kompanzasyon arıza nedeni?

sevgılı meslektaslarım gecen gun reaktif guc kontrol rölesi ENTES RG3-12T İLK 6 kademe çıkış var sınyali reaktif rölede gorunuyor ancak ilk 6 kademe klemense çıkıs vermıyor gerılım okunmuyor.daha önce bırkaç hafta once 10 amper otomatık sıgorta kullanılıyordu.sıgorta kendılıgınden atıyordu.bızde gıttık 16 amper taktık oda bır kac kez attı sonucta bu ılk 6 kademe sınyal var ama cıkıs yok hatası oldu sizce neden kaynaklanıyor.((not eskı reaktıf guc kontrol rolesıni taktık 3 gundur bır sorun yok))

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sevgılı meslektaslarım gecen gun reaktif guc kontrol rölesi ENTES RG3-12T İLK 6 kademe çıkış var sınyali reaktif rölede gorunuyor ancak ilk 6 kademe klemense çıkıs vermıyor gerılım okunmuyor.daha önce bırkaç hafta once 10 amper otomatık sıgorta kullanılıyordu.sıgorta kendılıgınden atıyordu.bızde gıttık 16 amper taktık oda bır kac kez attı sonucta bu ılk 6 kademe sınyal var ama cıkıs yok hatası oldu sizce neden kaynaklanıyor.((not eskı reaktıf guc kontrol rolesıni taktık 3 gundur bır sorun yok))

RGK arka tarafındakı baglantı şemasına veya kullanım kılavuzundaki, baglantı şemasına bakarsanız, atan sigorta, kumanda devresıne aıt, (RGK içindeki röle ve cıkıs gerilimi) görürsünüz.
Röle değişdiğinde sıgorta atmıyorsa, arıza röle içindeki çıkş römlelerınden birisi olabilir..

Sn. @redd_dewill
Bu seri rölenin ilk 6 kademesinin gerilim beslemesi için bir giriş (15 numaralı klemens), ikinci 6 kademesinin gerilim beslemesi için diğer bir giriş (22 numaralı klemens) vardır. Büyük bir ihtimalle elektronik kart kısmında ilk 6 röleyi besleyen kontak girişinde bir arıza vardır.

Ekli dosyalar

• Entes RG3-12T Şema.png
    Entes RG3-12T Şema.png
    13.6 KB · Görüntüleme: 25
hepınıze çok mınnetteraım :) tamıre yolladık birdahakıne aynısı olursa ılk ben acacagım sonra :D tamorcıye gıdecek:D

bu sorunun ana kaynagını merak edıyorum..*?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu sorunun ana kaynagını merak edıyorum..*?
Yerli malı yurdun malı herkes onun kullanmalı mantığıyla zamanınla bizimde tesislerimizde bir sürü kompanzasyon röleleri ; kesici trip röleleri vs vs doluydu ; ama bu milliyetçi duygularımız yediğimiz kompanzasyon cezalarımızla ; kesicilerimizin abuk subuk olmayan hatalarla trip açmalarıyla gayet de güzel köreldi ; şimdi yerli malı bir röle gördüm mü bir kere değil bir kaç kere düşünüyorum ; gerçi artık ülkemizde de bu işi çok nitelikli yapan çok nitelikli üreten şirketler var ama zamanında tam bir faciaydı.......

Yerli malı yurdun malı herkes onun kullanmalı mantığıyla zamanınla bizimde tesislerimizde bir sürü kompanzasyon röleleri ; kesici trip röleleri vs vs doluydu ; ama bu milliyetçi duygularımız yediğimiz kompanzasyon cezalarımızla ; kesicilerimizin abuk subuk olmayan hatalarla trip açmalarıyla gayet de güzel köreldi ; şimdi yerli malı bir röle gördüm mü bir kere değil bir kaç kere düşünüyorum ; gerçi artık ülkemizde de bu işi çok nitelikli yapan çok nitelikli üreten şirketler var ama zamanında tam bir faciaydı.......

Yerli olarak onereceginiz marka varmi ? Federal tmsler hakkinda bir bilginiz teskurler

kırık kalpler onarılmaz ..

http://www.federal.com.tr/inc/uploads/pages_images/pagesss-135-TR 1- Kompakt tip devre kesiciler.pdf Federal TMŞ hiç kullanmadım ama WEB siteleri gerçekten teknik bilgi edinmek isteyen ustalar için tam bir define kıvamında ; SİEMENS TMŞ ile çok yüzgöz oldum her konuda ; bu hususta yardımcı olabilirim ; gerçi çok da farklı değil bu cihazlar ; farklı olan kısımları genelde kısa devre açma kapasiteleri ; gerçi bu hususta hepsi şöyle canavarım böyle açarım şöyle kaçarım diye yazar kataloglarında ama bu konuda gerçekten kendini kanıtlamış markaları kullanmakta yarar var ve de en önemli nokta artık elektronik trip üniteleriyle kesicilere yaklaşık 500 A den itibaren enstantane ( ani açma ) yaptırılabiliyor ; bu da kablo dirençleri ve başka nedenlerle düşen ve kesicinin ani açma sınırı dışında kalan kısa devre akımlarına karşı ilaç gibi bir durum ; seçiminiz bu yönde olsun..........

Son düzenleme:
Reaktif güç kontrol rölelerinde şu anda türkiye bir numara.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri