Picle led kontrolu

mandalina_

Üye
Picte yeniyim.O nedenle bişey sormak istiyorum.
Ben pic16F628a kullanarak 25-30 tane ledi yakmak istiyorum.Ama kafama takılan bi sorum var.

16f628a nın Vdd bacagına 5 volt vermemiz gerekiyormuş.O zaman da ledlerin parlaklıgının azalacagını düşündügümden ben ledleri 12 voltla pic kullanarak nasıl yakabilirim?

Niye led parlaklıgı azalsınki.pic cıkısına 330 ohm direnc baglayarak ledleri sürebilirsin zaten led üzerine düsen gerilim 1.2-1.4-1.8 (lede gore)volt arası olması gerekir.illa 12 volt vermek istersen pic cıkısına transistor bagla ledleri transistor ile sür.

12v direk zaten devrende kullanamazsın her halukarda picle ugrasacaksan 7805 kullanmak zorundasın. 5v regüle ederek ledleri picin çıkışına seri dirençle baglarsan hiç bir problemin kalmaz. eger fazla led kullanacam diyorsan 4094 gibi bir entegre kullanarak istediğin kadar led ekleyebilirsin. 4094 seri data göndererek 4094 leri biriri çıkışına baglıyorsun her 4094 e 8 adet led baglayabilrisin.cizim yada pic programı istersen yardımcı olurum.

MCU larda genel geçer bir kural vardır. MCU dan çekilebilecek toplam akım, port akımı ve pin akımları sınırlıdır. OKEK gibi düşünmeniz gerekir. Bunlardan herhangi bir tanesi diğerleri için konulan max limiti aşamaz/aşmamalıdır.

MCU larda genel geçer bir kural vardır. MCU dan çekilebilecek toplam akım, port akımı ve pin akımları sınırlıdır. OKEK gibi düşünmeniz gerekir. Bunlardan herhangi bir tanesi diğerleri için konulan max limiti aşamaz/aşmamalıdır.

bu konu hakkında verilebilecek en doğru cevap:D

7805 ile pici çalıştırsın.12 volt ilede ledleri çalıştırırsın.tabi ledlere bir 270 ohm bağla ledler 4 voltu geçince bozuluyorlar.hatta sarı ledler 4 volta bile dayanmıyor.3,5 volt verdim çalışmadı.eğer böyle yapar ledleri direnç üzerinden +12 volta bağlarsa pici her çıkışından 25ma alırsın.

Ledleri seri direnç ile VCC ye asarsak pic ile nasıl kontrol edeceğiz, sink olarak mı? Çok riskli bir yöntem!!! Bu MCU için her, eşzamanlı olarak sadece 8 pin üzerinden 25 ma output alabilirsiniz!
1 Adet ULN2003 sizi bütün dertlerden kurtarır. PIC çıkışlarını ekonomik kullanmak istiyorum diyorsanız birde 74HC595. Dimming dahi yaparsınız;)
628A için errata sonunda ki revize edilmiş pdflerde max output current 200ma verilmiş. İlgili MCU ya ait teknik dökümanları inceleminizi şiddetle tavsiye ederim. Ben şansıma güveniyorum diyorsanız durum değişir elbette;)

Picte yeniyim.O nedenle bişey sormak istiyorum.
Ben pic16F628a kullanarak 25-30 tane ledi yakmak istiyorum.Ama kafama takılan bi sorum var.

16f628a nın Vdd bacagına 5 volt vermemiz gerekiyormuş.O zaman da ledlerin parlaklıgının azalacagını düşündügümden ben ledleri 12 voltla pic kullanarak nasıl yakabilirim?

S.A.
maksat pic ile sadece led sürme ise arkadaşların dediği gibi çıkış bacaklarına 270 ohm koyacağın direnç ile işini çözersin. Eğer 12 V kullanacak isen pic ile transistorü 470 ohm direnç ile sürerek led girişine 1 K direnç koyarak ledi yaka bilirsin bunu ULN 2003 veya ULN2803 entegrelerinide kullanarakda yapa bilirsin. 16f628 in çıkışlarıyla ancak çoğullama yaparsan 25-30 led sürebilirsin. Bunun için de 74164 veya 74595 entegrelerini kullanarak yapabilisin. Led çıkışlarını anlattığım şekilde bu entegrelerede aynen uyarlarsın. Ama tavsiyn 16f877 kullan potçoğullamayla aynı para tutar ve kartın daha sade ve kolay olur. En azından port çoğullama işiyle uğraşmazsın. Kolay gelsin. ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri