kompanzasyon bakalım siz ne düsünüyorsunuz

Ozman reaktör biraz karışık ona sonra girelim ustam önce şu kompanzasyonu tam bir çözelim önen sonra

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Karışık falan değil gayet basit.
Sistemimiz genelde endüktif ve ohmik yüklerden oluşur, sistemdeki endüktifi yok etmek için otomatik kompanzasyon sistemi hesap yapar gerekli olan kondansatörü devreye sokar.
Sistemde sadece led v.s. kapasitif yük varsa bunu yok etmek içinde endüktif yük bankı (reaktör) devreye alınır.
Sistemde endüktif yük fazla ve bunun yanında led aydınlatma kapasitif yük var ise endüktif yükün etkisi azalır. Örnek sistemde 50kVAr endüktif yük var ledlerde 5kVAr kapasitif etki gösteriyorsa sistem toplamda 45kVAr endüktif etki gösterir.

Sont reaktörde aynı kondansator gibi mi bağlanıyor veya normal kondansator gibi mi devreye aliniyor

Elektropanlar,çalıştığı sürece ! oldukça başarılı.1 yılda 3 defa değiştirdim,en sonunda da başka marka ile değiştirdim !

1-Otel'de talep güç kurulu güç ile aynı olmaz.
2- k katsayısını 0,42 olarak nasıl bulmuş yanlış!
3- Talep gücü 173kw mevcut cosfi'yi 0,75 kabul etsek k=0,74 olup 173x0,74=128kVAr ihtiyaç çıkar.
4- 75kVAr bu talep gücü için kabul edilemeyecek kadar küçük bir değer. Mevcut cosfi 0,8 kabul etsen ki bu yüksek bir değer k=0,61 olur 173x0,61=105kVAr çıkar.
5- Böylesine büyük güçte 12 kademe bile yetmezken 7 kademe olarak projelendirme yapılmaz.
6- Tek fazlı yüklerin yoğun olduğu bir tesiste dengesiz yüklenme kaçınılmazdır kompanzasyon panosunda tek faz kondansatörler(en az 3 grup) olmalıdır.
Hakan abi yazdığın yazıda bir şey dikkatimi çekti cosfi 0,75 yazmışsın ama burası otel ve aydınlatma ağırlıklıdır.Eğer aydınlatma flüoresan lamba ise cosfi0,55 e düşmez mi?Bir tabloda flüoresan balastlarının cosfi değerini 0.55 olarak gördüm.Doğru mudur bu değer eğer doğruysa mevcut cosfi yi 0,55 kabul edip ona göre hesaplamak gerekmez mi abi

Hakan abi yazdığın yazıda bir şey dikkatimi çekti cosfi 0,75 yazmışsın ama burası otel ve aydınlatma ağırlıklıdır.Eğer aydınlatma flüoresan lamba ise cosfi0,55 e düşmez mi?Bir tabloda flüoresan balastlarının cosfi değerini 0.55 olarak gördüm.Doğru mudur bu değer eğer doğruysa mevcut cosfi yi 0,55 kabul edip ona göre hesaplamak gerekmez mi abi
Hesapların doğru olabilmesi için öncelikle talep gücünün doğru hesaplanmış olması gerekir. Benim sık kullandığım bir laf vardır "Yanlışın içinde doğru aranmaz."
Bu yaşıma kadar edindiğim tecrübelerde projede belirtilen güç ile uygulama arasında %50 fark çıkmıştır, misal projede talep güç 100kw ise bu uygulamada 50kw'i geçmemiştir. İç tesisler yönetmeliğindeki verilerde istatistikler sonucu çıkan değerlerle elde edilmiş katsayılardır.
Ben sana bir hesap yapayım;
Kurulu güç 173kw TF %60 talep güç 103,8kw.
Mevcut cosfi1=0,7
Hedef cosfi2=0,99
k=0,88
Qc=104*0,88
Qc=91,5kVAr çıkar 91kVAr olarak tesis edilmesi uygundur.

1-2-3 KADEME MONOFAZE 1-1-1KVAR
4-5-6 KADEME TRİFAZE 1,5-1,5-2,5 KVAR
7-8 KADEME TRİFAZE 2,5-5 KVAR
9-10-11 KADEME TRİFAZE 5-10-20
12 KADEME TRİFAZE 40KVAR

Dengesiz yüklenme fazla olacağından 4-5-6. kademeleri 1,5kVAr tek faz kondansatör seçmek daha uygun olacaktır. Entes rölede 1.kademeyi trifaze yapmayı unutmayın.
Yok gerekmez çünkü çok sayıda kapasitif özellikte alıcı (Led) var sistemde. Ayrıca hesabımda mevcut cosfi'yi 0,7 almıştım.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri