Kaynak Dönüştürme Metodu(Acill)

Merhaba ben elektrik elektronik müh. 1.sınıf okuyorum Doğru akım dersinde bize devre çözüm yöntemlerini gösteriyorlar ama kaynak dönüştürme yöntemini bir türlü anlayamadım eklediğim resimdeki örneği anlatarak çözebilirseniz çok sevinirim Değerli Öğretmenlerim ve arkadaşlarım vize haftası yaklaşıyor lütfen yardımcı olun...

Ekli dosyalar

• 2014-10-28 20.57.35.jpg
    2014-10-28 20.57.35.jpg
    376.3 KB · Görüntüleme: 38
Olay basit anlamadığın nokta varsa sorabilirsin.

Ekli dosyalar

• cözüm.jpg
    cözüm.jpg
    29.1 KB · Görüntüleme: 37
YaşlıUzman güzelce çözmüş, ama eminim siz yine anlamadınız bu sonuca nasıl ulaşıldığını.:)

Özeti şu:

1.Devredeki biri hariç tüm kaynaklar kaldırılır (Akım kaynakları açık devre, Gerilim kaynakları kısa devre) ve çıkış bilinen devre analizi yöntemleri kullanılarak belirlenir.

2.Tüm kaynaklar için Adım 1 tekrar edilir.

3.Devre dışı bırakılarak teker teker etkileri hesaplanmış olan kaynaklardan elde edilen ifadeler cebirsel olarak toplanır.

Daha fazla bilgi aşağıdaki sunu dosyasında, örnekleri incele, zor bir işlem değil.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• DevreTeoremleri.rar
    388.7 KB · Görüntüleme: 13
Ah bu haylaz öğrenciler :D Cevap alabilmek için öğretmenlerim arkadaşlarım canlarım cicimlerim derler cevabı alınca toz olur ortadan kaybolurlar :D

Yapma hocam,
cevapları sabah alacak, şimdi uyuyor. :)
Bir de çocuk daha bugün üye olmuş siteye, daha buralardan çıkmaz. :)

Yarın tatil olmasına rağmen acil yazmış çokta garantici şimdiki nesil ;)

Biliyordum anlamayacağını, çünkü ben de anlamamıştım YaşlıUzman'ın 21 Volt gerilimi neden 2,1 Volta indirdiğini.... :)

Paylaştığım sunuyu bir daha baştan sona okumanız gerekiyor.

YaşlıUzman'a gelince, kendisiyle barışık, kendi gerçeğinin farkında bir arkadaşımız, ne diyor?

Ben yaşlıyım diyor.:)

Gözleri seçememiştir el yazısıyla yazdığın 21V'u 2,1 V okurken. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri