Pic 16F628a derleme hatası veriyor nedendir???

ibrahim_89

Üye
selam arkadaşlar micro code studio da bir yazılım yaptım.

seçtiğim işlemci= 16F628a
yazdığım komut = 670 satır
kullandığım dil = Pic basic pro

aldığım hatalar

Error prog.asm 260 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 772 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 794 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 796 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 799 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 800 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 801 : [218] address limit of 7ffh exceeded
Error prog.asm 801 : [300] too many errors

eğer yardım ederseniz çok makbule geçer iyi günler dilerim ::)

Eeee hımmm ama, şeyyy hımmm, ::)
Sayın arkadaşım ya dosya da ya da code tag ları arasında versen derlemeye çalışsak baksak nedendir ?
Yazılımmı , derleyicimi , mplabmı , kurulduğu yerin dosya adı (Tr karakter) mi ? Devlet sırrımı bu , korkma çalmayız.
Böyle eldekine göre söylenebilecek şey şu :
...: [300] too many errors = Agam, bissürü bissürü hatan var hangi birini sayayım demiş. ;D

microcode studio olduğunu belirtmştm ama önemli değil sorunu hallettim.
sorun pic basic pro diliyle yazdığım komutlar sınırı aşmış. çok değil 607 komutçuk yazdıydım ama asm'e dönüştürürken 1933 komut olarak geçti ( hata verdiğinde asm=2300 komut falan dı)
sonra ben kullanılmıcak bazı döngüleri kaldırınca olay çözüme ulaştı. yardımlarınız için teşekür ederim. iyigünler...

Sen yenisin galiba pbp da ;D

evetttt yeni sayılırım da bu açılamayan resim nedir... anlaşılan sende yenisinn galibaaa ;D ;D ;D

16F628 ile aynı bacak yapısına sahip olupda çok daha büyük hafızaya sahip bildiğiniz bir işlemci varmı arkadaşlarr.????

Resimi küçük hali ile görebiliyorsan;üstüne tıklayınca resim upload sitesine gider ve büyük halini gösterir.Yok gidemiyorsa browserinde sorun var demektir.
Her neyse , resmi görebilseydin sana diyecekti ki, Micro Code Studio Plus / View / General / (En altta)Disable 'code crosses boundary! ASM warning kutusunu işaretlersen söz konusu hatayı vermem...

Demekki çok alıngansın bir daha bir şey yazmam.Niyetim insanları kırmak değil bilgi paylaşmak.

musallim ' Alıntı:
Resimi küçük hali ile görebiliyorsan;üstüne tıklayınca resim upload sitesine gider ve büyük halini gösterir.Yok gidemiyorsa browserinde sorun var demektir.
Her neyse , resmi görebilseydin sana diyecekti ki, Micro Code Studio Plus / View / General / (En altta)Disable 'code crosses boundary! ASM warning kutusunu işaretlersen söz konusu hatayı vermem...

Demekki çok alıngansın bir daha bir şey yazmam.Niyetim insanları kırmak değil bilgi paylaşmak.
üstüne tıklayınca dediğin gibi bi siteye gidio ama büyültmüyor gene. o sitenin anasayfasını gösteriyor sadece. ve PBP'mda dediğin gibi bir yer yok, versiyonum 2,46
sende yenisin galiba demekteki maksadım kontrolkaleminin zaten resim ekle diye bir yeri vardı bende takılmak istedim sana sadece ama sen amacının insanları kırmamak falan olduğundan bahsetmissn. neyse öyle olsun ::)

Tamam kırılmadıysan mesela yok ben yanlış anladım demekki.
PBP driver dosyasıdır,onu kullanan ise aynı firmanın derleyicisi, Micro Code Studio Plus dır.
2.46 üstüne 2.47-2.48-2.49-2.50-2.50a-2.50b çıktı. Yenilemenin vakti ne zaman gelecek ?
PBP yu default olarak , yani C:\PBP olarak kur.

musallim ' Alıntı:
Eeee hımmm ama, şeyyy hımmm, ::)
Sayın arkadaşım ya dosya da ya da code tag ları arasında versen derlemeye çalışsak baksak nedendir ?
Yazılımmı , derleyicimi , mplabmı , kurulduğu yerin dosya adı (Tr karakter) mi ? Devlet sırrımı bu , korkma çalmayız.
Böyle eldekine göre söylenebilecek şey şu :
...: [300] too many errors = Agam, bissürü bissürü hatan var hangi birini sayayım demiş. ;D
ben mcs yi pbp yi yükledim dediğini yaptım fakat olmadı olmamasının sebebini de buldum. kullandığım işlemcinin hafızası 2kb benim yazdığım prog ise 3kb a varmış. ve doğal olarak da derleme yaparken bu hatayı veriyor sorunumu da 16f628 yerine 16f648 kullanarak halletttim. iyigünler

herkese selamlar arkadaşlar ayrıca hayırlı ramazanlar....

ibrahim_89 arkadaşımın sorunu ile bende karşılaştım... birazcık mahrumiyet bölgesinde olduğum için (16f628'i bile bulamamıştım.) 16f648'e geçmek yerine 16f877 kullanayım dedim belki duruma ilave lcd kullanırım diye :D

benim sorunum şu arkadaşımın sorunu ile bende karşılaştım ve buradan bakarak teoride çözdüm ama iş 16f877'ye geçmeye gelince çok daha farklı bi hata aldım ve kıt ingilizcemle bi mana veremedim... hata şudur;

Error 877.ASM 121:[255] undefined symbol pic'16f877'
Error 877.ASM 127:[255] undefined symbol pic'16f877'
Error 877.ASM 133:[255] undefined symbol pic'16f877'
Error 877.ASM 139:[255] undefined symbol pic'16f877'
Error 877.ASM 145:[255] undefined symbol pic'16f877'
Warn 877.ASM 671:[102] code crosses boundary @ 800h

kullandığım program microcode studio dur. ve pic programlama konusunda tecrübeli olmasamda algoritmaları yorumlaya biliyorum. zaten yapmaya çalıştığım şey ETE hocamızın DTMF ile cihaz kontrolü projesini geliştirmek idi. geri aramalar, alarmlar eklemeyi düşünüyordum.

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum....

ayrıca belirtmeyi unutmuşum :

microcode studioda programında 16f628i derler iken bu hatayı vermiyordu. 16f877 ye geçince başıma bunlar geldi

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,309
Son üye
GOA POLYMER

Yeni konular

Geri