Rezistans ile evi ısıtmak mümkünmü?

celikbilek

Üye
65 metre2 evi yerden ısıtma ile ısıtmak istiyorum. Evin 40m2 ısınacak sürekli. Bölge 200metre rakımda.
Hayalim şu;
Yerden ısıtmayı döşedik diyelim,
Isıtma için, 20 litrelik bir bidon, ve içine 2500watt bir rezistans ve bidonun yanına devirdaim için bir pompa koyarsak, 28 derecede sürekli ısıtmak mümkünmü?
Bu sistem bir bidonla işlermi, genleşme tankı illa şart mı,
Aynı sistemi yazında soğutma olarakullanmak istiyorum. Mesela bu bidonu sabit 15 derece bodrumda tutarsak. Sanırım soğutma için yeterli olur. Olmasada sorun değil.
Esas merak ettiğim 2500 w rezistans yeter mi, genleşme tankı şart mı?

Teşekkürler yardımlarınız için

Bir ortamı ısıtmak, ya da soğutmak, ortamdan dışarı sızan ısının telafisi, ya da dışarıdan içeriye sızan ısının dışarı itilmesi ile mümkündür.
Yeterli yalıtım sağlanırsa 1000 watt ile bile ısıtmak mümkün. Elektrikle ısıtmak maliyetlidir. Ortam taş/beton ise duvarların da ısınması gerekiyor ki ortam ısınsın. Elektrik yerine soba/kuzine ya da şomine içerisine boru sistemi döşenerek (hazırları satılmakta) ortam kolayca ısıtılabilir. Ayrıca elektrik varsa dış ortamın sıcaklık aralığına göre klima ile ısıtmak/soğutmak daha ekonomik ve daha konforlu olabilir.

Sn rsimsek, şöyle düşünüyorum, yanılabilirim.
Max tüketim 2500watt, yani atıyorum 80dereceye kadar 2500 watt t0ketiyor, miktara göre süre değişiyor. Benim istediğim ısı max 30 derece. Hatta gündüzleri 27 ve altı bile olabilir. Yani bu şartlarda tüketim mantıklı olabilir diye düşünüyorum.
Kuzinem var ancak pisliği, ısı farkları ve söndüğünde içerinin soğuması. Oysa benim istediğim dengeli ve sürekli ısı.
Mesela şehirdeki dgaz tüketimini 0 larsak, bahçedeki elektrik tüketimi önemli değil. Ayrıca bahçede yazın %99 güneş elektriği tüketeceğimide hesaba katarsak
Kışın tükettiğim şebekenin çokda önemi yok diyorum.

Genel çerçeveyi önceki mesajda yazdım. Yapının türü nedir, yalıtım var? Ona göre cevap verilebilir.

40 m² alanı 2.5 kW rezistans ile isitamazsiniz. Sogutma fikri olmaz çünkü sogutma esnasında borularda oluşacak olan yogusma büyük sıkıntı. İçeride çürümeye betonun bozulmasına neden olacaktır.

Kaba bir hesapla 5.5 kW gibi bir rezistans kullanılırsa 40 m² alanı isitabilirsiniz. ( yaklaşık bir hesap bu hesabı etkileyecek bir çok parametre vardır. )

Genleşme tankı mutlaka gerekli.

Isıtıcı devresine termostat mutlaka gerekli emniyet ventili olmali. Hava alma purjorleri gerekli.

İzolasyonunuz var ise aylık yaklaşık 3000 tl ödeme ile ısınabilirsiniz. Rezistans 24 saat çalışacak 1800 kwsaat ayda harcar.
Ama 27 - 30 dereceler çok iyi izolasyonla belki olabilir.

Sn serkan48 yoğuşma olayı benimde kafamı kurcalamıştı.
En iyi çözüm şu halde klima gibi görünüyor diğeri tam bir meacara.
Teşekkürler aydınlattğınız için(yorum yapan herkes için)

Burası yaşam ortamı mı? Neden 28 dereceye ısıtmak istiyorsunuz? Uluslararası kabullerde en sağlıklı oturma odası sıcaklık değeri 20-22 derece olarak belirlenmiştir. Yatak odası sıcaklığı da 16-19 derece aralığında sağlıklı kabul ediliyor. Ayrıca ortam sıcaklığındaki her bir derecelik artış yüzde 5 ile 8 oranında yakıt/enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Dış ortamla iç ortam sıcaklık farkı artıkça dışarıya kaçan ısı o kadar artmaktadır. Hissedilen ısının ortamın nemi ile de ilgisi vardır. Yüzde 65 nem ideal orandır. Aynı şey sıcak zamanlarda klimaların en düşük ısıya ayarlanması ile de oluşmaktadır. Halbuki 24-25 derece ortam nemine de bağlı olarak en sağlıklı iklimlendirme olacaktır. Böylece ortam değiştirmelerde aşırı ısı farkından dolayı çarpılma riski de azalacaktır.

22 derece ısıtılması gereken ortam 28 dereceye ısıtılırsa;

8-5 'in ortalaması %6.5, 28-22 farkı 6 derece. 6.5*6=%39 teorik olarak daha fazla yakıt/enerji sarfiyatı.

65 metre2 evi yerden ısıtma ile ısıtmak istiyorum. Evin 40m2 ısınacak sürekli. Bölge 200metre rakımda.
Hayalim şu;
Yerden ısıtmayı döşedik diyelim,
Isıtma için, 20 litrelik bir bidon, ve içine 2500watt bir rezistans ve bidonun yanına devirdaim için bir pompa koyarsak, 28 derecede sürekli ısıtmak mümkünmü?
Bu sistem bir bidonla işlermi, genleşme tankı illa şart mı,
Aynı sistemi yazında soğutma olarakullanmak istiyorum. Mesela bu bidonu sabit 15 derece bodrumda tutarsak. Sanırım soğutma için yeterli olur. Olmasada sorun değil.
Esas merak ettiğim 2500 w rezistans yeter mi, genleşme tankı şart mı?

Teşekkürler yardımlarınız için
yetersiz sorulara yetersiz cevaplar alırsınız. yerden ısıtma mümkün mü evet. şartları iyi oluşturmak ve araştırmak lazım. tabii ki ustalarım yukarıda belirtmişler önemli olan yalıtımın iyi yapılması. yalıtım yetersiz ısı kaybı sürekli ve çok ise istediğiniz en kral sistemi kurun yeterli gelmez. burada önemli olan kriterlere gelelim. ev müstakil bahçe içinde mi? yoksa apartman dairesi mi? ısıtma ve yalıtım öyle çok ucuz değildir. ve her ısıtma/ soğutma sistemi yaşanılan binanın durumuna göre değişiklikler gösterir. örnek benim evim site içerisinde yalıtım güzel olduğu için son 3 gündür penceremi kapattım ve elektrikli ısıtıcımı çalıştırdım. yani daha düne kadar penceresi açık olan bir evde yaşıyordum. umarım havalar bir haftaya düzelir ben de penceremi tekrar açabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,430
Kullanıcılar
450,350
Son üye
OLIVERA

Yeni konular

Geri