rezistan için ayarlanabilir trafo yardımı...

tahir18

Üye
selamlar 3 adet 5 cm rezistans teli ile yürüyen makinedeki kumaş 3'e bölmek istiyoruz.nasıl bi trafo kullanmamız gerekiyo ve bu trafoya nasıl bi devre kuralım ki reizstans telinin sıcaklık ayarını arttırıp azaltabilelim.saygılarımla...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selamlar 3 adet 5 cm rezistans teli ile yürüyen makinedeki kumaş 3'e bölmek istiyoruz.nasıl bi trafo kullanmamız gerekiyo ve bu trafoya nasıl bi devre kuralım ki reizstans telinin sıcaklık ayarını arttırıp azaltabilelim.saygılarımla...

Rezistansların gücü 500 W'tan küçük ise trafo kullanmanıza gerek yok. Bir elektrikçiden 600 W'lık dimmer alıp rezistansa bağlayın. İstenen sıcaklığa ulaşacak şekilde rezistansın ısısını ayarlayabilirsiniz.

O şekilde denedim fakat dimmer dayanamadı ateş çıkardı saygılarımla...

rezistansın gücü nedir?

4 volt ile bizim istediğimiz ısıya ulaşıyor.boyu 10 cm kadar.

uzun ömürlü olsun istiyorsan amperi güçlü bir trofa almalısın istedigin devre bende mevcut ama makina üstünde elektronik kartlaradan ibaret sekil yokayrıyeten ısı kartları var bizimkilerde 5v le 7v arası bir ama interneten melta elektronige girersen onlar sana yardımcı olur bize yapan firma orası kolay gelsin

ayarlı bir trafo kullanacaksan ekstra bir devreye ihtiyacın yok. çıkışa bir diyotla bir filtre için kondansatör eklemen yeterlidir.(tabi uygun değerlerde.) senin ihtayacın olan tek şey 0-4 volt arası hassasiyetinde ayar yapabilecek bir varyak.

Önce rezistansın çekeçeği akımı bilmek gerekir .kumaş kesmek için takribi beher 5 cm rezistans için 50 w toplamda 200-250w 12 volt bir trafo alınırsa daha garanti olur .Bu trafonun 12 volt sekonder tarafını parelel olarak rezistanslara bağlıyoruz .primer 220 volt tarafınada seri olarak bir dimmer bağlıyoruz. dimmeri en kısıkta tutarak enerji veriyoruz enyükseği hiç bir zaman kullanamayız çünki 12 volt verip rezistansları yakar enkısIktan büyüğe doğru enuygun yer denemeyle bulunur Kolaygelsin

trafonun 220 ucuna dimmer takarsan o trofa uğultu yapar .denedinmi hiç

Trafonun 220 volt ucuna dimmer bağlıyarak birçok uygulama yaptım .Profesyonel uygulamalarada şahit oldum (vakumlu tav fırınlarında) hiç bir problem yaşamadım. dimmer çok kısılınca trafonun doyuma ulaşmadığı için kötü paketlenmiş saclar rezonansa gelip
uğulduyabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri