Osmanlının İlk Termik Santrali, SİLAHDARAĞA TERMİK SANTRALİ GEZİM den kareler...

elektrofizikci

Usta Üye
Dün mini maker fuarı için gittiğim haliç kongre merkezinin yanında bu toprakların ilk termik santralinin olduğunu biliyordum. Başka zaman bir planım vardı ama gelmişken bir ön bilgi alayım dedim. Girdim, çıkamadım... büyülendim resmen.. Nerden nereye gelmişiz...
Bir dönem İstanbulu tek başına besleyen (1914-1952) ve ben doğduğumda (1983) de ömrünü tamamlayan SİLAHDARAĞA TERMİK SANTRALİ, bugün özel bir üniversitenin kampüsü olmuş, (kiraya verilmiş 20 yıllığına) ve 2007 yılından itibaren gerçekten de güzel bir endüstri müzesi haline gelmiş. İstanbuldaysanız veya yolunuz düşerse bir nostalji yapın derim ben...
Kömür kokusunu onca yıla rağmen halen hissedebileceksiniz...

Resimler face sayfamda, hava bozuk olduğu ve iç aydınlatma zayıf olduğundan biraz karanlık fotolar. Nostaljiye nostalji katmış ama bu karanlık... :) Video için sayfamı veya youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz... İyi seyirler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Milli bi projemi yoksa şimdiki gibi parasıyla yaptırılan bi projemi şayet milli ise neden geliştirilmemiş geçmişimizin silinmiş olması çok acı

Valla arkadaşım, aeg, siemens, v.s. markaları görünce milli olmadığı anlaşılıyor zaten... Hemde can damarında Buhar Türbini ve jeneratör grubunda... sağlıcakla...

Forum istatistikleri

Konular
128,406
Kullanıcılar
450,312
Son üye
ErkanGlc

Yeni konular

Geri