kompanzasyon hk

Arkadaslar davamlı olarak cezaya gıren kompanzasyon panosu var bakmam ıstendı yaptıgım ıncelemede akyıf ve reaktif sayac mevcut kapasıtıf sayac yok 3 adet 75/5 a.t ve gepa marka roleye baglı40/5 a.t var.tesıste 3 faz yuk yok.yuklerın hepsı tek faz ve dengesız yuklenmıs.fazalardan 17-31-12 amp cekılıyor yukler klıma-bılgısayar ve aydınlatma agırlıklı.panoda tadılat yapacagım.dırek kombı sayac takacagım roleyı varkombi-12 75/5 a.t.role devresınde kullanacagım 40/5 a.t.sokecegım.sısteme sabıt kondansator koymıyacagım cunkü 08-18 saatlerı arası kullanılıyor.devreye 3 adet 0.5 kvar 3 adet 0.75 kvar 3 adet 1 kvar kondansatörlerı faz-nötr arasına baglıyacagım 3 adette faz-faz arasına 1 kvar kondansator baglıyacagım.yapacagım uygulama uygun olurmu ayrıca multıme01 cıhazı hakkında detaylı bılgım yok bu cıhazı baska panoların cosfı degerini ögrenmek icin kullanmak istıyorum tesekkurler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaslar davamlı olarak cezaya gıren kompanzasyon panosu var bakmam ıstendı yaptıgım ıncelemede akyıf ve reaktif sayac mevcut kapasıtıf sayac yok 3 adet 75/5 a.t ve gepa marka roleye baglı40/5 a.t var.tesıste 3 faz yuk yok.yuklerın hepsı tek faz ve dengesız yuklenmıs.fazalardan 17-31-12 amp cekılıyor yukler klıma-bılgısayar ve aydınlatma agırlıklı.panoda tadılat yapacagım.dırek kombı sayac takacagım roleyı varkombi-12 75/5 a.t.role devresınde kullanacagım 40/5 a.t.sokecegım.sısteme sabıt kondansator koymıyacagım cunkü 08-18 saatlerı arası kullanılıyor.devreye 3 adet 0.5 kvar 3 adet 0.75 kvar 3 adet 1 kvar kondansatörlerı faz-nötr arasına baglıyacagım 3 adette faz-faz arasına 1 kvar kondansator baglıyacagım.yapacagım uygulama uygun olurmu ayrıca multıme01 cıhazı hakkında detaylı bılgım yok bu cıhazı baska panoların cosfı degerini ögrenmek icin kullanmak istıyorum tesekkurler.

Bu işe başlamadan önce bir enerji analizörü kullanarak tesisin en düşük ve en yüksen reaktif ve aktif güçlere göre bir kondansatör grupları yaparak daha doğru sonuş alırsınız. Bu arada ben den bir öneri vereyim. kondansatör gruplarını katlanarak artacak şekilde yaparsanız daha doğru bir sonuç elde edebilirsiniz. Örnek verecek olursak, enerji analizörü ile yaptığınız ölçümler sonunda en düşük reaktif değere göre en küçük kondansatörümüz 1,25 kVAr olduğunu varsayarsak kademeleri sırasıyla 1,25-2,5-5-10-10..... şeklinde yaparsanız sistem tamamen lineer çalışacaktır.

Alıntı: Arkadaslar davamlı olarak cezaya gıren kompanzasyon panosu var bakmam ıstendı yaptıgım ıncelemede akyıf ve reaktif sayac mevcut kapasıtıf sayac yok

Kapasitif sayaç zorunludur sözleşme gücü 9.000W sonrası için, ilk işiniz işletmeye bir kombi sayaç takmanız olacak sisteminizi süper yapsanız bile kapasitif sayaç olmadığı için her halukarda cezaya girersiniz

gepa rolede güzel bir roledir aslında tüm roleler güzel rolelerdir
asıl mevzu sayın tossun2008 arkadaşımızında değindiği gibi iyi güç analizidir sistemi iyi analiz edip, reaktif güç kontrol rolesine sistemin ihtiyacı olan kademe güçlerini bağlarsanız inanın role bu kompanzasyonun en iyisini yapmaya çalışacaktır.

reaktif güç kontrol rolelerinin kullanım klavuzlarını önce okuyun iyicene okuyun yetmez ise bir daha okuyun ekrandaki güçlerin nasıl izleneceğini menüde hangi parametrelerin değiştirildiğinde neler değişeceğini gibi,

bir çok kişiden görüyorum tanıdığı bildiği bir roleyi takıyor sürekli, gittiği işletmeninde rolesini hemen değiştiriyor ortalık ilerleyen zamanlarda role çöplüğüne dönecek,
önce şu katılaşmış fikirlerimizden kurtulmamız gerek bir roleyi sökmeden önce o roleyi tanıyıp son çare söküm yoluna gitmeliyiz.

