Psu'nin boşta akım çekmesi

Simdi tamam.

Yine testi seri lamba ile devam edin. Elinizde yuklemek icin lamba varsa 12 volt ve 5 volt devrelerine bu lambalari baglayin. Yani gic kaynagindan akim cekmeye baslayin. Mumkunse lamba 2 amper cekecek gucte olsun. Yoksa 12 volt 50 watt halojende olur.

Soylediginiz sekilde 100 watt seri lamba ile denemeniz normal. Ilk an yanip sonmesi olmasi gereken sekilde.
12 volta 1.7 amper verdim,seri bağladım lamba yarı güçte yanıyor, normal mi?

Guzel.

Simdi daha fazlasi icin yukleyin. Seri bagladiginiz lambayi ayirin once tek sonra paralel baglayin.

Seri lamba kisik hafif kızarabilir.

Yük akim cekerken voltajida olcun. Dusme yada yukselme varmi bakin.

Guzel.

Simdi daha fazlasi icin yukleyin. Seri bagladiginiz lambayi ayirin once tek sonra paralel baglayin.

Seri lamba kisik hafif kızarabilir.

Yük akim cekerken voltajida olcun. Dusme yada yukselme varmi bakin.
1.7amperde 12.26 dan 12.17 volta düştü.
"Seri bagladiginiz lambayi ayirin once tek sonra paralel baglayin" bu kısmı anlayamadım abi,o lambayi çıkışa mı bağlamam gerekiyor?

Siz cikisi yuklemediniz mi? Yuk testini nasil yapiyorsunuz?

Bir kac onceki mesajimda 12 volt ve 5 voltu yukleyin demistim.

Siz ne yaptiniz?

Siz cikisi yuklemediniz mi? Yuk testini nasil yapiyorsunuz?

Bir kac onceki mesajimda 12 volt ve 5 voltu yukleyin demistim.

Siz ne yaptiniz?
12v çıkışı 24v halojen ampul ile yükledim(1.7a) 5v boş kalmasın diye küçük ampul vardı onu bağladım.

Tamam bende bundan bahsediyorum.

Iki lambayı seri bagladığınızı yazdiniz bende dedimki o iki lambayi teke dusurun sonra paralel baglayin. Lambaniz 12 volt olmali.

Tamam bende bundan bahsediyorum.

Iki lambayı seri bagladığınızı yazdiniz bende dedimki o iki lambayi teke dusurun sonra paralel baglayin. Lambaniz 12 volt olmali.
12v lamba yok maalesef,şimdi emniyet lambasını ayırarak yükü arttırmaya başlayayım mı? Kaç ampere kadar yükleyeyim? Nikrom tel var.

Emniyet lambasini ayirmayin.

Nicr tel varsa omajini hesaplayip yada bildiginiz yontemle 4-5 amper 12 volt cikisini yukleyin.

Amac sonuc: 12 volt cikisi 4-5 amper yüklendiğinde ilgili cikis voltaji stabil ise koruma lambasini ayirip normal testlere devam edebilirsiniz.

Emniyet lambasini ayirmayin.

Nicr tel varsa omajini hesaplayip yada bildiginiz yontemle 4-5 amper 12 volt cikisini yukleyin.

Amac sonuc: 12 volt cikisi 4-5 amper yüklendiğinde ilgili cikis voltaji stabil ise koruma lambasini ayirip normal testlere devam edebilirsiniz.
Tamam,ama belki atlamışsınızdır diye 1.7 amper yüklediğimde emniyet lambası yarım yanıyor,yükü arttırmaya devam etsem giriş voltajı düşecektir bu durum çıkış gerilimini düşürmez mi?

Testlerde bir anormallik gorunmuyor.

Ilk once seri lambayi kaldirip yuksuz bosta deneyin. Sonra 24 volt lamba ile yukleyin en son nikel krom tel ile test edebilirsiniz.

Her test asamasinda voltaj ve akımları takipte olun.

Psu nun maksimum gucune yaklasmayin. %80 i gibi kapasitede kalin. Ilgili kanalın maksimum kapasitesi psu nun degil.

Forum istatistikleri

Konular
128,425
Kullanıcılar
450,341
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri