Orta gerilim seviyeleri

tinkerbell

Üye
orta gerilim kullanan fabrikalar var mıdır? Bu gerilim kullanımasının amacı nedir? Cihazlar bu gerilime dayanabilir mi ?

Türkiyede orta gerilim seviyesi her yerde 34,5 mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fabrikalarda,genelde,3,3-6-10-15 kv kademesinde ekipmanlar kullanılıyor.Bu
gerilimlerde,doğrudan çalışan motorlar ( asenkron ) vardır.AG kademesi olarakta,400-500-660 volt kullanılıyor.Büyük tüketimli tesislerde,enerji kaybını ( kablo,motor vs ) azaltmak için ( İ2 x R kayıpları ) bu yol uygulanıyor.Şebeke gerilimi için,15-15,7-31,5-33-34,5 kv gibi kademeler kullanılmaktadır.

Son düzenleme:
Cihazlar o gerilim seviyesine göre üretiliyorlar.
1 kV tan daha yüksek grilimlerin kullanılma amacı içinse şöyle düşünebilirz; 2350 kW lık bir motoru 0,4 kV ile çalıştırırsanız akım (kablo kesiti ve akıma bağlı vb. etkiler) ne olur, 6,3 kV ile çalıştırısanız ne olur. Ama bunun tek sebebi akım mıdır bilmiyorum, büyük güçlü motorlarda yüksek gerilim uygulanmasının başka nedenleri de varsa bilen arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

orta gerilim kullanan fabrikalar var mıdır? Bu gerilim kullanımasının amacı nedir? Cihazlar bu gerilime dayanabilir mi ?

Türkiyede orta gerilim seviyesi her yerde 34,5 mu?
Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğine göre 1000 V üstü yüksek ; altı alçak gerilim olarak kabul ediliyor. Yani artık orta gerilim diye bir tabir yok . Söylediğiniz gerilim seviyesi ise her fabrikada bulunan transformatörlerle daha alt gerilimlere indirilir.

Cihazlar o gerilim seviyesine göre üretiliyorlar.
1 kV tan daha yüksek grilimlerin kullanılma amacı içinse şöyle düşünebilirz; 2350 kW lık bir motoru 0,4 kV ile çalıştırırsanız akım (kablo kesiti ve akıma bağlı vb. etkiler) ne olur, 6,3 kV ile çalıştırısanız ne olur. Ama bunun tek sebebi akım mıdır bilmiyorum, büyük güçlü motorlarda yüksek gerilim uygulanmasının başka nedenleri de varsa bilen arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.
Büyük güçleri iletmenin daha pratik başka bir yolu yoktur . Mesela maden işyerimizde 3300 V 400 HP havalandırma ve tulumba motorları var ki bunları işyerimizde bulunan bir alt seviyedeki gerilim olan 550 V ile yapsak çekeceği akımlar için 6 kat daha kalın kesitte kablo çekilmek zorunda kalırdı. Aslında çokda sevimli bir durum değil . İzolasyon seviyeleri yüksek gerilime göre olmak zorunda ; kullanan operatörler EKAT lı olmak zorunda ; illaki kesici kullanmak zorundasınız ki bu seviyede TMŞ falan zaten kullanamazsınız ; falan fındık falan fıstık.....

Sn ÖKSÜZÇOCUK, bende aynı nedeni yazmak iştemiştim 0,4 kV ve 6,3 kV ile 2350 kW lık motoru besleme mesajımda. Sadece yazarken bunun dışında ikincil başka bir nedeni olabilir mi diye aklıma bir soru geldi ve paylaştım.

Sn ÖKSÜZÇOCUK, bende aynı nedeni yazmak iştemiştim 0,4 kV ve 6,3 kV ile 2350 kW lık motoru besleme mesajımda. Sadece yazarken bunun dışında ikincil başka bir nedeni olabilir mi diye aklıma bir soru geldi ve paylaştım.
Şöyle de bir durum var ; asenkron motorların momenti besleme geriliminin karesi ile doğru orantılı olarak artar ya da azalır ; fakat aynı güçteki iki motordan besleme gerilimi daha fazla olanın döndürme momenti daha mı yüksek olur ; bu konuda mektepden edindiğim bilgiler çok sisli ; hatırlayamıyorum ; biraz döküman karıştırmam lazım..........

Şöyle de bir durum var ; asenkron motorların momenti besleme geriliminin karesi ile doğru orantılı olarak artar ya da azalır ; fakat aynı güçteki iki motordan besleme gerilimi daha fazla olanın döndürme momenti daha mı yüksek olur ; bu konuda mektepden edindiğim bilgiler çok sisli ; hatırlayamıyorum ; biraz döküman karıştırmam lazım..........

aklıma gelen soru tam da bu şekilde idi.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,314
Son üye
Şuayıp çelebi

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri