . .

cevap yazan arkadaşlara teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,380
Kullanıcılar
450,260
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri