Led devresi

aegeanxtr

Üye
Selam arkadaşlar. Şimdi ben şöyle bir devre yapmak istiyorum. 4 grup led var, ilk grupta 30 tane led var. 2 3 ve 4 üncü gruplarda 5 er tane led var. 12 volt verdiğimde ilk gruptaki ledler yavaşca 3-4 saniye içinde yanacak hemen ardından 2 3 ve 4 üncü gruptaki ledler sırasıyla direkt olarak yanacak. Voltajı kestiğimde hepsi birden yavaşca 3-4 saniye içinde sönecek. Böyle bir devreyi nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

4 LedLi karaşimşek devresi buL kondansatör değerLerini istediğin zamana göre farkLı değerLerde seç sonra güç kaynağı iLe devre arasına bir turn on devresi yerLeştir turn on devresi gücü kestiğin an devrenin yavaş yavaş kapanmasını sağLar işini görürmü biLmem ama daha önce hiç yapmadım böyLe bişey

cevap için teşekkür ederim. Dediğinizi bi denicem. aslında 16f628 ile yapilabilse güzel olr.

voltajın kesilmesindeki amaç nedir.

voltajın kesilmesindeki amaç nedir.

Şöyle söyleyim. Bu devreyi arabanın göstergeleri için yapmayı düşünüyorum. Göstergenin altına led döşedim gayet güzel oldu şimdi kontağı açtığımda kilometre ve devir göstergeleri yavaşça aydınlanacak. Ardından hararet, yağ ve benzin göstergeleri sırasıyla teker teker aydınlanacak. kontağı kapattığımda hepsi birden yavaşça sönecek. Yapmak istediğim bu. 16f628a için böyle bir kod yazacak arkadaş varsa o da olur ben devreyi hallederim. Pic pwm üretip ilk grup ledleri yavaşça yakacak ardından 2 3 ve 4 üncü gruptaki ledler sırasıyla direkt olarak yanacak.

bu iş için kondansatör kullanmanz yerine devrenin enerjisi sürekli olarak verilmesi daha uygun. kontağı açtığınızda gelen ucu sinyal olarak değerlendirin kontağı kapatınca sinyalin kesilmesinide başka bir sinyal olarak. yani komple devrenin enerjisini keserek yaparsanız ledlerin hepsi kondansatörün deşarj olması ve led rengine göre farklı zamanlarda söner. ama bütün ledleri pwm ile açıp kapatırsanız daha iyi olur. bu arada hararet,yağ,nezin göstergeleri sizin kontrolünüzde değil bunlarıın yanmasına ve sönmesine ECU karar veriyor. siz sürekli nasıl yakacaksınız

bu iş için kondansatör kullanmanz yerine devrenin enerjisi sürekli olarak verilmesi daha uygun. kontağı açtığınızda gelen ucu sinyal olarak değerlendirin kontağı kapatınca sinyalin kesilmesinide başka bir sinyal olarak. yani komple devrenin enerjisini keserek yaparsanız ledlerin hepsi kondansatörün deşarj olması ve led rengine göre farklı zamanlarda söner. ama bütün ledleri pwm ile açıp kapatırsanız daha iyi olur. bu arada hararet,yağ,nezin göstergeleri sizin kontrolünüzde değil bunlarıın yanmasına ve sönmesine ECU karar veriyor. siz sürekli nasıl yakacaksınız

Arabam 1989 model Renault Flash. O yüzden göstegeler ECU nun değil benim kontrolümde :) Hararet, yağ ve benzin göstergelerinde ibreler var.Ben sadece alttaki aydınlatmayı sağlayan ledleri kontrol etmek istiyorum.

tamam ozaman sorun yok

Hocam bana bu işlem için kod yazabilirmisiniz? yazılım konusunda biraz zayıfım o yüzden işin içinden çıkamadım. yardımcı olursanız sevinirim. kullanacağım PIC 16f628a

devreyide çizmek gerekir. ben açık şema göndersem yapabilirmisin

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,245
Son üye
übeyt doksar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri