Staj Ücretleri

Şu an iyi bir kablo firmasında staj görüyorum(Lise). Ama çalıştığımdan beri bana hiçbir ücret vermediler. Para vermek zorunlu değil işletme insiyatifine bağlı ama bir yerde de kul hakkı diye düşünüyorum:

"İşçiye ücretini alnının teri soğumadan veriniz." (Hadis)

Düşüncelerinizi bekliyorum.

ben 3 defa staj yaptım üniversite ve lise olmak üzere 3ündede para almadım hem normal işci gibi çalıştırıolardı bence madem ii bi kablo fabrikası kendini göster stajdan sora belki işe başlarsın

Biz firma olarak stajyere asgari ücretin 1/3'ünü veriyoruz.
ben öğrenci iken staj yaptığım firmalardan biri 1/3 maaş, diğeri 0 maaş vermişti (yol ve yemek de benden). ama yine de stajımı tamamladım ve bir şeyleri öğrenebildim.

Bana da staj yaparken maaş vermiyeceğiz demişlerdi ama ben staj boyunca kendimi yırttığım için 40 günlük stajımın son günü "1,33Xasgari ücret" para verdiler. :)

Para gözetmiyorum ama ihtiyacı olan arkadaşlarım da var onlarada verilmiyor, çok şükür benim halim vaktim yerimde, ayrıca fabrika yemek ve servis veriyor. Ama ben dağ bisikleti(cross) sporuyla uğraştığım için bisikletle gelip gidiyorum, her öğrendiğim kârdır ama ileride tercih yapacak olursam fabrika en son tercihimdir çünkü her fabrikada ar-ge yok ben birşeyleri tamir etmektense yeni birşeyleri üretmeyi seviyorum bu yüzden fabrikadan çok; fabrikaya makine v.b şeyler yapan yerlerde çalışmayı düşünüyorum.

Staj yapılan işletmenin o öğrenciye ihtiyacı olmadığından ücret vermeyebilir.Stajda önemli olan iş yerindeki yapıyı öğrenmek , okulda görülemeyen bazı uygulamaları görebilmektir.

Bunlar yapılıyorsa zaten ücret çok önemli değil.Yemekle servis de sağlandığına göre çok problem yok.

Ben işleme sahibi olsam stajerlerden faydalanırdım fakat emeklerinin karşılıklarını verirdim.Çünkü bende staj yaptığım zamanlarda para alamadım.Ve her türlü işide yapmıştım...

Şimdi hadise yorum getirelim.Eğer stajyer işyerinde işçi gibi kullanılıyorsa (işçiden kasıt geri hizmet işlerinde) evet bu durum bence kul hakkına girer.Ama düşünceler önemli tabiki işyerindekiler şu mantığı güdüyorsa :''Stajyer bize muhtaç biz onu istediğimiz gibi kullanırız'' evet bu durumda kul hakkına girer bence.Ama stajyerin orada yaptığı işlere karşılık ona sürekli bişeyler öğretmenin amacında olursa işveren durumlar değişir.Bende bu konuları çok düşündüm bu forumdada tartıştık.Bu konular gerçekten çok düşündürücü.Bazen niyet önemli oluyor bazen herkes haklı oluyor bazen stajyerler hakılı oluyor bazende işverenler haklı oluyor. :) Konu tartıştıkça dipsiz bir kuyuya dönüşüyor...

Şimdi hadise yorum getirelim.Eğer stajyer işyerinde işçi gibi kullanılıyorsa (işçiden kasıt geri hizmet işlerinde) evet bu durum bence kul hakkına girer.Ama düşünceler önemli tabiki işyerindekiler şu mantığı güdüyorsa :''Stajyer bize muhtaç biz onu istediğimiz gibi kullanırız'' evet bu durumda kul hakkına girer bence.Ama stajyerin orada yaptığı işlere karşılık ona sürekli bişeyler öğretmenin amacında olursa işveren durumlar değişir.Bende bu konuları çok düşündüm bu forumdada tartıştık.Bu konular gerçekten çok düşündürücü.Bazen niyet önemli oluyor bazen herkes haklı oluyor bazen stajyerler hakılı oluyor bazende işverenler haklı oluyor. :) Konu tartıştıkça dipsiz bir kuyuya dönüşüyor...

aynen bu durum geçerli stajer bize mecbur biz buna istediğimizi yaptırırız diye ayak işlerine veriyorlar birde ücret vermeyenler olduğu gibi evrakları imzalıyoruz diye para isteyenler var ben bununla karşılaştım B en ne patronlar gördüm kul hakkını yiyip 5 vakit namaz kılan neler gördüm şu gebzeye geleli istanbul anadolu yakasındada iş görüşmelerim oldu gebze ve çevresindede aynı Kul hakkı yemiyorum diyen patron bence çok çok nadirdir kisme alınmasın doğruya doğru

3 te birini vermeleri lazım staj için,ama bende staj yaptığım yerlerde alamadım satj paralarını...

Forum istatistikleri

Konular
128,499
Kullanıcılar
450,489
Son üye
JuniorElektrikci

Yeni konular

Geri