proje ve pano çizimi

trexq

Üye
kuvvetli akım tesis projesi ve kuvvet panosu tasarımı anlatan adamakıllı bir kitap varmı.
internette pek birşey yok devlet sırrı gibi:D

bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ne öğrenmek istiyorsun açıkca yaz bizde anlayalım ona göre cevap vermeye çalışalım.
MEGEP dökumanlarında her konuda çok açık ve net bilgiler var.

resim bu:
Ads_z-sema.png

hocam ben proje okumayı tam bilmiyorum .mesela bir fabrikanın aydınlatma, güç panoları; gerilim düşümü kablo kesiti kompanzasyon hesabını biliyorum ama bu projeye bakınca üst kısımdan komple bihaberim .trafonun hemen altındaki tmş ye bir çizgiyle bağlanan oval in ne oldugunu bulamadım, zaten işaretledim anlamadıklarımı .tek hat şemasıyle komple bir projeyi anlatan çizimini tasarımını vs kaynak arıyorum. tavsiyeniz bir yönlendirmeniz varsa çok makbule geçer.

+megep notlarına baktım da tekrar bakim bi.

Kuvvetli akim elektrik sembolleri diye arama yaparsaniz cok sayida tablo bulursunuz. Orada semboller be sembollerin ne anlama geldigini yazar. Ayriyetten elektrik meslek resimi ders kitaplari tam sizin isinizi gorecek niteliktedir.

bir meslek resmi kitap yararlı olabilir dogru söylüyorsun oonurr , teşekkürler.

megep in notlarında tek hat şema çizimi ile ilgili gram bilgi yok. sadece 1 çizim eklemiş o kadar çizimler de pek net görünmüyor zaten. elektrik panosu kuvvet tablosu artık ne dersini bunları anlatan bir kaynak var mı megep dışında( ki megep şimdiye kadar işime hiç yaramadı ).
not: meslek resmi kitabın henüz bakamadım kütüphanede yoktu.
+
https://i.kontrolkalemi.com/2/Kuvvet-Projeleri_img_78.jpg

şöyle şeyler var en fazla nette . bunlar sadece atölyede mi ögreniliyor anlamıyorum ki.

Sayın trexq tek hat (Kolon hattı) şaması tesisin genel görünüşü ve tecizatlar arası bağlatıları ve teçizatları gösteren şemadır.
prejede her teçizat özeliği,montajı ve bağlantı yerleri ayrıntılarla gösterilir.

vermiş olduğun resimde sol tarafda kare içerisine aldığın Direk üzeri 30.KV seksoner dir
daire içerine almış olduğun 30.KV parafudur. (3 adet)
TMŞ üzerinde daire şeklindeki KAR 0.3-3000.mA ayarlı Kaçak Akım Rolesi.
Proje okumak için sembolleri öğrenmek ve bol bol çizim yapmak yararlı olur. bir çizim on okumadan daha iyidir.

gerçekten bu işi öğrenmek istiyorsan vaktınde var ise. bi panocuya gideceksin bana bu işi öğret abi para pul istemiyorum diyeceksin..:) tabi adam da sana hemen 1 ayda herşeyi öğretim hayırlı olsun demeyecek herkez cin gibi ;) uyanık olmak lazım bakacaksın kendin çözeceksin yoksa öyle kitapla filan çok yavaş ilerlersin.... gene de sen bilirisn.
ben 11 yaşında elektrıkçıye girdim 3 sene çalıştım 5krş para almadım... o zamanki ustam şimdi bnm yanımda bi şey bilmmiyor. önemli olan kendini işe vermek ve severek azimle bu işe sarılmaktır. tabi eğitim şart....

Sayın trexq tek hat (Kolon hattı) şaması tesisin genel görünüşü ve tecizatlar arası bağlatıları ve teçizatları gösteren şemadır.
prejede her teçizat özeliği,montajı ve bağlantı yerleri ayrıntılarla gösterilir.

vermiş olduğun resimde sol tarafda kare içerisine aldığın Direk üzeri 30.KV seksoner dir
daire içerine almış olduğun 30.KV parafudur. (3 adet)
TMŞ üzerinde daire şeklindeki KAR 0.3-3000.mA ayarlı Kaçak Akım Rolesi.
Proje okumak için sembolleri öğrenmek ve bol bol çizim yapmak yararlı olur. bir çizim on okumadan daha iyidir.

haklısınız hocam sembolleri iyice ögrenip bol bol çizm lazım . bendeki tabloda seksiyonerin farklı sembolleri varmış ve KAR ın sembolüde yokmus bu arada ondan hiç birşey ifade etmedi bana o kısımlar. çok teşekkür ederim cevabınız için.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri