Kontrolkaleminizi sıksık kontrol edin..

bu arada kontrol kalemı markası olarak weidmuller tavsıye ederım kıbar ve saglam ızeltas da ıyı ama boyutundan dolayı tasıması zor

Arkadaslar bu konu cok hassas...
Konunun basligini ben acmis olsaydim, ''Kontrolkaleminizi sıksık kontrol edin..'' ifadesi yerine ''Mumkunse kontrol kalemi kullanmayin'' seklinde baslik acardim...
Kontrol kalemini sadece, baska hic bir secenegimiz kalmadiginda,yani cok zorunlu hallerde kullanalim...
''Tasimasi zor'' diye bir tabiri kesinlikle kabl etmiyorum...Ona bakarsak bir kontrol kalemini de tasimasi zordur...
Sunu sormak lazim...Bir olcu aletinin yapamayip da sadece kontrol kaleminin yapabildigi bir sey mi var?
Ote yandan, kontrol kalemi sadece ve sadece, gerilim var/ yok bilgisini verebilir...Duzeyini, frekansini, uygun degerde olup olmadigini vs soylemeyemz...
Sonuc olarak, bizim ve sevdiklerimizin hayati, bir olcu aleti hamalligina katlanilabilecek kadar degerlidir...Saygilar

hicbirsey ' Alıntı:
Konunun basligini ben acmis olsaydim, ''Kontrolkaleminizi sıksık kontrol edin..'' ifadesi yerine ''Mumkunse Kontrol kalemi kullanmayin'' seklinde baslik acardim...
Kontrol kalemini sadece, baska hic bir secenegimiz kalmadiginda,yani cok zorunlu hallerde kullanalim...
''Tasimasi zor'' diye bir tabiri kesinlikle kabl etmiyorum...Ona bakarsak bir kontrol kalemini de tasimasi zordur...
Sunu sormak lazim...Bir olcu aletinin yapamayip da sadece kontrol kaleminin yapabildigi bir sey mi var?
Ote yandan, kontrol kalemi sadece ve sadece, gerilim var/ yok bilgisini verebilir...Duzeyini, frekansini, uygun degerde olup olmadigini vs soylemeyemz...
Sonuc olarak, bizim ve sevdiklerimizin hayati, bir olcu aleti hamalligina katlanilabilecek kadar degerlidir...Saygilar

sn.hicbirsey
'e sonuna kadar katılıyorum mesela bir elektronikçi eğer osilaskopu kullanmayı yeterince biliyorsa hayatta ölçü aleti kullanmaz direnç ölçmeyi bile osilaskopla yapabilir.Bizim teknik adamlar olarak yapmamız gerekenlerin başında pratiklik gelir bir cihazla tüm ölçmeleri yapabiliyorsak bu bizim için en pratik yoldur.Teknik adamlık bence budur.

sn.hicbirsey' e konuyu bu noktaya çektiği için +pop

Geçen gün bir pano arızasına gitmiştim. Saat öğlen 12-13 civarı. Güneşin altında, açık alanda kontrol kalemiyle faz takibi yapmak mümkün değil. Ölçü aletini voltaj kademesine alıp bir probu nötr klemensine sabitledim, diğer propla faz takibini kolaylıkla yaptım. Arızalan da motor koruma rölesiymiş, normalde açık kontak kapanmıyordu.
Diyeceğim şu: Kontrol Kalemi bazen doğru çalışsa da bir işe yaramayabiliyor...

arkadaşlar bende bi heves ilk defa izeltaş kontrol kalemi aldım sonuc gasp edildi onun icin iyisahip olun ne olur neolmaz

Elektrikçide bulunmaması gereken bir alettir kontrol kalemi.Bir çok birimler de kullanan cezalandırılır.

arkadaslar basımdan sızın gıbı gecen bır kac olaydan sonra zorda kalmadıktan sonra yasasın olcu aletı veya serı lamba dıyorum ayrıca boyle zorunlulukta mutlaka bır elımle topraga dokunarak gerılımın ne kadar oldugunu anlamaya calısıyorum.cunku kontrol kalemı 50 volttan sonra da dokundugunuzda yanıyor vede bu sızın resmen arıza aramasına sebep oluyor
bır motor termık arızası ıcın gıttım elımdede kontrol kalemı bakıyorum gırıste fazlar normal gorunuyor .baglantılar normal kontaktor tamam motor ucuna kadar kontrol kalemıyle bakma hersey normal karar motor yanık
olcu aletıyle bakayım dedım motora motor saglam nasıl olur ya ınlıyor
bırde gerılımı olcerımkı bızım kofre sıgorta atmıs sıstemde donusten 100 volt fılan gelıyor lambada yanıyor kontrolkalemınde ben sıgortayı degıstırdım vede arıza gıderıldı ama kontrolkalemıde tornavıda olmaktan oteye gıdemedı bende

fazları çarpıştırıp sigorta attırmak ilginç!arkadaşlar elimizde ölçüm yapacağımız hiçbir cihaz yoksa ya ana şalteri yada olası şalterlerin hepsini kapatmak en iyisi deyilmi?bir daha yapmayın.

bende diğer arkadaşların görüşlerine aynen katılıyorum.

Konunun basligini ben acmis olsaydim, ''Kontrolkaleminizi sıksık kontrol edin..'' ifadesi yerine ''Mumkunse Kontrol kalemi kullanmayin'' seklinde baslik acardim...

bende artık ölçü aleti kullanıyorum zaten.evime bile sokmuyprum artık kontrol kalemini

Forum istatistikleri

Konular
128,406
Kullanıcılar
450,312
Son üye
ErkanGlc

Yeni konular

Geri