siz zaten olayı çözmüşsünüz bahsettiğiniz kademeleri bağlarsanız o rolede işini yapacaktır eğer problem yaşıyorsanız teknik destek hattından size yardımcı olurlar

selamlar

Alıntı: Arkadaslar davamlı olarak cezaya gıren kompanzasyon panosu var bakmam ıstendı yaptıgım ıncelemede akyıf ve reaktif sayac mevcut kapasıtıf sayac yok

Kapasitif sayaç zorunludur sözleşme gücü 9.000W sonrası için, ilk işiniz işletmeye bir kombi sayaç takmanız olacak sisteminizi süper yapsanız bile kapasitif sayaç olmadığı için her halukarda cezaya girersiniz

gepa rolede güzel bir roledir aslında tüm roleler güzel rolelerdir
asıl mevzu sayın tossun2008 arkadaşımızında değindiği gibi iyi güç analizidir sistemi iyi analiz edip, reaktif güç kontrol rolesine sistemin ihtiyacı olan kademe güçlerini bağlarsanız inanın role bu kompanzasyonun en iyisini yapmaya çalışacaktır.

reaktif güç kontrol rolelerinin kullanım klavuzlarını önce okuyun iyicene okuyun yetmez ise bir daha okuyun ekrandaki güçlerin nasıl izleneceğini menüde hangi parametrelerin değiştirildiğinde neler değişeceğini gibi,

bir çok kişiden görüyorum tanıdığı bildiği bir roleyi takıyor sürekli, gittiği işletmeninde rolesini hemen değiştiriyor ortalık ilerleyen zamanlarda role çöplüğüne dönecek,
önce şu katılaşmış fikirlerimizden kurtulmamız gerek bir roleyi sökmeden önce o roleyi tanıyıp son çare söküm yoluna gitmeliyiz.

siz zaten olayı çözmüşsünüz bahsettiğiniz kademeleri bağlarsanız o rolede işini yapacaktır eğer problem yaşıyorsanız teknik destek hattından size yardımcı olurlar

selamlar

Sn. gunerdr,

Bana verdiğiniz -pop için teşekkür ederim.

Ayrıca benim kompanzasyon sorunu olan arkadaş özellikle bir enerji analiörü bağlayıp ölçüm yapması ve kademeleri buna göre seçmesi gerekliliği ile ilgiliydi. Sizin kompanzasyon sistemleri ürettiğinizi biliyor ve başarılarınızı takip te ediyorum ancak her kim olursa olsun sadece pens ampermetre ile reaktif problemi çözmeye kalkarsa yanılabilir.

Diğer bir husus ise genelde yapılan hata ise kademeler arasında lineariteyi bozacak kademelerdir. Bu yeni tip röleler biliyorsunuz ki kondansatör ihtiyacı kadar kondansatör kademesini otomatik sokar. Ancak ara kademeler olduğunda sistem hangi kademeyi alacağının kararını vermekte gecikeceği gibi sistemi osilasyona dahi sokabilirler.

Siz de zaten enerji analizörü konusunda benimle aynı fikirdesiniz. Benim arkadaşa sadece daha önceki tecrübelerimle birlikte arkadaşa yardımcı olabilmektir.

sn belkiya guler, gunerdr arkadaşımızın vurguladığı gibi kapasitif sayacınızın olmaması halinde,aktif tüketim miktarının %90 ı baz alınarak reaktif ceza uygulaması yapılır.

arkadaslar gea role 6 kademe bana gepa roleyi kullanmamıve yuk dengelemesını yaparak sıstemı tek fazdanmı kontrol etmemı onerıyorsunuz saygılar

Dengesiz yükler için,tek fazdan referans alan röleler uygun değildir.Sağlıklı bir kompanzas-
yon için,12 kademe röle kullanmak en uygunudur.Yükünüz dengesiz ise,rölenizin,monofaze
kondansatör de alan tip olması zorunludur.

değerli arkadaşlarım bilindiği gibi kompanzasyon sistemlerinde kondansatörler tek başına yeterli olamıyor. 12 kademe yetersiz kalabiliyor tristörlü sistemler maliyet açısından cep yakıyor.

bunun için en pratik çözüm röle ile haberleşmeli çalışan endüktif enerji dengeleyici kullanmak olacaktır.

kısaca yapısı:

reaktif röleler kondansatörler ile dengeleme yaparlar örneğin 1. kademe veya çeşitli kademeleri devreye alıp çıkararak cos açısını 1 yapmak için tasarlanmışlardır.

kondansatörler kapasitif yüklerdir ve kademe sayısı sınırlı olduğu için hassas dengeleme yapmakta zorlanırlar

bunun yerine sisteme endüktif enerji dengeleyici takılırsa kapasitif fazlalarını ortadan kaldırarak 30,000 kademe hassasiyetinde dengeleme yapabilirler

Ayrıntılı bilgi için lütfen bakınız

Forum istatistikleri

Konular
128,251
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri