Kuru tip trafo odası yangın algılama

alonealtan

Üye
Merhabalar.
Kamu kurumu binamızda 3 adet 1600 kVA kuru tip trafo bulunmakta. Proje aşamasında Trafo odalarına yangılama için dedektör koyulmuş ama kablo çekilip dedektörlerin montajı yapılmamış.
Binanın YG işletme sorumluluğu tarafıma verildi ve konu hakkında çok bilgim olmadığından araştırmalar yaptım ve karşılaştığım cevaplar Kuru tip Trafo odarında Multi Dedektör kullanılması gerektiği. Trafo binalarında yangın algıma sistemlerinin olma zorunluluğunu BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİNDE göremedim.
Dedektör kullanılmamız sonrası dedektörlerin herhangi bir yangın durumu olamasa dahi alarm vermesi durumunda dedektörlere müdahale etmemin sadece Trafoların enerjisini keserek olacağından, dedektör bağlanmasınıda çok uygun görmüyoruz.

Tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum, Trafo odasında dedektör olmalı mı olmamalı mı?
Olmamalıysa bunun herhangi bir olayda yaptırımı nasıl olur?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba. Zorunluluğunu bilmiyorum ama dedektör olmasının zararı olmaz aksine yararı olur. Dedektörler yangın olmasa dahi neden uyarı versin ki? Hani duman dedektörüdür birileri altında sigara içer o zaman hatalı algılama olabilir ama trafo binasında ne olabilir ki?

ör kullanılması gerektiği. Trafo binalarında yangın algıma sistemlerinin olma zorunluluğunu BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİNDE göremedim.

Merhaba. Zorunluluğunu bilmiyorum ama dedektör olmasının zararı olmaz aksine yararı olur. Dedektörler yangın olmasa dahi neden uyarı versin ki? Hani duman dedektörüdür birileri altında sigara içer o zaman hatalı algılama olabilir ama trafo binasında ne olabilir ki?

Dediğiniz gibi gözlerden uzak kapalı kapılar ardında kimsenin giremeyeceği bir ortamda ama bulunduğu katta aktif kullanılan kapalı otopark var ister istemez tozlar trafoların olduğu noktaya doğru geliyor ve tozdan kaynaklı dedektörlerin arıza verme durumundan bahsediliyor.

Dediğiniz gibi gözlerden uzak kapalı kapılar ardında kimsenin giremeyeceği bir ortamda ama bulunduğu katta aktif kullanılan kapalı otopark var ister istemez tozlar trafoların olduğu noktaya doğru geliyor ve tozdan kaynaklı dedektörlerin arıza verme durumundan bahsediliyor.
güzel insan, ilk önce sizin havalandırma olayını çözmeniz gerekiyor bence. ve trafo odalarının rutin bakımı ve temizliği mutlaka yapılmalı. + duman dedektörü dumanı algılar tozu değil. eğer ortam aşırı tozlanıyorsa sıkıntı olur.

güzel insan, ilk önce sizin havalandırma olayını çözmeniz gerekiyor bence. ve trafo odalarının rutin bakımı ve temizliği mutlaka yapılmalı. + duman dedektörü dumanı algılar tozu değil. eğer ortam aşırı tozlanıyorsa sıkıntı olur.
Ortamda öyle tozlanma olmuyor ve içerideki ısınan havayı atması içinde havalandırmamiz ekstra olarak var. Tabiki bu havalandirma tozu da dışarı atmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca panjur kapılara ekstra sineklik yaptırmayı düşünüyorum. Bakımlarimizda senelik olarak yapılıyor. Benim sizin söylediklerinizden anladığım resmi bir zorunluluk olmasa da yangın algılama dedektorlerinin olmasının iyi olacağı ve dedektörlerin tozun fazla olması durumunda etkileneceği.
Degerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

20 senedir kapıları doğrudan dış ortama bakan trafo binasında bir kere bile hatalı algılama olmadı. Ekstra bir bilgi olarak vereyim. Kullanılan dedektörün kalitesi de önemli.​
Optik mantığa göre çalışıyor usta, eğer ortamda duman gibi çok yoğun toz varsa onuda algılar.

Son düzenleme:
20 senedir kapıları doğrudan dış ortama bakan trafo binasında bir kere bile hatalı algılama olmadı. Ekstra bir bilgi olarak vereyim. Kullanılan dedektörün kalitesi de önemli.​

Optik mantığa göre çalışıyor usta, eğer ortamda duman gibi çok yoğun toz varsa onuda algılar.
kesilikle haklısınız çok daha aşırı toza maruz kalan trafolarımız var trafo odasında dedektörlerimiz tozdan bugüne kadar alarm vermedi rutin kontrol ve temizliklerin harcinde giriş yok

"Dedektör kullanılmamız sonrası dedektörlerin herhangi bir yangın durumu olamasa dahi alarm vermesi durumunda dedektörlere müdahale etmemin sadece Trafoların enerjisini keserek olacağından, dedektör bağlanmasınıda çok uygun görmüyoruz."

Dedektörleri bağlayın, yukarıda da yazdığı gibi kaliteli olursa hatalı alarm vermez. Oldu ki verdi, panelden iptal edilir ve şuanda olduğu gibi trafo korumasız çalışır. O zamana kadar da trafoya koruma sağlar, bir zararı olmaz.

Enerji tedarik firmasından aldığımız bilgide kullanılması gereken dedektörlerin EMC (Elektromanyetik Ortam Uyumlu) özellikli ısı dedektörü olmasını iletti. Kaliteli olursa hatalı alarm vermezden kastınız bu sanırım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri