Rezistanslarda ısının drence etkisi

kenan_37

Üye
Merhaba arkadaşlar. Isı ile rezistansın direnci arasında nasıl bir orantı vardır. Isıya bağlı olarak rezistansın direnci artar mı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her maddenin kendine özgü ısı kat sayısı var. Dolayısı ile ısı ile direnç değişir. Bazı üreticiler ürünlerinin ısı katsayılarını teknik dökümanlarında bildirmektedir. Bu üreticiden üreticiye değişebilir çünkü rezistanslar çoğunlukla alaşım malzemelerden yapılıyor.

Merhaba arkadaşlar. Isı ile rezistansın direnci arasında nasıl bir orantı vardır. Isıya bağlı olarak rezistansın direnci artar mı.

Isı ile direnç ters orantılıdır.

Bir direnç düşünün. Uçlarına sabit gerilim veriyorsanız direnci düşerse uzerinde oluşan ısı artar. Aynı şekilde direnci yükselirse uzerinde oluşan ısı azalır.

Ohm kanunu ile güç kanunlarını okumanızı öneririm. İkisine ait formül imzamda mevcut.

Bir direnç düşünün. Uçlarına sabit gerilim veriyorsanız direnci düşerse uzerinde oluşan ısı artar. Aynı şekilde direnci yükselirse uzerinde oluşan ısı azalır.

Ohm kanunu ile güç kanunlarını okumanızı öneririm. İkisine ait formül imzamda mevcut.
İmza demişken siz söyleyince farkettim ben kimsenin imzasını göremiyorum. Forum ayarlarına falan baktım birşey göremedim, tarayıcıda reklam engelleyici kullanıyorum acaba ondan mı dedim reklam engelleyici kapattım ama yine görünmüyor. Cep telefonuna gelen bildirimlerde kafasına göre takılıyordu zaten.

Tamam şimdi buldum. Tercihler menüsündeki "Kişisel imzamı herkese göster" seçeneğini işaretlemeyince başkalarının imzalarını da göremiyormuşsun. Enteresan.

1673555961801.png

Forumu ingilizceye çevireyim bakayım yoksa Türkçeye yanlış mı çevrilmiş dedim. Tahmin ettiğim gibi Türkçeye çevirisi yanlış yapılmış.

1673555908610.png

"Kullanıcıların imzalarını mesajlarında göster" şeklinde çevrilmeliydi. Yönetimin dikkatine. @Murat

Son düzenleme:

Cevabınız için teşekkür ederim.Örnek verecek olursak bir rezistansın direnci enerji vermeden 24 ohm geliyor. rezistansın gücü belli olduğuna göre çektiği akımı hesapladığımızda bulduğumuz değer rezistans enerji altında iken yani ısınmış iken bulduğumuz değerden fazla çıkıyor. Bunun sebebi rezistans direncinin ısıya bağlı artması mıdır.

Cevabınız için teşekkür ederim.Örnek verecek olursak bir rezistansın direnci enerji vermeden 24 ohm geliyor. rezistansın gücü belli olduğuna göre çektiği akımı hesapladığımızda bulduğumuz değer rezistans enerji altında iken yani ısınmış iken bulduğumuz değerden fazla çıkıyor. Bunun sebebi rezistans direncinin ısıya bağlı artması mıdır.

Ben soruyu yanlış düşünmüşüm.

Evet rezistanslarin soğuk iken direnci düşük ısınınca direncleri yükselir. Bunun nedeni rezistans için kullanılan materyalin özelliğidir.

Evet rezistanslarin ısınınca direncleri az bir miktar yükselir.

Ben soruyu yanlış düşünmüşüm.

Evet rezistanslarin soğuk iken direnci düşük ısınınca direncleri yükselir. Bunun nedeni rezistans için kullanılan materyalin özelliğidir.

Evet rezistanslarin ısınınca direncleri az bir miktar yükselir.
Bende serkanla niye bu kadar çelışiyoruz diyorum . Herhalde ben yanlış biliyormuşum dedim :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri