Pasif filtrede reaktör ile kondansatör aynı güçte olmaz ise harmoniğe etkisi nedir?

stormache

Üye
Değerli arkadaşlar bir tesis var, tesisin kendine ait trafosu var. Bu tesiste yük DC motora bağlı. DC sürücü ile sürülen bir tesis, harmonikleri bastırmak amacıyla 3., 7. ve 11. harmonik için motorla birlikte devre giren pasif filtreli münferit kompanzasyon yapılmış ayrıca trafonun Ag kısmında da bir kompanzasyon sistemi var. Motorla birlikte devreye giren münferit kompanzasyonun gücü fazla geldiğinden dolayı kapasitif fazla yazıyordu, bizde pasif filtredeki kondansatörlerin bir kısmını devre dışı bıraktık ve kapasitif oranı hallettik. Ama zaten toplamda %15-20 lerde olan akım harmonik bozulması, % 80-90 değerlerine yükseldi. Kondansatörün gücü, reaktörden küçük olursa filtre vazifesini göremez mi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pasif filtrede reaktör ile kondansatör aynı güçte olmaz ise harmoniğe etkisi nedir?

reaktör ve ona baglı olan kondanstör bir frekansa akort edilmiştir diyelimki 189hz olsun varsayalım 525volt 50kvar olan kondanstörü söküp yerine 400volt 50kvar takarsan ya patlar yada yangın cıkar.yada 525volt 25kvar yaparsan gene aynı sonuç patlar yada yangın cıkar
özeti akort edilen r-c devresinin degerlerinle oynamayacaksın.....

Merhaba

Eğer pasif filtredeki kondansatörleri devre dışı bırakırsanız, pasif filtrenin ayarlandığı rezonans frekansını da değiştirmiş olursunuz. Dolayısı ile pasif filtre düzgün bir şekilde çalışmayacak, harmonik seviyeleriniz de artacaktır.

Pasif filtredeki R,L,C değerleri rastgele seçilmiş değerler değildir.Zira pasif filtreler sisteminizdeki harmoniklere göre tasarlanırlar.

Kapasitif sorununuzu ise kompanzasyon sisteminiz ile çözmeniz uygun olur.Ayrıca sisteminizdeki akım harmoniklerinin %80-90 lara çıkması pek hayra alamet değil. Sisteminizide rezonans olabilir.

Sistemi tasarlayan filtre gücünü fazla hesap etmişler, biz kondansatörlerin bir kısmını devre dışı bırakana kadar faz başına 6-7 kVAR civarında kapasitif yük vardı. Ama biz devre dışı bırakmadan öncede akım harmonikleri %15-20 lerde idi. Bu neden kaynaklı olabilir aceba filtre olan sistemde bu kadar fazla olması normal mi ?

Pasif filtre tasarımı yapılırken sistemdeki reaktif güç dengesinden ziyade harmonikler göz önüne alınır. Sizin kondansatör gücünü değiştirmeniz gerilimin sabit kabul edilmesi koşulu ile (Xc= V^2/Qc) gereği kondansatör C değerlerini değiştirmeniz anlamına gelir.

Akım harmoniklerinin yüksek olması, gerilim harmoniklerini dolaylı olarak etkiler ancak sizin asıl bakmanız gereken gerilim harmonikleridir. Gerilim harmonikleriniz %5'in altında ise çoğu sistemde (bazı hassas kontrol sistemleri hariç) problem çıkarmayacaktır.

Sistemi tasarlayan filtre gücünü fazla hesap etmişler, biz kondansatörlerin bir kısmını devre dışı bırakana kadar faz başına 6-7 kVAR civarında kapasitif yük vardı. Ama biz devre dışı bırakmadan öncede akım harmonikleri %15-20 lerde idi. Bu neden kaynaklı olabilir aceba filtre olan sistemde bu kadar fazla olması normal mi ?

herhangi bir kademeye ait olan flitre %P si ve flitre güçünü kvar olarak ayrıca baglı olan kondanstör kvar ı ve gerilimini belirtirseniz biz burdan hesap yapalım saygılar

Sayın cemkose gerilim harmonikler %3 civarında onda problem yok.
Sayın ekrem.kolu sistemde reaktörlerin %p değerini göremedim ama tasarım şöyle yapılmış

Şalterlerin üzerinde hangi harmoniği bastırmak için konulduğunu belirtmek için n=5,7,11 yazmışlar.

n=5, 250Hz için 6 adet kondansatör vardı ben bunlardan ikisini iptal ettim
Kondansatör gücü;
550V 50Hz 23,5 kVAR
440V 50Hz 15 kVAR
400V 50Hz 12,5 kVAR

n=7, 350Hz için
1 adet var ,Kondansatör gücü;
550V 50Hz 23,5 kVAR
440V 50Hz 15 kVAR
400V 50Hz 12,5 kVAR
2 adet vardı , (ben bunlardan birini iptal ettim) Kondansatör gücü;
550V 50Hz 7,8 kVAR
440V 50Hz 5 kVAR
400V 50Hz 4,2 kVAR

n=11, 550Hz için 2 adet kondansatör vardı (ben bunlardan birini iptal ettim)
Kondansatör gücü;
550V 50Hz 23,5 kVAR
440V 50Hz 15 kVAR
400V 50Hz 12,5 kVAR

Bunların hepsi motorla birlikte tek bir kontaktör üzerinden aynı anda devreye giriyor

@stormache reaktör markası nedir...?

Malzemeler siemens, sistemi kuranda siemens zaten

Sanırım tunned olarak sisteminize bağlanmış olan harmonik filtrelerin kapasitelerini düşürdüğünüzde frekansı yüksek değere doğru kayacağından bu yüzden harmonik filtre görevini yerine getirmemeye başlamış olmalı.. Kapasiteleri devreye alıp filtreyi eski haline getirip sisteme ihtiyaç kadar da şönt reaktör (endüktif yük) koyarsanız sanırım daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri