kompanzasyon bakalım siz ne düsünüyorsunuz

USTAM BİLİYORSUN SENİN YANLIŞ DEDİGİNE BEN ASLA DOGRU DEMEM AMA BU TABLO NİYE VAR YANİ HEDEF COSQ 1 OLACAKSA HEDEF DİYE BİRSEY OLMAMASI GEREKLİ SABİT 1 OLSUN OZAMAN

Senin için dosyayı indirip baktım çok eski bir tablo maksimum cosfi2 0,97 :)

Soruna cevap bazı münferit yani sadece bir yüke bağımsız kompanzasyon yaparken kablodaki gerilim düşümünü azaltmak için hedef cosfi daha düşük seçiliyor genel bir tablo ancak hedef cosfi 0,97'den yukarısı olmadığı için eski bir tablo. Sana iyi geceler dilerim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
OZAMAN DOGRU HESABI YAPIYORUM SENDE USTAM YARIN BAK Bİ DEGERLENDİR
COSQ1 : 0,80
COSQ2 : 1,00 OZAMAN K: 0,75
0,75*173: 129,8 ODA ESİTTİR 132,5KVAR KONDANSATÖR OLARAK HESAPLADIM :)

1-2-3 KADEME MONOFAZE 2,5-2,5-2,5KVAR
4-5-6 KADEME TRİFAZE 5-5-5 KVAR
7-8 KADEME TRİFAZE 10-10 KVAR
9-10-11 KADEME TRİFAZE 20-20-20
12 KADEME TRİFAZE 30KVAR

OZAMAN DOGRU HESABI YAPIYORUM SENDE USTAM YARIN BAK Bİ DEGERLENDİR
COSQ1 : 0,80
COSQ2 : 1,00 OZAMAN K: 0,75
0,75*173: 129,8 ODA ESİTTİR 132,5KVAR KONDANSATÖR OLARAK HESAPLADIM :)

1-2-3 KADEME MONOFAZE 2,5-2,5-2,5KVAR
4-5-6 KADEME TRİFAZE 5-5-5 KVAR
7-8 KADEME TRİFAZE 10-10 KVAR
9-10-11 KADEME TRİFAZE 20-20-20
12 KADEME TRİFAZE 30KVAR

Hesapların doğru olabilmesi için öncelikle talep gücünün doğru hesaplanmış olması gerekir. Benim sık kullandığım bir laf vardır "Yanlışın içinde doğru aranmaz."
Bu yaşıma kadar edindiğim tecrübelerde projede belirtilen güç ile uygulama arasında %50 fark çıkmıştır, misal projede talep güç 100kw ise bu uygulamada 50kw'i geçmemiştir. İç tesisler yönetmeliğindeki verilerde istatistikler sonucu çıkan değerlerle elde edilmiş katsayılardır.
Ben sana bir hesap yapayım;
Kurulu güç 173kw TF %60 talep güç 103,8kw.
Mevcut cosfi1=0,7
Hedef cosfi2=0,99
k=0,88
Qc=104*0,88
Qc=91,5kVAr çıkar 91kVAr olarak tesis edilmesi uygundur.

1-2-3 KADEME MONOFAZE 1-1-1KVAR
4-5-6 KADEME TRİFAZE 1,5-1,5-2,5 KVAR
7-8 KADEME TRİFAZE 2,5-5 KVAR
9-10-11 KADEME TRİFAZE 5-10-20
12 KADEME TRİFAZE 40KVAR

Dengesiz yüklenme fazla olacağından 4-5-6. kademeleri 1,5kVAr tek faz kondansatör seçmek daha uygun olacaktır. Entes rölede 1.kademeyi trifaze yapmayı unutmayın.

Otel, aydınlatma dendiğine göre, elektronık balastlı floresant, tasarruf ampul çok mıktardadır. Bunlar, kapasitif yük oluşturacakdır. Hani, ilk anda 75 kVAR yetecek gibi görünüyorsada, dengesiz aydınlatma yüklerinden dolayı, 18 kademeil RGK bile yeterli gelmiyebilir.
Projeci; ya hiç dayak yememiş, yada sayı bilmiyor..

Valla ben onerimi yapacağım 550 adet 20w led spot kullanılacak led lambada kapasitif yazarmi

Led aydınlatmalar kapasitif etki gösterir led aydınlatma ağırlıktaysa panoya reaktörde koymak gerekebilir. Daha yeni çok büyük bir oG ölçümlü tesiste bir meslektaşım yardım istedi 5kVAr'lık reaktörlerle kapasitifi frenledik %400 kapasitife girmişti :)
18 kademeden fazla röle var 24 kademe var;
http://www.tense.com.tr/ürünler/reaktif-guc-kontrol-röleleri/trifaze-reaktif-güç-kontrol-röleleri/klasik-reaktif-güç-kontrol-röleleri/item/147-rgt-24
http://www.reaktiforan.com/epan.html

şönt reaktör kullanırsak entes 15 csl 3 adet te sont reaktör kullanmamizmi gerekiyor birde kullanıyorsak kaç kvar olması lazim

Benim bildiğim sont reaktör enduktufi dengeliyor ama yanlis mi biliyorum

Bilgin YANLIŞ. Endüktifi dengeleyen kompanzasyon sistemindeki kondansatörlerdir.
Röle olarak Entes iyidir ancak reaktör devreye alma konusunda berbat. Bu konuda başka röle kullanmak lazım. %400 kapasitife giren yerde de RGG3 15CLS vardı.
Reaktörler 2 çeşittir birisi harmonik reaktör bu konumuz dışı diğeri Endüktif yük bankı olan reaktör
Reaktör = Endüktif yük bankı
Reaktör ya kademeli olarak röle tarafından devreye sokturulur (sistem buna göre kurulur)
yada böyle bir sistem yoksa büyük güçte reaktör devreye sabit sokulur fazla endüktifi otomatik kompanzasyon sistemi dengeler.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri