Kompanzasyon Arıza

Hocalarım en son olarak %25 Ri ve Rc atarken sabit bir 2.5 Kvar bağladım. Cos ince ayar yaparak Ri %4-5 civarına düştü. Fakat Rc %25 civarında hala bi yorum yapamadım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompanzasyon sistemlerinde yapılan en sık ve en büyük hata otomatik kompanzasyon sistemine sabit grup bağlamaktır !
Sabit grubun iki adet kullanım yeri vardır;
1)Sabit grup trafo sargılarından doğan endüktif reaktif gücü kompanze etmek için kullanılır ana şalter girişine bağlanır.
2)Sabit yükün Münferit kompanzasyonunda yükle birlikte devreye girip çıkacak şekilde bağlanır.

Röleye Tek fazlı kondansatör bağlamamakta ısrar ettiğiniz sürece bu sıkıntıyı yaşamaya devam edeceksiniz.

Son düzenleme:
Kompanzasyon sistemlerinde yapılan en sık ve en büyük hata otomatik kompanzasyon sistemine sabit grup bağlamaktır !
Sabit grubun iki adet kullanım yeri vardır;
1)Sabit grup trafo sargılarından doğan endüktif reaktif gücü kompanze etmek için kullanılır ana şalter girişine bağlanır.
2)Sabit yükün Münferit kompanzasyonunda yükle birlikte devreye girip çıkacak şekilde.

Röleye Tek fazlı kondansatör bağlamamakta ısrar ettiğiniz sürece bu sıkıntıyı yaşamaya devam edeceksiniz.
Hocam onu unuttum tek faz 3 adet faz faz bağladım 5 Kvar becerememiş olabilirim. Birşeyi yanlış yaptığımı fark ettim. Sabah onuda deneyecem nasip olursa rst değilde manuel saçimden elle kaç girmem gerek. Alttaki resimde de faz faz R-T bağlantı 9 da 4,5 diyor. Buna göre ben röleye elle herbirini kaç girmeliyim.

Ekli dosyalar

• J4pp1Y.jpg
    J4pp1Y.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 19
Fazlar arası değil. Tek faz bağlantılardan birini yapıp röle yanlış algıladıysa değeri manuel olarak röleye gireceksiniz.
3 grup tek faz bağlantı !

Fazlar arası değil. Tek faz bağlantılardan birini yapıp röle yanlış algıladıysa değeri manuel olarak röleye gireceksiniz.
3 grup tek faz bağlantı !
Değer olarak resimdeki 4. bağlantıyı yapınca r-t rölede tek faz seçip değer olarakta 2,25 girmem gerek o zaman yarın nasip olursa onuda deneyecem.

Fazlar arası değil tek faz bağlantı diyorum !
R-T fazlar arasıdır !
Tek faz bağlantılar;
R-Nötr (örneğin 10.kademe)
S-Nötr (örneğin 11.kademe)
T-Nötr (örneğin 12.kademe)

2. veya 3. satırdaki bağlantılar.

Not: Sabit grubu sökmeyi kesinlikle unutmayın !

Son düzenleme:
Fazlar arası değil tek faz bağlantı diyorum !
R-T fazlar arasıdır !
Tek faz bağlantılar;
R-Nötr (örneğin 10.kademe)
S-Nötr (örneğin 11.kademe)
T-Nötr (örneğin 12.kademe)

2. veya 3. satırdaki bağlantılar.

Not: Sabit grubu sökmeyi kesinlikle unutmayın !
Anlaşılmıştır hocam dediğiniz gibi sabiti de çıkarıp bu kez faz nötr deneyecem. Yarın sistemin tepkisini sizlerle paylaşacağım.

Sonuç ?

Hocam dün çözüldü. Arızanın kaynaklanma sebebi tesisimizde olan aydınlatma direklerindeki patlak ampüller ve balanslar ,değişince tek faz kondansatöre bile gerek kalmadı hatta sabit kondansatörü bile söktüm. Şu an Ri=%5.5 Rc=%4.5 gayet ideal durumda fakat altta direğe çıkan şalter kapalıyken neden bu kadar yüksekti.

Son düzenleme:
10.mesajımda bunu size belirtmiştim. Sisteminizde en az 3 grup tekfazlı kondansatör olmasında fayda var. Dengesiz yüklenme her zaman gerçekleşebilir. Sıkıntıyı gidermenize sevindim.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,245
Son üye
übeyt doksar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri