makaralı seyyar kablolarda bir kural

@volcanoos

Sipir atilan yerde akimin kablonun icinden gecen akiminin sipir sayisi kadar fazla olmasi mantiklimi?

Hic de degil.

Pens ampermetreler kablodan gecen akimin olusturdugu manyetik akiyi olcerler.
Gosterge skalasi ise akima gore olusturulur.

Siper atilan yerde manyetik aki NI formulu ile orantilidir.

N sarim sayisi arttiginda manyetik aki da ayni oranda artar. Pens ampermetre de akiyi olctugu icin sanki akim N kati artmis gibi hataya dusulur.

Aslinda akan akim kablonun her yerinde ayni degisen hic bir sey yok. Sadece manyetik aki sipir atilan yerde artis gosterir.

Orda sipir atilmasinin sebebine gelirsek.

Kondansatorlere aniden gerilim uygulamak cok sakattir. Cok kisa zaman icinde akim milyonlarca ampere cikmak ister, zira akimi belirleyen sadece kablolarin ve kondansatorun ic direncidir.

Bu nedenle devreye seri enduktans konur. Bu enduktans akimin tirmanma hizina sinir getirir yani akim artisini frenler.

Butun olay bundan ibaret.

Helezonik telli ocak rezistanslarini bilirsiniz.
Up uzun tel bobin gibi sarilarak boyu kisaltilir.

Bu rezistansa voltaji verdiginizde kipkirmizi isinir.

Simdi bu rezistansi gerin ve dum duz tel haline getirin. Voltaj verdiginizde gene isinir ama isinin buyuk kismi havaya gider. Caydanligi tele yaklastirsaniz bile suyu isitamazsiniz.

Sarili kablodaki olay da ayni.

Sistem ayni sistem.

arkadaşlar bu seyyar kablo yanması bizim iş yerinde de oldu.seyyar kabloya faz girip enerji harcanır nötr den geri döner yani aynı kabloda giriş ve çıkış akım yönleri birbirini manyetik olarak sıfır yapar bu durum da indiksiyon olmaz diye düşünüyorum.acaba kendini yeterince soğutamadığı için olabilir mi bu yanma olayı.?

benim başıma dageldi ama ben fark etmedim yanma falan olmadı
ısınma problemi vardı cim bicme makinasının yarın bahçivana tembehleyim bilmiyordum yeni öğrendim konuyu acan arkadaşa teşekkür

olayı volcanoos çok güzel özetlemiş ağzınz sağlık ne demişler eğitim+tecrübe+üstlere itaat

bu durumdan yola çıkarak şöyle birşey dememiz doğru olurmu acaba bende ofisimde 6 mt rik6 lı gurup prizin sadece 2 metrelik kısmını kullanıyorum gerisini yuvarlak sekilde sarıp masanın arkasına sakladım aşırı yükte kullandığımda bu benimde başıma gelebilirmi acaba diye düşünmedim değil ;:)

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri