Nötr topraklama ayrımı

murki

Üye
Merhaba 3 yıldır bu sorunla uğraşıyorum ve üye olmadan nerdeyse her konuyu incelediğim halde cevap bulamadığım için üye olarak siz değerli üyelerden bana yardımcı olmanızı bekliyorum. Fotoğrafta görünen sigorta kutusunda nötr- topraklama ayrımı yapamıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Not: kar maalesef yok. Prizlerde renkler karışık 2 adet 2.5mm2 ve 1 adet 1.5mm2 kablo var.

Ekli dosyalar

• IMG_0112.jpeg
    IMG_0112.jpeg
    230.9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
1714603682409.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cevabınız için çok teşekkür ederim anladığım kadarıyla sistem trifaze ayrıca toprak diye belirttiğiniz kablo 1.5mm2 yani prizde faz ve nötr 2.5 mm2 ve toprak 1.5mm2 doğru anlamış mıyım? Saygılar.
Fotoğrafa bakarak kablonun kesitini söyleyemem ama tespitiniz doğru gibi. Evet sistem 3 fazlı gibi gözüküyor.

Yani faz ve nötr aynı kesitte ama topraklamanın ise daha ince olması mı daha olası sizce yoksa faz ve toprağın aynı kesitte, nötrün daha ince olması mı? Teşekkürler. Ayrıca tesisat 24 yaşında ve sayaç sigortası üçlü.

Böyle bir tesisatı yapan arkadaş toprağı önemseyip 1.5 luk kablo kullanmıştır. Zaten toprak hattı metal aksamlara irtibatlı olur dolayısıyla sizin panodaki toprak hattı ben toprak hattıyım diye bağırıyor. Ayrıca her bir linye için birde nötr gitmiş buradan da toprak hangisi nötr hangisi diye ayırabilirsiniz.
Soru sırası bende. Sizin nötr ile toprak ile ne işiniz var? Sizi 3 yıldır uğraştıran sorun nedir?

Son düzenleme:
Böyle bir tesisatı yapan arkadaş toprağı önemseyip 1.5 luk kablo kullanmıştır. Zaten toprak hattı metal aksamlara irtibatlı olur dolayısıyla sizin panodaki toprak hattı ben toprak hattıyım diye bağırıyor. Ayrıca her bir linye için birde nötr gitmiş buradan da toprak hangisi nötr hangisi diye ayırabilirsiniz.
Soru sırası bende. Sizin nötr ile toprak ile ne işiniz var? Sorun nedir?
10 yıl önce prizleri değiştirirken nötr-toprak karıştırmıştım çünkü renkler alakasız bunun sonucunda taktığım akım koruyucu priz(biliyorum çok etkili bir araç değil) üzerindeki iki ışıktan biri yüksek akım çekildiğinde sönüyordu(toprak ışığı sönüyor koruma ışığı sönmüyor) ardından nötr ve toprağı prizden değiştirdiğimde yüksek akım çekildiğinde dahi ikiside yanıyordu. Bugüne geldiğimizde ise banyodaki tadilat sonucu lavabo dolap led ışığına anahtardan tetik almak için buatı açtığımda tekrar nötr-toprak karmaşası ile karşılaştım ve burdan sormak istedim çoklu priz ekte ground ok ışığı yanmıyordu. Şu an faz tespitli zaten 2.5mm2 nötr 2.5mm2 ve toprak 1.5 mm2(sigorta panosunda barası olan).

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    265.1 KB · Görüntüleme: 19
Aşırı gerilim koruması gösterge ışığı
9 -
Cihaz fişe takılıp açıldığında, aşırı gerilim koruyucunun ekipmanı zararlı akımlardan koruyabileceğini belirtmek için yeşil aşırı gerilim koruyucu gösterge ışığı yanacaktır.
Cihaz fişe takılıyken ve açıkken gösterge yanmıyorsa cihaz zarar görmüş demektir ve artık ekipmanınızı koruyamaz.
APC Teknik Destek talimatlarına göre iade edilmelidir.

Gösterge Topraklaması TAMAM
Aşırı gerilim koruması bağlandığında ve güç açıldığında Topraklama Tamam göstergesi (yeşil) yanar

10 - Yeşil, prizin uygun şekilde topraklandığını gösterir.
Topraklama OK göstergesi yanmıyorsa bina kablolarında sorun var demektir.
Sorun kalifiye ve sertifikalı bir elektrikçi tarafından düzeltilmelidir.

https://www.se.com/tr/tr/product/PM5-GR/apc-temel-surgearrest-5-çıkış-230v-almanya

Ekli dosyalar

• PM5-GR.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
Aşırı gerilim koruması gösterge ışığı
9 -
Cihaz fişe takılıp açıldığında, aşırı gerilim koruyucunun ekipmanı zararlı akımlardan koruyabileceğini belirtmek için yeşil aşırı gerilim koruyucu gösterge ışığı yanacaktır.
Cihaz fişe takılıyken ve açıkken gösterge yanmıyorsa cihaz zarar görmüş demektir ve artık ekipmanınızı koruyamaz.
APC Teknik Destek talimatlarına göre iade edilmelidir.

Gösterge Topraklaması TAMAM
Aşırı gerilim koruması bağlandığında ve güç açıldığında Topraklama Tamam göstergesi (yeşil) yanar

10 - Yeşil, prizin uygun şekilde topraklandığını gösterir.
Topraklama OK göstergesi yanmıyorsa bina kablolarında sorun var demektir.
Sorun kalifiye ve sertifikalı bir elektrikçi tarafından düzeltilmelidir.

https://www.se.com/tr/tr/product/PM5-GR/apc-temel-surgearrest-5-çıkış-230v-almanya
Nötr toprak kablolarını değiştirdiğim zaman 6-7 amperden fazla güç çektiğimde Gösterge Topraklaması TAMAM ışığı sönüyor burdan nötr toprak ayrımı yapmak mümkün müdür sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri