Solar Panel aküyü boşaltıyor..

Hangisini hangi kriterlere göre seçmemiz gerekir ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gündüz güneş panelleri aküyü dolduryor.. bu paneller gece olunca aküdeki enerjiyi geri boşaltıyor deşarz ediyor.. ! Bu durumu nasıl çözebilirim ? Şarz Regulatörüm YOok.!
Elimde 11 adet : 10watt - 0,64 Ah , gücünde solar panel var..
ve bunları birbirine parelel bağladım.

8 adet de : 12V - 7 Ah de Akülerim var. Bunlarıda birbirine parelel bağladım. Şarz Regulatörü yok.

Aküleri doldurabiilmek için panellerden gelen açık devre voltajı 20 Volt civarındaki enerjiyi dc dc Convertörle 14 volta Ayarlayarak , sabitledim. Aküler bu şekilde doluyor..!

aküleri doldurabiilmek için panellerden gelen açık devre voltajı 20 Volt civarındaki enerjiyi dc dc Convertörle 14 volta Ayarlayarak , sabitledim. Aküler bu şekilde doluyor..

Nasıl bir diyot kullanmalıyım ? modeli ne olmalı ve konvertörün çıkışına nasıl bağlayabilirim bunu?

Aşağıdaki linkte ise konvertörün 3 adet resimleri mevcut...

https://i.kontrolkalemi.com/1/Ml7EjN.jpg
https://i.kontrolkalemi.com/1/q2LYz5.jpg
https://i.kontrolkalemi.com/1/9py4jk.jpg

Panellerin , ışık durumuna göre 20 V de olur 10V de.
Kullandığın zavazingo ~~15V altına düştüğünde şarj yapamaz, yani çıkışından 13-14V veremez.
Güneş panellerinden şarj için step up/down yani giriş gerilimi yüksek iken düşüren düşük iken yükselten oyuncaklar kullanılır.
Zaten maksat enerji biriktirmek.
Ayrıca şarj ünitelerinde akım kontrolü de olur , böylece boş akülerin aşırı akımla şarjı önlenmiş olur.

Param bu kadar böyle gidecek dersen ehh kullan.

Diyotu nasıl kullanacağını yazdılar.
Anlamıyorsan yakınlarda bir bilenden yardım al .
Elektrik elektronik işler temel yoksa tarifle pek mümkün olmayabiliyor.

Hızlı da olsa yavaş da olsa ki senin sisteminde hızlı diyota hiç gerek yok , diyot seçiminde dikkat edilmesi gereken üzerinde düşecek gerilimin daha doğrusu iletime geçtiği gerilimin düşük olması tercih sebebi olmalıdır.
Destek sistemlerde kırıntıları dahi ararız.
Silisyum diyotlar 0.6-1V gerilim düşümüne yol açarken Schottky diyotlar 0.3-0.4V gibi düşüme yol açar..

http://www.direnc.net/DIYOTLAR,LA_2...kOnly=1&type=catalog&searchalpha=&searchprice=

İlgin için Teşekkürlerr Kazım bey..
Peki sizin benim bu siteme , takabileceğim Diyot öneriniz ne olur..? benim derdim Hava Kararınca gece aküLerin geri boşalmasının önüne geçmek.. ! Deşarzı Önlemek istiyorum

Elinizdeki hızlı diyotu aşağıdaki çizdiğim şekilde bağlarsanız gece akünüzün boşalmasını önleyebilirsiniz.

Not : iki kırmızı hat atlama yapıyor birleşik değil. Bu bağlantı sayesinde akımın yönü sürekli aküye doğru olacaktır. Aküden geri dc to dc çeviriciye akım akmayacaktır.

Kolay gelsin

imagesQ2MJIN05.jpg

Dostum ne yaptın sorununa çözüm oldumu ? Akünüz boşalıyormu hala ?

Mrb Kardeşim. Uzun zaman olmuş siteye yeni girdim.. Hayır Boşalmıyor.. akuler.. gayet sağlıklı bir şekilde şarz ediliyor.. neredeyse 1 yıl oldu sistem hiç sorun çıkarmadı maşallah.. tıkır tıkır çalışıyor..

Ayrıca Teşekkürler..! ilgin ve cevapların için.

Bir Yardımına Daha İhtiyaç duyacağım Sanırım. ? 3 Tane Daha Güneş paneli ilave edeceğim Çatıdaki sisteme entegre edeceğim Yani Bağlayacağım. Bu Yerni Bağlayacağım Panellerin gücü biraz fazla 20 watlık . diğer mevcut Sistemde bağlı Panellerim ise 10 Watlık.
Bunları Nasıl İlave edebilirim...? İlave ettikten sonra Hemen Panel Çıkışlarına Schottky diyot da ilave etmek istiyorum hem Voltajı Dengelemesi için Hemde Gece Olduğunda hava karardığında Geri dönüşü engellemesi için...! Bu konuda bir şema çizip atabilirsen sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri