Plc nasıl başlamalı

barracks58

Üye
Plc öğrenmek istiyorum. Kitap araştırdım recep çetinin plc kitabı iyi diyorlar. Başka kitap öneriniz var mı? Birde S7–200 veya S7–1200 hangisi daha çok kullanılıyor ve farkları nelerdir? Kısacası hangisinden başlayayım.

Merhaba,

PLC öğrenmeden önce otomatik kumanda öğrenmelisiniz, çünkü PLC sistemleri otomatik kumandanın ileri seviye uygulamalarıdır.

S7 200 (eski) ve S7 1200 (yeni) Siemens firmasının ürettiği PLC'lerdir.
Piyasada çeşitli firmalara ait PLC'ler kullanılmaktadır, hatta yerli üretim PLC'ler bile vardır.

Yaşadığınız çevreye bakın, en çok hangi marka kullanılıyorsa onu öğrenin.

Siemens kullanımı yaygındır ama Delta marka da yaygındır, PLC'nin kullanıldığı makine uzak doğu kökenli ise Omron ya da Mitsubishi marka PLC kullanılma ihtimali de yüksektir.

Tercihiniz Siemens olursa (ve otomatik kumanda temel bilginiz varsa) ya kendinize ait PLC ile ya da (ücretsiz) bir kursa giderek öğrenmek daha kolaydır.

Youtube sitesinde ve www.kumanda.org sitesinde S7 200 anlatılan çok sayıda video bulabilirsiniz.
Gerek internet ortamında gerekse kitapçılarda S7 200 anlatan kitaplar vardır ama bu modelin üretimi 2009 yılında durdurulmuş ve S7 1200 serisi PLC'ler üretilmeye başlanmıştır.

S7 200 PLC'leri programlamak için microwin isimli program kullanılırken S7 1200 için TIA PORTAL isimli program kullanılmaktadır. TIA PORTAL ile aynı zamanda S7 300, S7 400 ve en son çıkan S7 1500 PLC'ler de programlanabilmektedir.

Karar sizindir.

Ayrıntılı bir bilgi vermişsiniz emeğinize sağlık.
Kitap olarak recep çetinin kitabı(S7–1200) yeterli olur diye düşünüyorum bu konudaki fikriniz nedir?

Hiç bir şey bilmiyorsanız, bir yerden başlamanız gerek, bu Recep Çetin olur veya başkası olur önemli değil, önemli olan temel altyapınızdır yani otomatik kumanda biliyor musunuz?

Ayrıca benim bildiğim kadarıyla Recep Çetin'in kitabı S7 200 anlatır, S7 1200 değil.

Recep Çetin'in S71200 anlatan kitabı olduğunu bilmiyordum,

öğrenmiş oldum sayenizde, teşekkür ederim.

Bende Yavuz Eminoğlu'nun S7 1200 kitabı var,

bu kitap da burada...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,348
Kullanıcılar
450,188
Son üye
adryx

Yeni konular

Geri